zeeland 125 werkt nu op aarde T7a II m VVN wil zich meer richten op bedrijven Fliplandse molen is klaar voor de toekomst Toch dertig mille voor kunstwerk in Sint-Annaland 5KJSSSXK5 5-1? Jubilerende muziekvereniging uit Tholen gaat op de klassieke toer Mim M,U ruimte, is nog steeds actief in Florida www.wooneco.nl rw aterwijkzierikzee.nl zaterdag 30 januari 2010 een fijne vent. Met hem kan ik be ter overweg dan met Ockels. En ik ben niet de enige." Vanwege de industriële achter grond van de familie Van den Berg ging Lodewijk in 1949 scheikundi ge technologie studeren in Delft. Met een studietijd van twaalf jaar nam hij ruim de tijd om af te stu deren, al zat hij in die periode ook twee jaar in militaire dienst. In 1961 was hij klaar. „Mijn professor in Delft vond me nog te jong om al te gaan werken, hoewel ik toch al 29 was. Hij had een vriend in het Amerikaanse Delaware die wel een assistent kon gebruiken. Kort daarna zat ik in het vliegtuig naar Amerika. Ik zou een jaar gaan, maar ben nooit meer teruggeko men." Hij trouwde met een Ameri kaanse vrouw en groeide in de de cennia daarna uit tot een interna tionaal erkend topwetenschapper foto Ralph van Wolffelaer op het gebied van kristalgroei. Na zijn tijd in Delaware ging hij wer ken voor EG&G in Santa Barbara, Californië, waar technische dien sten worden verricht voor over heidsinstellingen. Begin jaren tach tig benaderde NASA het bedrijf „De afweging was: maken we een astronaut wetenschapper, of leren we een wetenschapper astronau tenhandelingen? Het werd dat laat ste, en wij moesten acht vrijwilli gers aandragen die geschikt waren voor zo'n onderneming. We heb ben veertig mensen aangeschre ven, maar er bleken er om uiteen lopende redenen maar zeven ge schikt. De één na de ander viel af. Uiteindelijk ben ik als laatste bij de kandidaten gevoegd om de lijst vol te maken. Ik had een dikke bril, enkele slechte leefgewoontes en was al 53 jaar. Wetenschappe lijk was ik dan wel gekwalificeerd, maar ik dacht dat ik bij de lichame lijke tests af zou vallen. Na drie da gen loodzware tests kreeg ik een brief thuis. Ik was geselecteerd." Gedurende twee jaar werd hij door zijn werkgever uitgeleend aan de NASA. Een lange voorberei ding volgde tot de lancering. Op testgebied waren de resultaten in de ruimte spectaculair. Een in de ruimte gekweekte kristal bleek door de afwezigheid van zwaarte kracht tienmaal beter van kwali teit dan de beste op de grond ge kweekte exemplaren. Er vinden geen vervormingen plaats, waar door de kristallen sterker van struc tuur zijn. Het is een cliché, maar Van den Bergs blik op de wereld veranderde door zijn ruimtereis. „Je kijkt naar beneden en ziet Chi na. Twaalf minuten later zit je bo ven San Francisco. Dat kunnen toch geen vreemdelingen van el kaar zijn, denk je dan." Ondanks zijn leeftijd werkt Van den Berg nog steeds. Lachend: „Als je niet bezig blijft, word je een vervelende oude man. Ik ga nog elke dag naar kantoor. Vorige week had ik een seminar in Orlan do en was ik van 's ochtends acht tot 's avonds acht in de weer." Hij bezoekt zijn broer en zussen nog geregeld. „Ik heb nog steeds een Nederlands paspoort", zegt hij na de vraag of hij of Ockels nou de eerste Nederlander in de ruimte was. „Het is alleen in 1975 wel ver lopen..." I SINT-ANNALAND - De gemeente raad van Tholen heeft toch dertig duizend euro over voor een kunst werk bij de brede school in Sint-Annaland. Alleen de RFT-fractie stemde te gen. Vorige week, tijdens de com