281 zeeland Koning, keizer, admiraal 'Wedstrijd pas interessant in mooi landschap' Zeeland achter met huisverbod Afscheid van Toine Poppelaars TWEEDE KAMER Jaarlijkse lijstjes van bijbaantjes en geschenken weer gepubliceerd zaterdag 30 januari 2010 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In Zeeland leggen burgemeesters veel minder vaak een tijdelijk huisverbod op dan hun collega's in de rest van het land. Dat blijkt uit cijfers van mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Zo'n tijdelijk huisverbod kan sinds begin vorig jaar voor maximaal tien dagen worden opgelegd aan plegers van huiselijk geweld. In 2008 kregen 21 Zeeuwen te horen dat ze tijdelijk niet naar huis moch ten. En dat is omgerekend ruim acht keer zo weinig als gemiddeld in Nederland. De regionale ver schillen zijn over het hele land groot: in Amsterdam legde de bur gemeester bijvoorbeeld 114 keer een huisverbod op, in de politie regio Rotterdam-Rijnmond ge beurde dat 445 keer. „Het is niet aan te nemen dat Zeeuwen minder gewelddadig zijn dan andere Nederlanders", zegt Frank Wassenaar van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. „Het verschil is vermoedelijk te verkla ren door het verschil in aandacht dat een politiekorps eraan be steedt." Want de politie maakt bij een melding een eerste inschatting of direct ingrijpen noodzakelijk is. „Er zijn korpsen die vinden dat ze er te weinig geld voor krijgen", zegt Wassenaar. „Maar het instru ment betaalt zicht wel terug om dat je door het huisverbod erger voorkomt in de toekomst. Dus fi nanciën zouden geen rol mogen spelen bij de beslissing om huisver boden op te leggen." Korpsbeheerder Koos Schouwe- naar zegt geen verklaring te kun nen geven voor het relatief geringe aantal huisverboden in Zeeland. „Ik kan alleen maar zeggen dat we de wet volgen. En dat houdt in dat als zich een situatie voordoet, we een inschatting maken van het risi co." Volgens Schouwenaar is het geen bewuste keuze van de Zeeuw se politie om terughoudend te zijn met huisverboden. door Jeffrey Kutterink Wat zijn de Zeeuwse Kamerleden toch braaf geweest in 2009. Ze hebben twee bijbaantjes, stellen dertig vra gen en krijgen weinig cadeautjes. Ad Koppejan is koning vragen stel len, Luuk Blom keizer in reizen, Trix de Roos admiraal in meeliften en Fons Luijben haalt goud voor onzichtbaarheid. De jaarlijkse lijstjes van bijbaantjes en geschenken geven een aardig in kijkje in het alledaagse leven van Kamerleden. Al is het niet water dicht. Want wat politici niet opge ven, is niet bekend. Sancties zijn er niet in het reglement van orde. De 150 Kamerleden hebben bij el kaar 526 bijbaantjes. De meeste zijn oerdegelijk. Denk aan het voorzitterschap van de stichting Veere (Ad Koppejan, CDA), be stuurslid van de Caritasvereniging parochie Groenendijk (Fons Luij ben, SP) of raadslid in Vlissingen (Trix de Roos, SP). Maar dat De Roos ook voorzitter is van de SP Vlissingen, regio bestuurder SP Zeeland en betrokken bij daklozen- opvang Het Witte Huis staat niet geregistreerd. Of politici voor die bijbanen iets krijgen weet de griffie van de Ka mer niet. Niemand kan de Kamer leden dwingen openhartig te zijn. Blom klust niet bij. Hij barst dan ook van het werk. Zeker sinds hij in de commissie De Wit zit en de bankensector doorlicht. De scheidsrechter uit Sint-Anna- land houdt niet van cadeautjes. De parlementaire agenda 2010 stuur de hij retour, net als een kortings bon van 20 procent van modezaak Meddens in Den Haag. Waarde on bekend. Het boek 'Doodzonde te gen de rechtstaat' van J. Poot stuur de hij per ommegaande terug. Col legiaal is de Stallander wel, want het boekje 'Het gelijk van de die ren, het geluk van de mensen' van Marianne Thieme ligt waarschijn lijk op zijn nachtkastje. Maar dat kost ook slechts 14,95 euro. Als we de lijst mogen geloven heb ben De Roos, Luijben en Koppe jan helemaal geen cadeautjes gekre gen. „Geschenken geef ik liever aan de chauffeur die zorgt dat we veilig door het land rijden. Of aan de putjesschepper die nooit een presentje krijgt", zegt Luijben. Blom houdt wel van reizen. Vier keer nam hij de benen; twee keer naar Frankrijk, een keer naar Zwe den en een keer naar Litouwen. Twee keer voor een bezoek aan de Beneluxraad, een keer voor een zit ting van