spectrum 4 'Elke soort die uitsterft, is een risico' Zaterdag 30 januari 2010 Deze week is in Leiden het Nederlands Centrum voor Biodiversiteit (NCB) Naturalis opgericht. Wat wil deze organisatie bereiken? Plantendeskundige Mare Sosef (49), medeoprichter van dit nieuwe instituut en hoofd van het herbarium (de plantencollectie) in Wageningen, maakt duidelijk hoe belangrijk het is te weten welke rol elk organisme speelt. door Peter de Jaeger w at beoogt NCB Natura lis? „De universiteiten van Amsterdam, Leiden en Wageningen willen sa men met natuurhistorisch museum Natu ralis 37 miljoen opgezette beesten en ge droogde planten uit de verschillende collec ties beheren. Over vijfjaar staat daarvoor een apart, nieuw gebouw naast Naturalis, waarbinnen die unieke databank over bio diversiteit toegankelijker is en efficiënter gebruikt wordt. Verder willen we die na tuurhistorische collecties binnen deze 'aca demische werkplaats' gebruiken voor we tenschappelijk onderzoek naar de diversi teit en de ontstaansgeschiedenis van het leven op aarde. Die kennis en expertise wil len we tenslotte ook uitdragen naar het grote publiek, onder meer via onderwijs naar middelbare scholen. Uiteindelijk wil het instituut wereldfaam op het gebied van onderzoek naar diversiteit in de na tuur." Waarom is biodiversiteit zo belangrijk? „Die veelheid aan natuur is op verschillen de manieren nuttig. Denk maar aan de landbouw. Gewassen beter bestand maken tegen droogte, of koeien en varkens meer weerbaar tegen ziektes. Dat kan door krui sing en veredeling met wilde rassen. Som mige planten zijn onmisbaar omdat ze no dig zijn om medicijnen mee te ontwikke len. Een tropische kikker meer of minder is misschien geen ramp. Het maakt wel een groot verschil als nou net die kikker dat ene medicijn tegen aids oplevert." En wat betekent het voor de natuur zelf? „Er is een bepaalde hoeveelheid aan ver schillende soorten nodig om een balans te behouden. Vooral het verdwijnen van sleu telsoorten kan een waterval aan reacties oproepen. Zo kan een bepaalde vlinder de bestuiver zijn van een specifieke plant Wanneer die vlinder uitsterft, verlies je te gelijk die afhankelijke plant. Een ecosys teem kan zonder problemen enkele soor ten verliezen, maar op zeker moment wordt een kritische grens bereikt en klapt het geheel ineen. De natuur is bij dat punt niet meer in staat het verlies te compense ren. Wageningse ecologen doen onder zoek naar dergelijke omslagpunten en kun nen de expertise van NCB Naturalis daar bij heel goed gebruiken." Mare Sosef: „Er zijn echt levensgrote hiaten in onze kennis over de verscheidenheid." Hebben alle soorten het recht te blijven be staan? „Zo zou ik het niet willen zeggen. Ik denk dat we vooral moeten uitzoeken welke rol een bepaalde soort speelt in het ecosys teem. Van veel vogels, zoogdieren en ande re aaibare soorten weten we dat inmiddels wel. Die zijn meestal goed in kaart ge bracht. Maar van de onopvallende, kleine soorten weten we vrijwel niets. Daarom brengt elke soort die uitsterft een mogelijk risico met zich mee, omdat we simpelweg niet weten wat die betekent voor het ge heel. Dat geldt met name voor de tropen. Er is zelfs weinig bekend over grote groe pen planten en dieren die daar leven, laat staan over kleine beestjes in de grond en Countdown 2010 Het jaar 2010 is door de Verenigde Naties uit geroepen tot het jaar van de biodiversiteit. Dit jaar wordt de deadline bereikt die de interna tionale gemeenschap zich in 1992 (Verdrag inzake Biologische Diversiteit) stelde om de achteruitgang van de biodiversiteit te stuiten. Dit alles onder de noemer Countdown 2010. Op de conferentie in oktober over biodiversi teit in Japan wordt gekeken in hoeverre de 167 landen die het verdrag ondertekenden daarin samen zijn geslaagd. Volgens experts is er weinig van de goede be doelingen terechtgekomen. Van de amfibieën wordt 30 procent bedreigd met uitsterven, van de zoogdieren en vogels respectievelijk 20 en 12 procent. de functie van micro-organismen. Er zijn echt levensgrote hiaten in onze kennis over de verscheidenheid. Veel mensen rea liseren zich dat niet. Dat gat willen we met de oprichting van dit instituut kleiner ma ken." Hoe staat het met de biodiversiteit in Neder land? „In mijn ogen is die licht aan het verbete ren. We klimmen uit een dal en gaan lang zaam naar boven op een helling. Zo wordt er door de overheid veel doelbewuster ge keken naar allerlei natuurprojecten, zoals nationale parken, Natura 2000-gebieden en instelling van de Ecologische Hoofd structuur. Er is veel meer aandacht voor na- In Nederland is het internationale jaar van de biodiversiteit op 28 januari geopend met een congres en de oprichting van het Nederlands Centrum voor Biodiversiteit Naturalis te Lei den. De overheid pompt 30 miljoen euro in dit nieuwe instituut. Een van de eerste activiteiten van NCB Natura lis om soortenrijkdom dichter bij de mensen te brengen, is de Natuurwidget 2010. Deze digitale scheurkalender geeft elke dag een nieuwe foto van een plant of dier uit de Neder landse natuur op je beeldscherm. De kalender is gratis op www.soortenregister.nl of www.na- turaiis.nl te downloaden. Andere activiteiten dit jaar zijn op www.biodiversiteit.nl/2010 te vinden. foto Flip Franssen tuur vergeleken met pakweg vijftig jaar ge leden. Ook bij de consument Die is zich bewust geworden van het belang van di versiteit. Ook in het veld zien we een ver betering. Zo zie je bijvoorbeeld weer veel meer ooievaars en roofvogels. Er is decen nialang veel tijd en geld in gestopt om de leefomstandigheden van die vogels te ver beteren, vooral door het gebruik van land bouwgif aan banden te leggen. Die inspan ning werpt nu zijn vruchten af Hopelijk kunnen we dat over een aantal jaren ook zeggen over het nieuwe Nederlands Cen trum voor Biodiversiteit Naturalis." reageren? spectrum@wegener.nl Wat betekent biodiversiteit? Het begrip biodiversiteit bestaat sinds de ja ren tachtig, maar is pas goed ingeburgerd ge raakt na de milieuconferentie in Rio de Janeiro in 1992. Het gaat om de totale verscheiden heid aan planten, dieren en micro-organis men. Van de tientallen miljoenen soorten is nog maar een fractie in kaart gebracht. Tege lijk staat deze soortenrijkdom onder enorme druk. Nog vóór een soort ontdekt en beschre ven is, kan die al verdwenen zijn. Uitsterven hoort echter bij de natuur. Zowat 90 procent van alles wat ooit op aarde leefde, is uitgestor ven door natuurlijke oorzaken, zoals klimaat veranderingen, uitbarstingen van reuzenvulka- nen of inslagen van asteroïden. Er zijn vijf van die rampmomenten geweest. Nu wordt door menselijke activiteit de vaart waarmee planten en dieren verdwijnen duizend keer zo hoog geschat dan het natuurlijk verloop. Op dit mo ment sterven jaarlijks 3.000 tot 30.000 die ren- en plantensoorten uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52