261 zeeland 'Bin me toch op de goeie weg..?' Mr 'In het centrum heerst U In 38 uur Wagentje kijken op de Snis Ceen verdenking tegen Lonink V KORTE SERIE OVER CHECKPOINT: DEEL 5 Het proces tegen Checkpoint lag drie maanden stil. In aanloop naar de hervatting diepte de PZC nieuwe dossiers uit en sprak nog eens met spelers in dit spel. RECHTSZAAlf CHECKPOINT brieven Cultuurwerf Natura 2000 Spaanse Covra Pensioenen zaterdag 30 januari 2010 door Frans van der Heide Hebbe julder 't ook gele- ze? Van dat oogbejaer- de echtpaer, dat van Brussel nè Charleroi wouw rieë en, na eêl vee uren, an 't modderen was op de A58 erre- gens in Zuud Beveland en uutein- delijk deu de pollissie as spookrieër van de weg haele wier. Die waere toch behoorlijk uut de koers! Ik ebbe drek tegen onze huus ge- zeid, da ze toch moete vorkomme, dat uldere ouwers zöies za over- komme. Ik ope di echt gespaerd vö te bluven. Ik moe t'r toch nie an dienke, da'k saemen mee m'n vrouwe nè Bergen op Zoom wil en di dan nie komme omda'k de weg kwiet raeke. In gedachten zie'k het a vö me. Me rieë weg uut Zoetelande en nae zó'n klein alf uurtje begint het gezanik. „Kiek, vrou we, me bin in 't Nieuwe- land, het liekt wè of t'r Nieuwedurp staet, mè dat kan nie Een ogenblik laeter: „Moete-ze bie de Vlaketunnel noe geld ebbe om d'r deu te rieën..? Het moe toch nie gekker ore..." „...Vroeger was je zó deu die tun nel ene, mè noe rie ik a naebie tien minuten en ik zie 't einde nog nie!. Me zulle toch wè op de goeie weg zitte?" „Kiek es ier man, jie bin van de kaorte en je weet toch aoles beter, dus ik rieë mee en zie wè wi of jie uutkomt. Mè j'ei hliek, het liekt vee langer dan vroeger. Je rie na tuurlijk ook nie mi zó ard..!" „...Noe bin me toch wè wi in de goeie richting. A'k het goed zje, is dat de afslag nè Krabbendieke. Ik kan 't nie zö goed leze. Ik moe toch es nè de oogarts vandaehe of morrege..." „Nou, ik wille me d'r nie mee be- moeie, mè volgens mien staet er 'Iezendieke'. Mè rie mè deu, me komme d'r wè en m'ebbe de tied. Toch hloof ik, da me nie mi op een snelweg zitte. Je weet toch ze ker, da me op de goeie weg bin..?" „...Ik gae toch een bitje twufele, vrouwe, ik hlove, da'k di twi nae- men van plekken zie, die wè eêl dicht bie Zoetelande leie. Ik zie di een afslag nè Middelburg en een bordje nè Westkappel. Mè ik zie de Lange Jan hlad nie, en ook de viertoren van Westkappel kan 'k in hin velden of wegen ontdekke. Di stae wè mee hröte letters 'Brug ge'. Da's in de buurte van Antwer pen en da's wi in de buurte van Bergen op Zoom. Me komme d'r wè. Laet het mè an mien over, schat." „Laet dat 'schat' mè weg en let wat beter op de weg. Je hae toch langzaemerand een ge- vaer ore." „Jie kiekt te vee nè 'Schóne Schijn' vrou we. Ik rieë mè eest nè Brugge, en dan kom ik vanzelf in Antwerpen en Bergen op Zoom. Jie ei mè te zitten en geniet mè van 't uut- zicht." „...Noe komt er werachtig een pol- lissieauto vanaf de verkeerde kant nè ons toe. Die lui rieë levensge- vaerlijk, tegen de stroom in. Je zou er zö tegenan rieë. Het bin de pol- lissies van vroeger nie mi. Ik za mè drek stoppe, anders kriehe me on gelukken." „...Jae, onze zeune weunt in Goes, die wil wè om ons komme, as jul der dat nódig vinde. Mè ik vinde't alleen ook wè Ik ree a nè Italië toen a julder nog snotjoengers waere..." Ik bin toch mè blie, da'k noe a een 'torn torn' ebbe, of zou dat tegen die tied nie voldoende weze? iliriiiwiMiMBM—mm OSSENISSE - Carnavalsstichting d'Ossekoppen uit Ossenisse gaat komend weekeinde wagentje kij ken. Prinses Carnaval en de dames van de Raad van Elf bezoeken van daag en morgen alle wagenbou- wersclubs die, zoals op de Snis ge bruikelijk, een week na het regulie re carnavalsfeest deelnemen aan de stoet in Ossenisse. De dames ne men koffie en cake mee. De stoet op de Snis is zondag 21 februari. Een beetje kolderiek was het wel. De politie blok