missievergadering, waren veel frac ties nog kritisch. Nu de gemeente flink moet bezuinigen, vinden ABT en SGP het eigenlijk niet kies dat er dertig mille voor kunst wordt uitgetrokken. Toch waren P ook zij van mening dat het te laat is om de opdracht aan Jan Kettele- rij te annuleren. „Het college heeft die al verstrekt, de uitvoering is be gonnen. Dan is het niet juist om te gen te stemmen", vindt ABT. door Raymond de Frel GOES - Adviseur verkeer en bedrij ven Cees van Halst van Veilig Ver keer Nederland (WN) is op zoek naar vrijwilligers, die bij Beveland- se en Walcherse bedrijven voor lichting willen geven over verkeers veiligheid en 'het nieuwe rijden'. Terneuzenaar Van Halst trekt als vrijwillig adviseur zo'n vijf a zes keer per maand langs bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen, die meestal zijn aangemeld bij de Actie Veilig Rijden van WN. Van Halst: „Er is nog een andere Zeeuwse vrijwilli ger, die zich op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland concen treert. Dat kan hij niet alleen, we zijn dus dringend op zoek naar ver sterking." De WN-vrijwilligers ge ven bij bedrijven inlichtingen over onder meer 'het nieuwe rijden'. Daarbij valt te denken aan metho den om brandstof te besparen en slijtage en schade aan het voertuig te beperken. Ook veranderingen in de regelgeving komen aan bod. Aan de hand van het advies van de vrijwilligers kunnen werkne mers bijvoorbeeld deelnemen aan een slipcursus of rijstijlscan." Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Van Halst via tele foonnummer 115-696448 of vanhalstcj@zeelandnet.nl. Informatiedag vandaag van 11.00 -14.00 uur Locatie: Rabo Woonshop, Lange Viele 49 te Middelburg Wooneco is een ontwikkeling van Woonburg en Marsaki WOO NÉ Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00 makelaar SINT PHILIPSLAND - De wieken en kap zaten er al weer ruim een half jaar aan, maar natuurlijk moest de gerestaureerde molen van Sint Phi- lipsland ook officieel geopend wor den. Dat gebeurde gisteren. Na een aftrap met toespraken in café 't Durp trok het gezelschap naar de dijk, waar de vrijwillig mo lenaar en zijn kleinkinderen de versierde molen lieten draaien. De renovatie van De Hoop, de kleinste molen van Zeeland, heeft heel wat voeten in de aarde gehad. In maart 2007 werd de kap van de molen gelicht en voor renovatie naar Hoogmade gebracht. Het her stel duurde echter veel langer dan gedacht. Als gevolg daarvan stond de molen er ruim twee jaar treurig bij. Pas in mei vorig jaar kreeg hij zijn hoed en wieken terug. Wethouder Kees van Dis zong samen met schoolkinderen uit Sint Philips- land en Anna Jacobapolder een speciaal molenlied. foto Willem Mieras Open Dag zaterdag 6 februari a.s. (11.00-15.00 uur) LAATSTE WONINGEN IE FASE TE KOOP poortAmbaehill THOLEN - Muziekvereniging Con cordia uit Tholen, dat zijn 125-jarig bestaan een jaar lang viert, gaat vanavond op de klassieke toer. In het atrium van het gemeente huis zullen drie groepen van de muziekvereniging zich presente ren: Colour Reeds (karinet choir), Trumpet Kwaajer en Sax Choir. Al lemaal brengen ze een eigen reper toire. Het concert begint om 20.00 uur. De-toegang is gratis. Informatiedag vandaag van 11.00 -14.00 uur Locatie: Rabo Woonshop, Lange Viele 49 te Middelburg ooor tUnieke C02"neutrale O,, keuken. sa„L, kunststof Meer informatie: M2 Makelaars WOONE 10118442200 Wooneco is een ontwikkeling van Woonburg en Marsaki 1 BSSHeSJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 131