41 binnenland Minister Klink faalde bij aanpak van Q-koorts Jihadisten maken vals paspoort voor terroristen Mjnister schrapt |otjng y00r Nieuw onderzoek in heropende zaak-lna Post TOQS Staphorst maakt wetenschappelijk rapport bijbels Rekenen voor een plaatsje in de Wiskunde Olympiade zaterdag 30 januari 2010 door Sandra Donker en Floor Ligtvoet DEN HAAG - De falende Q;koorts- aanpak is voor een belangrijk deel te wijten aan gebrek aan regie van minister Ab Klink van Volksge zondheid. Klink is politiek verant woordelijk voor het crisisteam dat te weinig deed om de verspreiding van de ziekte te stoppen. Dat blijkt uit een reconstructie op basis van interne verslagen en gesprekken met deskundigen. Onder verantwoordelijkheid van de minister vergaderden zijn top ambtenaren al in 2007, na de, uit braak van Q_-koorts in Herpen, met veterinaire- en gezondheids deskundigen over de crisis. Maatre gelen werden echter niet genomen of te laat. Intussen werden duizen den mensen ziek. De notulen van de vergaderingen van het zogenoemde Bestuurlijk Afstemmingsoverleg infectieziek- tenbestrijding (BAO) schetsen een onthutsend beeld. Het ontbrak lan ge tijd aan regie. De topambtenaar van Volksgezondheid die voorzit ter van het crisisteam is, wierp niet de juiste vragen op en zette niet door. Hij heeft verregaande wettelijke bevoegdheden en mag besluiten nemen om de epidemie te beteugelen, ook als andere des kundigen het daar niet mee eens zijn, maar hij heeft daar geen ge bruik van gemaakt. Daardoor kon den maatregelen die nadelig zou den zijn voor de geitenhouderssec- tor lange tijd worden tegenhou den. Het gevoel van urgentie ont brak, geven meerdere betrokkenen toe. Essentiële en voor de hand lig gende maatregelen als een fokver- bod voor geiten kwamen daardoor niet aan bod. Een fokverbod had de slachting van veertigduizend zwangere geiten die nu plaats vindt, kunnen voorkomen. Ook andere maatregelen, als het dicht maken van stallen, waardoor de verspreiding van de Q_-koortsbacte- rie via de lucht beperkt had kun nen worden, bleven uit. Volgens een bron bij het ministe rie begon Klink zich pas in 2009 persoonlijk met het dossier te be moeien. De ministeries van Land bouw en van Volksgezondheid wil len niet inhoudelijk reageren. Spectrum: veelkoppig monster AMSTERDAM - Honderd scholieren deden gisteren mee aan de eerste ronde van de Nederlandse Wiskun de Olympiade in Amsterdam. Na nog twee ronden en een intensief trainingsprogramma wordt in juni 2011 uitgemaakt welke zes Neder landse kandidaten mogen deelne men aan de International Mathema tical Olympiad (IMO), die in 2011 voor het eerst in Nederland plaats vindt. Deelnemers krijgen geduren- ffiinpi i uw maw ii DCkl UAAf /f ilit—trtt-o mrtcl 1 mc in A frrtannicrnn KToriorlin/icp \rcr~ DEN HAAG - Militante moslims in Nederland zijn zeer actief met het vervalsen van paspoorten, identi teitskaarten, openbaar vervoersbe wijzen, visa, rijbewijzen en sofi- nummers. De documenten wor den vervolgens door andere jiha disten in het buitenland gebruikt om aanslagen te plegen. Dat staat in het rapport 'Jihad- istisch terrorisme in Nederland' van het wetenschappelijk instituut van het ministerie van Justitie (WODC). Een belangrijke, radicale vervalser die opereert in Nederland, blijkt samen te werken met jihadisten die elders in Europa een bomaan slag voorbereidden. Vanuit Neder land leverden extremisten onder meer vervalste documenten aan een Noord-Afrikaanse man die de reis regelde van twee buitenlandse strijders. Die vermoordden vervol gens een westerse bondgenoot in Afghanistan. De Nederlandse ver valsers werken ook voor een spilfi guur van de Marokkaanse terreur organisatie Groupe Islamique Combattant Marocain (GICM). Er is eveneens een vals paspoort ge maakt voor een Spaanse terreur verdachte. Dit blijkt uit een selec tie van opsporingsonderzoeken die het WODC heeft onderzocht. De jihadisten beschikken over 'mo biele vervalsingsateliers' en appara tuur waarmee zij redelijk hoog waardige vervalsingen kunnen ma ken. Bij huiszoekingen trof de poli tie eerder tal van vervalste docu menten aan, gemeentestempels, merkstiffen en persmallen. De Hoge Raad velt overigens dins dag een oordeel over het 