keerde 26 september 2008 het parkeerterrein tussen de coffeeshops Miami en Checkpoint. Miami werd tot in de kleinste ruimtes doorgevlooid. En eigenaar Meddie Willemsen van het toen al geslo ten Checkpoint? Die glipte tussen al het politiegeweld op zijn skeelers de zeedijk op. Bestuurders, binnenstadbewoners en coffeeshopklanten hielden on dertussen hun hart vast. Na de sluiting van Checkpoint liep de stad het risico helemaal coffeeshop loos te worden. Het spook dat het centrum van Terneuzen in de ja ren tachtig en negentig in zijn greep had, lag alweer ongeduldig op de loer. Dachten ze. Uit cijfers van het Meldpunt Drugsoverlast blijkt dat in de maanden na de sluiting van Check point weliswaar het aantal meldin gen steeg (een gemiddelde van 61 per maand na de sluiting, een ge middelde van 38 voor de inval), maar een echte grote stroom van straat- en thuisdealers bleef uit. Maar als Miami ook zijn deuren dicht zou moeten doen, vreesden binnenstadbewoners en gemeente bestuurders... Even leek het ook die kant op te gaan. Miami verkocht na de inval ruim een maand vrijwillig geen softdrugs meer,, omdat zij in ver band met de arrestatie van de eige naar en bedrijfsleider problemen had met de inkoop van nieuwe voorraden. De maatregel was ech ter nog veel meer een drukmiddel. Eigenlijk wilde Miami er vooral mee aantonen dat Terneuzen niet zonder coffeeshop kan. Het aantal meldingen nam in okto ber schrikbarend toe: 175 telefoon tjes ten opzichte van 85 in septem ber. De teller stopte in 2008 vooral hierdoor op 1043 meldingen, waar er in 2007 'maar' 876 meldingen waren. In 2009, het eerste jaar zon der Checkpoint, noteerde de poli tie 932 meldingen van drugsover last. Ten opzichte van 2007, het jaar dat Checkpoint en Miami nog in volle glorie konden opereren, is dat slechts een minimale stijging. Maar cijfers zeggen niet alles, blijkt uit meerdere rondgangen door het centrum en gesprekken met binnenstadbewoners. „Er wordt volop gedeald op het Hui- zingaplein en in de Tholensstraat en Donze Vissersstraat. De men sen durven het niet meer te mel den, want voor je het weet heb je een steen door je raam. Op het Huizingaplein zijn sommige bewo ners doodsbang, ze durven 's avonds de straat niet meer op. De politie? Die reageert nauwelijks op meldingen. Ik heb in augustus 2009 in twee dagen zes keer ge beld, telkens als ik getuige was van een deal. Ik heb geen agent ge zien", zegt een bewoner. Een jonge binnenstadbewoner meldt dat 'het geloop' voor zijn deur sinds de sluiting van Check point flink is toegenomen. „Ik trek het allemaal wel, maar ik kan mij voorstellen dat ouderen en gezin nen met jonge kinderen er heel an- MIDDELBURG - Tegen burgemeester Jan Lonink van Terneuzen was en is geen verdenking in de zaak Checkpoint. Dat meldt het Open baar Ministerie naar aanleiding van publicaties in deze krant over de rol van de gemeente in de ont wikkeling van de omstreden cof feeshop. Het OM duidt hier op de veronderstelling dat de burgemees ter zich mogelijk op glad ijs heeft begeven met informatie over de opslag van drugs. ders over denken." Binnenstadbe woners Ronald Meijer en Erwin de Bruijn (secretaris van de Wij kraad Binnenstad) laten een soort gelijk geluid horen. „Sinds de slui ting van Checkpoint zijn er dertig tot veertig dealadressen in Terneu zen bijgekomen. Als je drugsover last in het centrum in 1990 het cij fer tien geeft, dan krijgt de overlast nu een zes. Het beperkt zich trou wens niet alleen tot de binnen stad. Ook in de buitenwijken wordt steeds meer gedeald." Er zijn ook bewoners die een te gengesteld geluid laten horen. Daaronder bevinden zich mensen die er liever niet over praten, om dat 'ook drugsverkopers de krant lezen'. Publiciteit kan alleen maar averechts werken, stellen zij. Maar ook bij hen heerst dus nog angst voor de oude situatie, waarin een rondje door de binnenstad zonder