7 spectrum Zaterdag 30 januari 2010 schil. Een nationaal monument zou aan een datum verbonden moeten zijn. „Maar voor elke nabestaande is de sterfdatum dé datum van verdriet." Al vaak ging Cobi Nijhuis mee naar het beeld, onder een plataan in de schaduw van het grootste bakstenen gebouw van Nederland: de inktpot, ooit het hoofdkan toor van de NS. Het zijn emotionele ont moetingen, waarin partner en kinderen kunnen vragen: 'Waren wij niet de moeite waard om voor te blijven leven'. Ja, wat zeg je dan? Als mens en tegelijkertijd als vertegenwoordiger van het spoor? Nijhuis: „Ik probeer dan uit te leggen, dat iemand die hier voor heeft gekozen, het lij den niet meer aan kan. Dat iemand in die omstandigheden eerder zal denken: ik ben het niet waard om te leven, de mensen zijn zonder mij beter af." Peilloze diepten heeft ze gezien in de ze ven jaar dat ze het werk doet. Ze leeft mee, maar houdt een professionele afstand. „Ik geloof dat de Dalai Lama het ooit zo heeft gezegd: 'andermans verdriet mag niet mijn eigen verdriet worden'." Hoe dat gaat met de tocht naar het monu ment? „Eerst drinken we koffie. Ik probeer dan ook te kijken hoe mensen in het leven staan. Zijn ze gelovig of niet, of kijken ze op spirituele manier naar de wereld? Het is altijd bijzonder om mee te gaan. Heel roerend was de keer dat bloemen werden gelegd ter herdenking van een omgeko men jongen. Toen liep er, naast de bloe men, een lieveheersbeestje over het staal. Een zus deed haar kapsel opzij, in haar oor zat zo'n hele trits oorbellen met lieveheers beestjesmotief. Ze zei: „Dat is mijn broer, hij geeft ons nu een signaal." Cobi lacht verlegen: „Op zo'n moment ge loof ik daar ook heel erg in." reageren? spectrum@wegener.nl F~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55