221 zeeland Foto's geven uniek kijkje op Historische houtwallen verliezen bescherming Peiling over welstand Read&Meet voor vmbo Borsele schraapt nog twee ton bij elkaar Extra kamers op Kop van Zuid www.bezorgers.nl WEMELDINCE De familie Timmerman uit Kattendijke stelt beeldmateriaal uit 1905 beschikbaar voor de expositie over Koninginnedagvieringer op de Bevelanden in het museum in Goes. Inzenddatum fotowedstrijd verlengd zaterdag 30 januari 2010 door Melita Lanting renesse - Historische houtwallen op particuliere gronden in Schou- wen-Duiveland verliezen in veel gevallen hun bescherming. Dat be tekent dat deze wallen vanaf maan dag afgegraven en gesnoeid mogen worden. De eeuwenoude wallen die op gemeentelijk terrein liggen blijven wel beschermd. De gemeenteraad heeft in meer derheid besloten de wallenverorde- ning af te schaffen. Daarmee ver valt de instandhoudingsplicht voor zover die niet is vastgelegd in een bestemmingsplan. Alle hout wallen die op gemeentelijke grond liggen krijgen wél bescherming: ze" worden alsnog opgenomen in het bestemmingsplan. De historische houtwallen liggen in de Westhoek, in het randgebied tussen polder en duin. De wallen zijn eeuwenoud. Het zijn overblijf selen uit een tijd dat er nog geen prikkeldraad en schrikdraad was om percelen grond af te scheiden. „Je hebt in Engeland de beroemde muurtjes en hier heb je wallen om het terrein af te bakenen", zegt voorzitter Hans Erbrink van vere niging Stad en Lande. Hij is onge lukkig met de beslissing van de ge meenteraad. „Daar zal mijn vereni ging niet blij mee zijn en dat is een understatement." Het afschaffen van de wallenveror- dening is een initiatief van LSD en WD. Beide partijen zeggen dit te willen 'om burgers de vrijheid te geven om zonder toestemmings van de gemeente de beplanting te onderhouden.' „Voor ieder takje knippen is vergunning nodig", stel len de fracties. Dat laatste ligt, vertelt een woord voerder van de gemeente, genuan ceerder. Eigenaren van houtwallen móeten juist de wallen onderhou den om ze in stand te kunnen hou den. Hoeveel wallen exact op parti culiere grond liggen is niet direct boven water te tillen. Het gaat vol gens de gemeente wel om enkele tientallen. Dat betekent nog niet dat de eige naren zonder meer kunnen doen wat ze willen. Een deel is aangewe zen als natuurgebied en een deel is vastgelegd in het bestemmings plan. In deze gevallen moeten eige naren alsnog vergunning aanvra gen om iets te veranderen. heinkenszand - De CDA-fractie in Borsele vindt de verschuiving van een centrale welstandscommissie naar een systeem met dorpsbouw meesters nog niet ver genoeg gaan. Om tot een transparant welstands- beleid te kome*n wat niet stroef is van de regeltjes, wil de fractie de mening van de inwoners peilen. Voordat de dorpsbouwmeesters aan de slag gaan, wil de fractie we ten hoe een klantgericht en helder coes - BibliOosterschelde houdt donderdag 18 februari in samen werking met alle Bevelandse vm- bo-scholen en het Calvijncollege in Tholen een Read8cMeet-evene- ment op allerlei locaties, behalve de school. Tien schrijvers van kinderboeken en literatuur voor jongvolwasse nen ontvangen 's ochtends telkens een groep om een uur lang over hun boeken en lezen in het alge meen te praten. De boekhandels hebben boeken beschikbaar ge- ff. l MG PZC rotterdam - De corporatie Stads- wonen in Rotterdam stelt 25 extra kamers en appartementen beschik baar voor studerende kinderen van huurders in Zeeland. De splin ternieuwe woonruimten zijn in het nieuwbouwproject Cité op de Kop van Zuid. De 25 woonruim ten komen bovenop de 75 kamers waarvoor jaarlijks kinderen van huurders van RWS, Castria en Zeeuwland voorrang krijgen bij Stadswonen. Voor een woonruim te in Cité moeten kandidaat-huur ders wel minimaal 20 jaar zijn. door Lilian Dominicus systeem van aanvragen, beoorde len en vergunnen op touw kan worden gezet. De wens van de bouwer of verbouwer moet cen traal staan en de kleine groep die meedenkt en meekijkt moet korte lijnen hebben. Voor een nuchtere kijk zou een burger ingeschakeld kunnen worden. Inwoners van Borsele die ideeën hebben of erva ringen, kunnen die sturen naar aschen k@zeelandnet.nl. Afspreken kan ook: 0113-655997. Een beetje verguld zijn ze er toch wel mee, op het ge meentearchief in Kapelle én bij Historisch Museum De Bevelanden (HMDB) in Goes. Enkele weken geleden doken er niet eerder vertoonde historische foto's op van een Koninginnedag in Wemeldinge in 1905, compleet met oranje gekleurd affiche met de programmering voor die dag. Op de foto's zijn veel heren op paarden en enkele te voet te zien