zeeland 23 Terneuzen of Zeeuws-Vlaanderen' Loos alarm over Tafeltje Dekje in Hulst Sluise raad kraakt plan voor verkiezingsfeest ZOA scholen in Georgische badplaats Kobuleti 'Leraren zijn er erg creatief en hebben veel aandacht voor kinderen. Dat is een mooi begin'. Barbara Dekker zaterdag 30 januari 2010 z door Harmen van der Werf Het is zo gewoon in Ne derland. Word je vier jaar, dan ga je naar de basisschool. Maar in Ge orgië ligt dat heel anders. Iedereen die met onderwijs te maken heeft in de vroegere Russische repu bliek, loopt ertegenaan. Dat veel kinderen helemaal niet of slechts een gedeelte van het jaar naar school gaan. Onderwijzeres Barbara Dekker van De Meerpaal en Terneuzens gemeente-ambtenaar Ad Hendriks zijn naar Georgië geweest om daar een vinger achter te krijgen. Wat de oorzaken van het grote school verzuim zijn en wat daar even tueel vanuit Nederland aan kan worden gedaan. Dat juist twee Terneuzenaren voor deze missie zijn uitgekozen, is min der vreemd dan het lijkt. De Geor gische presidentsvrouw Sandra Roelofs komt tenslotte uit Terneu zen. Ze heeft via via in Nederland aandacht gevraagd voor - wat heet - het 'basisrecht op toegang tot on derwijs'. Als vanzelf kwam Terneuzen in beeld om hier werk van te maken, dankzij de inzet van Rik Kleinjans van stichting Stidit in Utrecht die actiefis in Georgië, Zuid-Ossetië en Armenië. Hij had al contact met Terneuzen. De gemeente was bereid mee te werken en Open Ba sis, de koepel voor openbaar basis onderwijs in Terneuzen en Hulst, ook. „Terneuzen is millenniumgemeen te", verklaart Kleinjans, „wat bete kent dat zij extra aandacht wil be steden aan onder meer het bestrij den van armoede buiten de gren zen. Ook het recht op toegang tot onderwijs is één van de millen niumdoelen van de Verenigde Na ties. Daar past dit initiatief in Geor gië dus heel goed in. Vanwege de onderwijskennis is Open Basis er bij betrokken." De eer was aan Barbara Dekker en Ad Hendriks om als ambassadeurs van Terneuzen poolshoogte te ne men in Georgië, in de Zwarte Zee badplaats Kobuleti. Er wonen zo'n 50.000 mensen. In de zomer ver vijfvoudigt dit aantal. Veel Russen gingen er op vakantie, tot Georgië en het 'moederland' Rusland steeds verder van elkaar afkwa men te staan. Ze zijn 'vervangen' door Georgische en Armeense toe risten. Opvallend is ook dat er in Kobuleti vrij veel Koerden wonen, nogal wat Russen en voor het oor logsgeweld gevluchte Armeniërs. Barbara Dekker en Ad Hendriks hebben gelijk een probleem te pak ken dat doorsijpelt in het onder wijs, als ze het over de samenstel ling van de bevolking hebben. „Kinderen hebben vanwege hun afkomst te maken met discrimina tie", vertellen ze, „maar ook gehan dicapte kinderen hebben veel min der toegang tot onderwijs. En ouders houden hun kinderen thuis om te helpen met oogsten. Ze beseffen gewoon niet dat dat een vorm van kinderarbeid is. Vol gens de wet in Georgië mag het niet, maar er wordt niet op gecon troleerd." Dit gaat zeker Ad Hendriks als oud-leerplichtambtenaar aan het hart, zoals hij ook met verbazing heeft gesignaleerd dat de gemeen telijke basisadministratie - 'wie woont waar, enzovoort' - niet op de orde is. „Ik ben zelf hoofd bur gerzaken geweest in Terneuzen", geeft hij aan, „en die administratie is echt het eerste wat op orde moet zijn om de leerplicht te handhaven en meer kinderen naar school te krijgen." Bij de gemeente Kobuleti is dus nog volop werk aan de winkel en ook in de scholen zelf „Ik heb er een klaslokaal met nieuwe compu ters gezien, de trots van de school, geschonken door de