de Raad van Europa en een keer op werkbezoek met de commissie Buitenlandse Zaken. Koppejan vloog op kosten van de Kamer een keer naar Genève voor een conferentie. Betaald door on verdachte bron: de Tweede Kamer. De Roos en Luijben gingen de grens niet over. Eenmaal terug op het Haagse nest is Koppejan de Zeeuw die de mees te schriftelijke vragen stelt. Vijftien stuks. Over de Westerschelde, wa terbedrijf Evides en de mijter van Sinterklaas. De Roos is goed in meeliften. Anderen stellen de vra gen over de Zeeuwse ziekenhui zen en Trix ondertekent mee. Vijf keer. Blom richt zich vooral op het verdwijnen van kleine scholen en pinautomaten en vraagt het kabi net zeven keer opheldering. Hek kensluiter is Luijben. Hij stelt in 2009 één vraag: over misstanden bij het anti-fraudebureau van de EU. Bij elkaar dertig van de 3029 schriftelijke Kamervragen in 2009. Zeeuwen blijven bescheiden. MIDDELBURG - Toine Poppelaars is uitgeluid als dagelijks bestuurder van de provincie Zeeland. Een af scheid in twee etappes: eerst een bijeenkomst van de Staten en ver volgens een voor andere belangstel lenden in de Nieuwe Kerk met aansluitend een receptie. Het hoogtepunt van de Statenbij- eenkomst was een optreden van het gelegenheidskoor Een Fractie Hoger, samengesteld uit de negen fractievoorzitters in de Staten. Het duurde even voordat die eenstem migheid hadden bereikt, maar het 'Vaarwel, vaarwel, het beste Toine' klonk er niet minder gemeend om. Poppelaars wordt dijkgraaf van de Zeeuwse waterschappen. Het koor van fractievoorzitters, onder leiding van Johan Robesin (PvZ,), zingt Toine Poppelaars toe. foto Lex de Meester www.pzc.nl video Over honderd dagen ligt de eind streep van de derde etappe van de Ronde van Italië in Middelburg. We tellen elke week met betrokkenen af tot 10 mei. Vandaag de eerste afleve ring met Mauro Vegni, uitvoerend directeur van de Giro-organisatie, was deze week in Nederland. door Theo Giele Wat is uw indruk van het parkoers in Zeeland Het parkoers in Zeeland is land schappelijk gezien een heel erg mooi parkoers. Vanuit technisch oogpunt zal het parkoers moeilijk worden, met name door de wind. Nederland is in het algemeen een mooi land, door de eilanden, dij ken en bruggen. Dit geldt natuur lijk in het bijzonder voor de pro vincie Zeeland. Opvallend mooi vind ik de kanalen en de molens. Natuurlijk is veiligheid belangrijk, maar wat heeft de Giro-directie lie ver, een snelle wedstrijd of juist een wedstrijd in een mooi decor? Een snelle wedstrijd alleen is niets zeggend. De wedstrijd is interes sant als er in een mooi landschap gereden wordt. De wielersport is bij uitstek geschikt om mooie land schappen te laten zien. Zijn er verschillen tussen Italiaanse en Nederlandse wegen waar hij reke ning mee moet houden? Ook in Italië verdwijnen er kruis punten met stoplichten om plaats te maken voor rotondes. Bij ons zijn er ook steeds meer vluchtheu vels. De verschillen zijn tegenwoor dig minimaal. Kost het meer tijd om in het buiten land, in dit geval Nederland, een etappe uit te zetten dan in Italië Dat we verschillende talen spre ken is natuurlijk een lastig ele ment. In Italië kent men de Giro d'Italia heel goed. Als er ergens een etappe langskomt, ziet men de voordelen van zo'n etappe en is men ook meer bereid kleine offers daarvoor te brengen. In het buitenland is dat wat lasti ger, maar dat geldt niet alleen voor Nederland. Bent u in Nederland nog voor verras singen komen te staan? In het proces van de voorbereidin gen naar een etappe toe, kunnen er altijd dingen veranderen. Dat kan komen omdat een moeilijke si tuatie zich voordoet, of dat er een nieuwe, betere en spectaculairder ideeën naar voren komen. Dat hoort erbij. Hoe bevalt de samenwerking met de Middelburgers? Ik vind het altijd prettiger werken met kleinere gemeentes, ook in Ita lië. Middelburg voldoet volkomen aan de verwachtingen. Middelburg springt eruit door het enthousias me en de professionele samenwer king. Daarbij moet ik zeggen dat het gevoel van gastvrijheid dat ik in Middelburg ervaar, absoluut ge lijk staat met de Italiaanse gastvrij heid. (met dank aan tolk Rianne van Iwaarden) www.zeeuwsjaarvandefiets.nl Mauro Vegni, wijzend, tijdens een bezoek aan Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30