'terroris tische netwerk' De Hofstadgroep. Volgens justitie wilde die groep ter reuraanslagen plegen en een isla mitische staat in Nederland vesti gen. WSBÊÊÊtÊÊlHÊBÊÊÊÊtHÊIÊHBIIÊÊUÊtÊnÊStÊtlÊÊlÊÊ^^ÊUÊÊÊBBt DEN HAAG - De loting voor de stu die geneeskunde wordt afgeschaft. Vanaf 2011 komt er een nieuwe re geling. Dat kondigde minister Plas- terk van Onderwijs gisteren aan. Plasterk laat de universiteiten vrij om te bepalen hoe zij- studenten selecteren. Universiteiten kunnen dat nu al doen voor de helft van de beschikbare plaatsen. Het ge middelde eindexamencijfer kan daarbij een rol spelen, naast een toelatingsgesprek en een motivatie- toets. Studenten met een 8 als ge middeld eindcijfer zullen volgens de minister nog steeds automa tisch worden toegelaten. Minister Plasterk nam gisteren in Den Haag een advies in ontvangst dat pleit voor afschaffing van de lo ting voor geneeskundestudenten in spe. De Raad voor de Volksge zondheid en de Zorg (RVZ) stelt ook voor om binnen vijf jaar ook af te zien van de numerus fixus, het vastgestelde aantal studenten voor een studierichting. De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) is teleurgesteld omdat Plas terk niet wilde toezeggen dat er meer studenten worden toegela ten tot de studie geneeskunde. De minister wil daarover eerst overleg gen met de universiteiten. De LSVb onderschrijft grotendeels het advies van de RVZ. Het afschaf fen van de numerus fixus kan hel pen het tekort aan bepaalde me disch specialisten weg te werken. Er is een tekort aan artsen in de ouderen-, jeugd- en gehandicap tenzorg. Dat zijn volgens de raad DEN BOSCH - Er komt een volledig nieuw onderzoek in de heropende zaak van bejaardenverzorgster Ina Post, die in 1987 werd veroordeeld tot zes jaar celstraf voor de dood van een inwoonster van een ver zorgingshuis in Leidschendam. Het gerechtshof in Den Bosch heeft dat gistermiddag besloten. Alle getuigen die door de verdedi ging en justitie zijn aangedragen, worden op zitting gehoord, be sloot het hof. Het gaat om vijf des kundigen, zeven rechercheurs die bij de betwiste bekentenissen van Post waren betrokken en twee offi cieren van justitie. Het gerechtshof laat nader onderzoek doen naar vingerafdrukken op kascheques die bij het slachtoffer werden ge stolen. Het rapport van de zoge noemde twijfelcommissie CEAS, die tot heropening van de zaak ad viseerde, plus alle bijlagen worden aan het dossier toegevoegd. Die laatste beslissing van het hof is opmerkelijk, omdat verklaringen van bijvoorbeeld betrokken politie mensen bij het CEAS in vertrou wen zijn afgelegd. De bejaarde me vrouw Kolstee werd in augustus 1986 gewurgd gevonden in haar woning. Post zegt dat ze haar be kentenissen korte tijd later onder druk heeft afgelegd. Sindsdien ont kent ze haar betrokkenheid. 'impopulaire' specialismen. Boven dien zijn steeds meer medici no dig, omdat de vraag naar zorg toe neemt. Dat ligt voor een groot deel aan de vergrijzing. „In de toe komst zullen de tekorten alleen maar groter worden", aldus de RVZ. Plasterk noch zijn collega Ab Klink (CDA, Volksgezondheid), die het RVZ-advies ook in handen kreeg, wilde daarop reageren. De Landelijke Vereniging voor Me disch Specialisten in Opleiding (LVAG) liet gisteren weten zich grote zorgen te maken over de af schaffing van de loting. De vereni ging is bang dat de kwaliteit van de praktijkopleiding eronder lijdt. Bovendien zet de LVAG vraagte kens bij de financiering van de gro tere toestroom studenten. STAPHORST - Op verzoek van de fracties van Christenunie en SGP in Staphorst wordt een rapport over archeologische waarden in de ze plaats aangepast. Beide partijen willen dat ook de bijbelse visie over de leeftijd en het ontstaan van de aarde wordt verwoord. Gemeenten moeten een 'archeolo gische waardenkaart' opstellen. Daarop staat waar archeologische vondsten in de aarde te verwach ten zijn. „Wij gaan samen met een groot deel van de bevolking in de ze gemeente uit van een jongere aarde. Waarom zou dat niet in een gemeentelijk rapport verwoord worden?", zei raadslid Klaas Harke (Christenunie) gisteren. PAUL KUSTERS KNMI WAARSCHUWT VOOR ZWARE SNEEUWVAL TOOHGlWK *4 U,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4