cultuur j 17 Csokolom spreekt muziektaal in Spruit The New Shining geeft rockshow in De Piek agenda KINDERCONCERTSERIE Mix van Hongaarse volksmuziek, jazz, gypsy-swing en tango. Peter Quaak treedt op in De Zeemeeuw zaterdag 30 januari 2010 door Marius Roeting Muzikanten vervullen in een theaterproduc tie vaak een onder steunende rol. Niet in Spruit, een multi disciplinaire thea tervoorstelling van Ellen van den Hoek in samenwerking met mu ziekgroep Csokolom, actrice Mari- ca Bujaki en danser Muhanad Ras- heed. De voorstelling staat zondag middag in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. „De muzikanten hebben een volle dige rol. Wij acteren en de muziek vormt een taal in de productie", vertelt violiste en zangeres Anti von Klewitz van Csokolom. Spruit is een muzikaal sprookje over de groei naar volwassenheid van een kind en de hang naar zelf standigheid. Een zaadje in de aar de groeit uit tot een volwassen meisje dat alle gevaren van de we reld leert kennen. Het meisje wordt aangetrokken door de kraai, beeldspraak voor het slechte. De muziek bewaakt haar aanvankelijk tegen het kwaad. Gelouterd door kennis en ervaring kan ze zonder. Het verhaal zit vol symboliek en speelt zich afin vier jaargetijden, een allegorie voor het menselijk le ven. De muzikanten nemen actief deel aan het spel. Voor Von Kle witz geen radicale ommezwaai. „Als muzikant ben je ook een soort acteur. In deze productie is de muziek een taal op zich. Het spel, de muziek en de dans heb ben ieder een eigen plaats in het verhaal. Dat is wat anders dan be geleiden en het is zeker niet mak kelijk." Csokolom - betekent: ik kus je hand- is een van de weinige professionele groepen in Neder land die zich richten op het reper toire uit Transsylvanië, de volks muziek uit de Balkan en Oost-Eu ropa van met name de zigeuners. „Csokolom gaat verder dan het ori gineel, maar dat geldt voor de zi geuners daar net zo goed. Authen ticiteit is ooit ontstaan, maar voort durend onderhevig aan verande ring. Van dorp tot dorp klinken melodieën anders. In het westen willen we zo graag kunnen zeggen 'zo hoort het'. Hier kopen we graag iets dat we als authentiek be stempelen, maar inmiddels is er dan al veel veranderd", zegt Von Klewitz. Csokolom beperkt zich niet strikt tot melodieën of bewerkingen uit de zigeunermuziek. Zo worden - flarden van de Cubaanse salsa ver mengd, klinken klezmer en swing door en krijgen nummers soms een jazzy improvisatie of melodi sche benadering mee. Wel speelt de formatie in een oorspronkelijke bezetting: drie violen en een con trabas. Kenmerkend is het gebruik van de 'kontra', een driesnarige viool waarop akkoorden worden gespeeld. Violist Sander Hoving so leert echter ook driestemmig op dit instrument. Von Klewitz is hofleverancier van het repertoire. Het stamt voor een deel uit de periode waarin ze met een Hongaars, dansorkest door Duitsland, Zwitserland en Honga rije trok. Het andere deel bestaat uit eigen composities. Csokolom bracht tot nu toe drie al bums uit op het Amerikaanse rootslabel Arhoolie. Een opmerke lijk feit. „Begin 1998 trokken we voor een muziekbeurs naar Mem phis. Koud uit het vliegtuig kon den we een showcase verzorgen. Op dat moment kwam de baas van Arhoolie langs. Hij was zo on der de indruk dat hij gelijk een contract aanbood en de dag erna hadden we een opname sessie in een studio. Dat bleek dus de be roemde Sun Studio in Memphis te zijn. In drie en een half uur heb ben we daar zonder nabewerkin gen onze eerste cd opgenomen. Zo'n beroemde studio, maar de ge luidsman had nog nooit eerder een viool opgenomen. Met Csoko lom kreeg hij er meteen drie." Zondag 31 januari, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 14.30 uur. Spruit biedt een muzikaal sprookje met eeen verhaal over de weg die moet worden afgelegd vanaf het jong zijn naar de volwassenheid. foto Anna van Kooij CADZAND Zanger/gitarist Peter Quaak uit Groede verzorgt zondagmiddag een optreden in strandpaviljoen De Zeemmeeuw in de serie Lazy Sunday Afternoon van de Stichting Wakkere Winters. Quaak zingt lied jes in het Nederlands en in het dia lect. De middag begint om 15 uur. VLISSINGEN - Met een nieuw al bum op zak en een tournee met The Golden Earring achter de rug doet The New Shining vanavond De Piek in Vlissingen aan. Deze formatie belooft een rockshow vol passie en energie te brengen, waar in het nieuwe album Hedges against the night centraal staat. In de supportact treedt de driemans formatie LEFT uit Eindhoven op. De avond begint om 21.00 uur. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 30 JANUARI Kamperland Zeeuws Planetarium Kamperland - dage lijks wisselende voorstellingen www.zeeuwsplanetarium.nl of 0113 376302 Terneuzen In het zaaltje aan de Edvard Grieghof 113 in de wijk Oudelandse Hoeve wordt een gratis toegankelijke vogelbeurs gehou den. Edvard Grieghof 113, 9.30-12.00 uur Vlissingen Walcheren Mozaïek Dag, een multicultu rele middag met zang, een modeshow, hapjes en een informatiemarkt. Zorgcentrum Ter Reede, Vredehoflaan 370,12.00-17.00 uur. Zonnemaire Wandelexcursie Littekens van de Ramp door Staatsbosbeheer. Vertrekpunt Wa tersnoodmuseum aan de Weg van de Bui tenlandse Pers. Om 13.30 uur. ZONDAG 31 JANUARI Goes Snuffelmarkt Zeelandhallen, 10.00-17.00 uur. "Het Leger des Heils houdt een prai- se-avond waaraan meewerken de djembé- groep Beautiful Noise en Praise Worshipkoor Confidence. Ravelijn de Groene Jager 72, aanvang 16.30 uur Kamperland Zeeuws Planetarium Kamperland - dage lijks wisselende voorstellingen www.zeeuwsplanetarium.nl of 0113 376302 PODIUM ZATERDAG 30 JANUARI Goes De musical 'Dorus' is vervallen. Theater de Mythe, 20.00 uur "De metalband Stream of Passion met zangeres/violiste Marcela Bovio staat op het podium. In het voorsprogramma de lokale formatie La Ventura 't Beest, 21-.00 uur Kloosterzande De Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit Kloosterzande onder leiding van Eric Pro voost geeft een gratis toegankelijk carna valsconcert. De presentatie is in handen van Gino B. en Gino B. Zaal van Hotel De Linde, aanvang 21.00 uur Middelburg Het Nationele Toneel voert 'De Kersen tuin' van Tsjechov op. Om 19.00 uur be gint een inleiding. Stadsschouwburg, 20.00 uur "Lenny Kuhr zingt liedjes in Dichtbij en wordt daarbij begeleid door Cor Mutsers (gitaren en zang) en Mischa Kool (bas en zang). 't Spiegeltheater, 20.00 uur "Mark Foggo treedt op met zijn band Mark Foggo's Skasters. Het Ameri kaans-Engelse duo Rue Royale, bestaande uit Brooklin en Ruth Dekker, verzorgt het voorprogramma met eigentijdse liedjes. De Spot, zaal open 21.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Rob Kloet en Anne van Amstel - 'dichters en muziek' De Wegwijzer, 20.30 uur. Rilland Toneelgezelschap De Reilanders brengt de klucht 'De flat van Jet' van Haye van der Heyden. Dorpshuis Luctor et Emergo, 20.00 uur. Terneuzen Vara's Kinderen voor Kinderen de finale van Zeeland van het Songfestival 2010. Scheldetheater, 15.00 uur. Dance met Fun-Q-Bator Friends, De Pit, 22.00 uur "Herdenkingsconcert watersnoodramp met Jongerenkoor en Mannenkoor. Het Christelijk Mannenkoor Zeeuws Vlaanderen o.l.v. Willy van Zeden en orga nist Frank Colijn zullen deze avond optre den, samen met het Jongerenkoor Matthanja uit Goes o.l.v. Peter Wildeman en Joost van Belzen. Goede Herderkerk, 19.30 uur. Vlissingen Rocktrio The New Shining staat op het podium. In het voorprogramma Left. De Piek, 21.00 uur. ZONDAG 31 JANUARI Ellewoutsdijk Programma in het teken van de Ramp van 1953. Jan en Jopie Minnaard vertel len verhalen, Ko de Visser speelt klassie ke muziek voor piano en Engel Reinhoudt zingt. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Terneuzen Robert-Jan Stips kruipt achter de 'huispia no' en speelt verzoekjes die liefhebbers hem in de aanloop naar het concert heb ben gemaild via zijn website. Porgy Bess, 15.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17