ten minste één keer te worden aan gesproken door een onbekende snuiter een utopie was. Ook bewoner Bert Kaiser, in de ja ren negentig een felle strijder te gen drugsoverlast, is een andere mening dan de klagers toegedaan. Hij stelt dat het nog nooit zo rus tig is geweest als nu. „Dat had nie mand kunnen bedenken, maar kennelijk ging het de bezoekers van Checkpoint vooral om de kwa liteit van de wiet. Als er nu over last is, kun je er bijna van uit gaan dat er harddrugs in het spel is." Checkpoint probeerde over te komen als een gewoon bedrijf dat wilde groeien. Bij herhaling werd richting de ge meente het signaal afgegeven dat de gedoogregels te knellend wa ren. Checkpoint wilde bijvoor beeld meer dan de toegestane voorraad in huis halen én zelf wiet kweken. Burgemeester Jan Lonink ging daar niet op in. „Dan zouden we niet hebben gefaciliteerd, maar gelegaliseerd." Uit het strafdossier blijkt overi- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Er moet me even iets van het hart. De huidige voorzitter van de Cul tuurwerf Vlissingen zal het budget bewaken tegenover het gemeente bestuur en de raad. Dit vertelde hij op de nieuwjaarsreceptie van de Cultuurwerf Als burgemeester kon hij daar in het verleden ook op toezien, samen met Lenie Pop- pe, wethouder van cultuur. De cul turele raad was een goede gemeen telijke structuur, maar door verzelf standiging is het nu aan het afglij den, programmering door een ex tern bureau. De ambtenaar heeft met vrijwilligers steeds een pro gramma in elkaar weten te draaien, maar nu is er niets meer over. Het is armoede ten top, zeker op theatergebied. Dit is een harte- kreet. Ankie Verheul P. Krugerstraat 2 flat 39Vlissingen Tot behoud van het natuurlijk mi lieu en het voortbestaan van be dreigde dieren- en plantensoorten in Europa, is ook in ons land een aantal Natura-2000 gebieden aan gewezen. Hiermee zou men vrede kunnen hebben, ware het niet dat de aanwijzing is geschied op grond van aanvechtbare gegevens over ha bitats van dieren en planten en de ze - het getal 2000 zegt het al - is gebaseerd op in statistieken vastge stelde vogeltellingen van vèr voor het jaar 2000. Het getuigt van meer werkelijkheidszin indien men de aanwijzing van natuurge bieden in de zuidwestelijke Delta zou uitstellen tot meer bekend is over de klimaatverandering. Hier door zal, zo mag men aannemen de complexe fysische dynamiek van wind, getijbewegingen, toe voer van rivierwater, uitschuring en opslibbing van stroomgeulen, temperatuur en vochtigheid, zich wijzigen. Omdat ook de voedsel bronnen zullen afnemen, hoor ik de vogels al schreeuwen: 'broeden doen we wel ergens anders, kun nen jullie fijn fietsen!' Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Nu Spanje ook een Covra wil, ver garen de Spaanse media informa tie over voors en tegens. Hopelijk krijgt men eerlijke informatie in plaats van de grove leugens die de Zeeuwen aanhoren zoals 'gunstige ligging' in een overstromingsge bied, dichtbij een opgepimpte ver sleten kerncentrale. In Spanje zijn gebieden zo groot als landen onbe woonbaar door droogte; hele volks stammen zijn weggetrokken door verwoestijning. Ongevraagd advies aan Spanje: Bouw in plaats van een opslagbunker een zonnepane- lenfabriek, leg die gebieden er mee vol en alle kerncentrales kunnen sluiten. Lever aan het Europese net en Spanje's nadeel is een voordeel. Wantrouw het meest die mensen die er het meeste aan verdienen. Wij zitten er mee tot 2018. Daarna is bovengrondse opslag verboden. Dat wordt nog zwaar voor Hans Codée en Jaap Gelok. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg 14% van ons salaris ging naar het PGGM. Verplicht! Daarvoor werd ons 40 jaar geleden een pensioen beloofd, gelijk aan het laatstver diende salaris. Prijsvast; dus ieder jaar geïndexeerd. De basis is terug- -4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28