Verenigde Sta ten", blikt Barbara Dekker nog ver baasd terug, „maar kinderen zitten met z'n drieën in één bank. Er was plastic speelgoed dat in Neder land niet eens op rommelmarkten zou worden aangeboden." Toch is de situatie zeker niet uit zichtloos, volgens Ad Hendriks en Barbara Dekker. „In Georgië is geen sprake van Afrikaanse toe standen", stellen ze met nadruk. „De leraren zijn enthousiast en creatief Ze hebben veel aandacht voor de kinderen. Dat is een mooi begin. Weet je, in Nederland is het onderwijs ook niet in één keer op het huidige niveau terecht geko men. Dat moet groeien. Het gaat er nu om de problemen te benoe men en deeloplossingen aan te dra gen." De relatie tussen Terneuzen en Ko buleti is gelegd. „Wij willen als Open Basis iets concreets doen in Georgië", stelt beleidsmedewerker Ed van den Bergen, „omdat de we reld groter is dan Terneuzen, Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland." Een tegenbezoek uit Kobuleti aan Terneuzen is momenteel in voorbereiding voor dit voorjaar. En bij de Zuidlandschool in Terneuzen wordt erover nage dacht via internet van kind tot kind en van leraar tot leraar con tact te leggen met een basisschool in Kobuleti. Ad Hendriks (achter de laptop) en Barbara Dekker (tweede van links) in gesprek met leer krachten van een basisschool in Kobuleti. Bezoek aan schoolklas, met rood jasje Barbara Dekker. „Weet je, in Nederland is het onderwijs ook niet in één keer op het huidige niveau terechtgekomen. Dat moet groeien." door Harold de Puysseleijr HULST - De warme maaltijdvoorzie ning Tafeltje Dekje in de gemeen te Hulst heeft niet te maken met een opvallend hoog aantal afmel dingen. Dat zegt Raad van Bestuurslid Stephan Buijsse van zorgstichting voor ouderen Curamus in reactie op de ongerustheid die over Tafel tje Dekje heerst bij de Senioren raad. Die raad overweegt in het geweer te komen naar aanleiding van ge ruchten dat de laatste tijd 65 oude ren de maaltijdservice opgezegd zouden hebben. Curamus organiseert de warme maaltijdverstrekking en ontkracht het gerucht. „Er zijn geen signifi cante wijzigingen in het aantal deelnemers en de omzet", zegt Buijsse. Hoewel de prijs voor een maaltijd per 1 januari met 55 cent gestegen is tot 7,50 euro, zijn er volgens de bestuurder van de zorgstichting ook geen signalen dat het tarief voor problemen zorgt. Curamus regelt de dagelijkse ver spreiding van zo'n 250 warme maaltijden onder ouderen in de ge meente Hulst. Vrijwilligers van de Stichting Welzijn Hulst helpen daaraan- mee. SLUIS - „Lallend en brallend naar het stembureau. Laten we dit voor stel maar onder het kopje absurdi teiten zetten." Raadslid Robert Evers (PvdA) liet donderdag tij dens een gemeenteraadsvergade ring inSluis niks heel van een WD-voorstel voor een 'verkie zingsfeest' voor jongeren. Dat zou de avond vóór de raadsverkiezin gen in een Sluise kern gehouden moeten worden. Jongeren zouden dan om middernacht in een spe ciaal daarvoor geopend stembu reau kunnen gaan stemmen. Geen enkel raadslid zag iets in het plan, mét name omdat het feest op een gewone dinsdagavond ge houden zou worden. Het straatarme HAITI is getroffen door een hevige AARDBEVING. Duizenden SLACHTOFFERS zijn te betreuren. OVERLEVENDEN hebben water, medische zorg, eten en NOODOPVANG hard nodig. HELP ONS HELPEN. Steun onze noodhulpactie en stort uw gift o.v.v. 'aardbeving Haiti'. Afstemming heeft plaats gevonden met Tear, Dorcas en Red een Kind. Woord Daad www.woordendaad.nl giro 733, Gorinchem VLUCHTELINGENZORG www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 147