en zij beelden in een optocht diver se historische figuren uit de regio uit. Van Luipold van Swaben met schildknaap uit 868 tot en met Mr. Pieter Coomans uit 1747. Het beeldmateriaal is afkomstig uit de collectie van de familie Timmer man uit Kattendijke, die dè foto's ter gelegenheid van de tentoonstel ling Oranje Beveland, hoe Bevelan ders al 100 jaar Koninginnedag vie ren aan het museum uitleent. Een van de acteurs is Adriaan de Groene, grootvader van Herman Timmerman, en eigenaar varf de boerderij Schoudee uit Wemeldin ge. Hij staat gebroederlijk samen op de foto met N. Dominicus, die als voetknecht kapitein der Land wacht van de heerlijkheid Wemel dinge uitbeeldt. „Het is mijns insziens een uniek kijkje in het verleden van vroegere koninginnedagvieringen", vindt archivaris Koen van Rooijen van HMDB. Als samensteller van de aankomende tentoonstelling in het museum kan hij het weten. De afgelopen maanden is heel wat fotomateriaal over Koninginnedag vieringen door zijn handen ge gaan. „Heel grappig", meent ook Frank de Clerk, medewerker van het ge meentearchief in Kapelle. „Als je dit ziet vraag je je toch af welke schoolonderwijzer dat hele pro gramma heeft verzonnen. De figu ren zijn over het algemeen met een heel dun lijntje verbonden met Wemeldinge. Neem Luipold van Swaben, eerste baron van Borsele en heer van Zuid-Beve land. In het jaar 868 kan Wemel dinge niet meer geweest zijn daar een paar huisjes of hutjes." Historische optochten waren overi gens niet uniek voor Wemeldinge. „Ook Goes hield historische op tochten en betrok daar, te pas en te onpas, Jacoba van Beieren bij", aldus De Clerk. Inmiddels zijn historische optoch ten geen vast onderdeel meer van de'Koninginnedagvieringen, hoe wel de verkleedpartijen in de hui dige optochten er wellicht nog een afgeleide van zijn. „De laatste keer dat we een echte historische op tocht in de regio hebben gehad is met Goes 600. Maar dat had niets met Koninginnedag te maken." Oranje Beveland, Hoe Bevelanders al 100 jaar Koninginnedag vieren, Historisch Museum De Bevelanden, 13 februari tot en met 9 mei. I Verslaggevers Maurits Sep en Lilian Dominicus volgen de voorbereidingen in de aanloop van Koninginnedag 2010 op het weblog Oranje Boven: www.pzc.nl/blog/oranjeboven steld, zodat de leerlingen zich kun nen voorbereiden. De schrijvers Wilma Geldof, Marian van Abee- len, Theo Engelen, Elle van den Boogaart, Rob Ruggenberg, Dirk Bracke, Bobje Goudsmit en Peter Hoogenboom houden in Goes zit ting in Pubbles, De Kookclub, Ma tisse, De Post, Lambik en Jack's. In Krabbendijke ontvangt Ben de Raaf de leerlingen in De Meiboom en in Tholen neemt Ellen Tijsin- ger een tafeltje in Brasserie Du-Bois. De inzenddatum van de fotowed strijd van Historisch Museum De Bevelanden is verlengd van 1 naar 21 februari. Onderwerp van de foto's: Koningin nedagvieringen op de Bevelanden in de ruimste zin van het woord. Foto's met naam en adres kunnen worden gestuurd aan: secretariaat@hmdb.nl of per post: Singelstraat 13, 4461 HZ Goes. Wie de foto retour wil: gelieve een geadresseerde en gefrankeerde en velop mee te sturen. door Raymond de Frel heinkenszand - De gemeente Bor sele denkt met tal van kleine ingre pen weer evenwicht te hebben gevonden in de begroting. Met de kaasschaafmethode is een gat van twee ton gedicht. De provincie Zeeland volgt Borse le vanwege de wankele begroting met extra aandacht. De master- plannen voor Heinkenszand en 's-Gravenpolder, versnelde afschrij vingen op schoolgebouwen en de bezuinigingen als gevolg van de economische crisis waren er vol gens de Borselse wethouder Mart de Bruijne de oorzaak van dat het irri Filips de Lalain (r) met gevolg Mr. Pieter Coomans Frank van Borsele (r) met gevo evenwicht zoek dreigde te raken in de Borsele begroting. „We hebben daarom een aantal uitgaven- en in- komstenposten nog eens kritisch tegen het licht gehouden. Zo den ken we onder meer te besparen op huisvuilkosten (33.000 euro). Ook stond er nog 35.000 euro gereser veerd voor de gemeenschappelijke regeling 'woonwagenschap', maar die is overgegaan naar de woning bouwcorporaties. En in onze gara ge van de technische dienst wordt ook werk voor derden uitgevoerd. Dat levert 40.000 euro extra op." De Borselse raad buigt zich volgen de week donderdag over het nieu we bezuinigingsvoorstel. MEEST GELEZEN 1. Automobilist overlijdt na ongeval 2. Goes pakt verkeershufters aan 3. ABN Amro verlaat hartje Goes GEEF UW MENING Op het schoolplein moet gerookt kunnen worden. Eens of oneens? Stem mee via www.pzc.nl/tholen. STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 128