meningen 115 Gevarieerde prijzen voor puzzelaars HU126 Ook plataan zucht onder schimmels Politie voorzichtig met informatie over slachtoffers Cor de Jonge Even Edith Postvak in zaterdag 30 januari 2010 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt 35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Ons dieren- en bomen- rijk heeft het zwaar te verduren. Geiten krij gen de Q_-koorts, var kens de pest, kippen de vogelziek te en de koeien de gekkekoeien- ziekte. Ook veel bomen vallen om. De iep, de kastanje, de es. En deze week kon ik daaraan nog de prach tige plataan toevoegen. Platanen lijden onder de Massari- ziekte, die in 2007 door bomen- onderzoekers en beheerders voor de eerste keer in Nederland werd aangetroffen. Dat was toen alleen nog in Limburg, maar langzaam klimt de schimmel omhoog. Op dit moment worden alle platanen meerdere keren per jaar op de ziek te gecontroleerd. In een paar Terneuzense straten worden binnenkort de aangetaste takken van de platanen verwij derd. Dat moet gebeuren voordat de ste vige takken onverwacht afbreken en daardoor een gevaar opleveren voor de omgeving. Een plataan die aangetast is door de Massariziekte verliest zijn tak ken. Het is een aftakelingsproces, waarbij de zieke boom op den duur een vreemde vorm krijgt. Hij houdt steeds minder takken over. Boomdeskundigen hebben nog niet kunnen aantonen dat de stam van de platanen wordt aangetast. „Gelukkig maar, want dan is het ineens einde verhaal met de pla taan", zegt Jacco van Karelse boom- beheer in Goes. In Frankrijk en Italië zijn de plata nen enige tijd geleden alweer door een tweede schimmel aangevallen. Die schimmel doodt direct de boom en dan is er maar een oplos sing: rooien. „Ik denk dat ook die schimmel binnen tien jaar in Ne derland is", zegt Karelse. In Zeeland staan de opvallendste platanen tussen Driewegen en Ovezande en aan de Eversdijkse- weg in Kapelle. In Zeeuws-Vlaan- deren komen ze naast Terneuzen ook voor bij Philippine, Zuiddor- pe, Biervliet en Heikant. Ze staan allemaal onder zware con trole. De sudoku is haar favoriete puzzel, maar ook maakt Irene Overdove uit Schoondijke het kruiswoordraad sel en het Zweeds raadsel heel graag. „Het hoort bij het begin van elke dag. Ik ben er zeker een uurtje mee bezig en op zaterdag ben ik er wel een heel ochtendje mee zoet", zegt ze. Veel abonnees van de PZC zijn trouwe puzzelaars. Vanaf volgende week zaterdag verandert er iets voor de puzzelaars die meedoen aan het 'prijspuzzelen in de zater- dagbijlage'. De krant gaat samen werken met Denksport, een nieu we partner. Volgens onderzoek heeft meer dan de helft van de PZC-lezers be langstelling voor puzzelen en van hen maakt zelfs een op de drie abonnees dagelijks een of meer puzzels uit de krant. Een belangrijke verandering is dat de prijzenpot veel gevarieerder wordt. Irene Overdove (58 jaar) doet al 42 jaar mee aan de puzzel wedstrijden. „Maar ik heb nog maar één keer gewonnen. Dat is niet erg, want ik vind het gewoon erg leuk om te doen." De prijzenpot wijzigt. Tot deze week kregen de winnaars een iris cheque van 15 euro. Hiervoor in de plaats zijn er grote en kleine prijzen te winnen, praktische en luxe artikelen, van een weekendje weg tot een koffiezetapparaat. „Ik vind het wel leuk om bijvoorbeeld een badhanddoek te winnen of een mok met een logo erop van de PZC. Daar heb je iets aan." Het weekendje weg kan haar gesto len worden. „Want we hebben een hond en die breng ik niet naar een oppas. Meestal mag een hond niet mee naar die vakantiehuis jes." Uit het onderzoek is ook gebleken dat de Zweedse puzzel één van de populairste puzzels is. Irene is in het algemeen erg te spreken over de moeilijkheidsgraad van de puz zels. „Vreemd dat de puzzels uit de krant zo goed bij mij passen. Ik maak wel eens puzzels uit bijvoor beeld de Libelle of Margriet, maar daar ben ik binnen een paar minu ten mee klaar." Het doorgeven van de oplossingen verandert. Vanaf volgende week kan deze niet meer via de mail de oplossing worden doorgegeven. Dat kan uitsluitend nog telefo nisch, via een 0909-nummer. Per gesprek kost dat 35 eurocent. „Ik mailde praktisch nooit. Dus voor mij verandert dat niet." In de krant worden wekelijks de winnaars van de prijspuzzel be kendgemaakt en de winaars krij gen persoonlijk bericht. De populairste puzzels (Zweeds raadsel, doorloper, cryptogram, woordzoeker en niet te vergeten de sudoku) blijven natuurlijk. We hebben ruimte gemaakt voor een quizfilippine, een type puzzel waarvoor veel belangstelling be staat. Die komt in de plaats van de combipuzzel, waar kruiswoord, doorloper en cryptogram in sa menkomen. „Jammer, die combipuzzel vond ik ook heel aardig om te doen. Maar die quizfilippine is gelukkig een goed alternatief" Het is een van de vragen die tijdens het spreekuur van deze krant werd gesteld, die aan meer lezers uitge legd kan worden. Een meneer uit een dorp in de gemeente Veere vroeg waarom in de krant nooit wordt vermeld waar een slachtoffer van een ongeval precies vandaan komt. „U schrijft dan; een inwoner van de ge meente Veere van 27 jaar heeft gisteren een ern stig auto-ongeluk gehad en is later die nacht aan zijn verwondingen overleden. Maar de ge meente Veere heeft zoveel kernen." Enige jaren geleden heeft de politie Zeeland de persregels aangescherpt. Dit komt voort uit pri- vacyoverwegingen. 'De politie zal geen gege vens van slachtoffers aan de media verstrekken, die ertoe kunnen leiden dat de identiteit van deze personen bekend wordt. Dit betekent dat in de regel dient te worden volstaan met de ver melding van de leeftijd, geslacht en gemeente.' De politie wil zeker weten dat de familie van het slachtoffer is geïnformeerd. De krant krijgt dus niet meer details over een ongeval van de politie door. De krant wil de lezers zo zorgvuldig mogelijk en compleet informeren. Maar we zijn daarbij afhankelijk van informatie van hulpverleners, redacteuren, lezers of andere betrokkenen. We houden de naam van een slachtoffer niet uit de kolommen als we weten om wie het gaat en als we weten dat de publicatie de fami lie niet zal kwetsen. We publiceren een volledi ge naam bijvoorbeeld als er overlijdensadver tenties in de krant staan voor het slachtoffer. We hoeven dan niet meer terughoudend te zijn, omdat de familie op de hoogte is. Vragen over de inhoud van de krant? mail naar lezersredacteur Edith Ramakers lezersredacteur@pzc.nl of bel 0118-434005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15