Slachtoffers krijgen niet zoveel begrip van hun omgeving.' Mishandeld, vernederd en opgelicht vluchtte de Nederlandse Nour uit Egypte. Drie jaar had ze in een hel geleefd'als echtgenote van een Egyptische man. Ze vertelt haar verhaal om te waarschuwen tegen liefdesfraude. „Het wordt steeds criminelen" 'Die geestelijke manipulatie is zo complex, en er zijn zoveel slachtoffers' zaterdag 30 januari 2010 Nour, slachtoffer bezness door Joost Sijtsma illustratie Erna van Eerdewijk De nachtmerrie begon ro mantisch. Wandelend door het Egyptische Luxor zag Nour hoe een jongeman het bij de politie opnam voor een paar baldadige kinderen. „Dat recht vaardigheidsgevoel van hem trok me aan en er is ook moed voor nodig om daar tegen de politie in te gaan. Dat viel me op en we werden verliefd", vertelt Nour. De liefde tussen Nour en Omar eindigde vele jaren later in een overhaas te vlucht uit Egypte. Berooid kwam ze weer aan in Nederland. Nour, een krachtige en intelligente vrouw, vertelt haar verhaal op haar on derduikadres. Want veilig voelt ze zich nog steeds niet en dat is ook de reden dat ze haar schuilnaam Nour (Het Licht in het Egyptisch) gebruikt. Na de romantische ontmoeting dertien jaar geleden kwam ze er al snel achter dat Egypte een moeilijk land is voor een verliefd stel. „]e kunt niet als je onge trouwd bent samen een ka mer delen of hand in hand over straat lopen. Nadat ik een paar keer op en neer naar Egypte ben gegaan, besloten we te trou wen. Ik werkte toen al 12 jaar bij een multi national, verdiende goed en had alles mee. Ik heb Omar daarom naar Nederland gehaald. De eer ste jaren hadden we het goed, maar na vijfjaar wilde hij op vakantie naar Egyp te want hij miste zijn familie. Daarna ging hij ieder jaar terug." In die tijd kreeg Omar het ook in Neder land moeilijker. Hij had Nederlands ge leerd en een baan gevonden, maar door een reorganisatie bij zijn bedrijf werd hij ontslagen. Het werd nog lastiger door de aanslagen in New York waardoor Omar last kreeg van de anti-moslimstemming in Nederland. De multinational waar Nour werkte ging ook reorganiseren en Nour kon met een aantrekkelijke financiële rege ling vertrekken. Omar en Nour besloten van dat geld een villa in Luxor te bou wen. Door het verhuren van die villa aan toeristen konden zij samen aan een toekomst in Egypte beginnen. Omar ging alvast naar Luxor om het huis te laten bouwen en Nour maakte re gelmatig geld over. Nour: „Een jaar na Omar ben ik naar Egypte gegaan. Ik had hier mijn huis verkocht en mijn spullen laten verschepen, dan kun je niet meer terug." Met een Indonesische vader en een Ne derlandse moeder is Nour een kind van twee culturen, met donker haar en een bruine huid. Ze kon moeiteloos door gaan voor een Egyptische vrouw. Omar en zijn familie wilden echter dat ze niet alleen in uiterlijk, maar ook in gedrag een vrome moslimvrouw zou worden. „Omar werd door de invloed van zijn vrienden en conservatieve familie een vrome moslim, in zijn woordgebruik al Fatale liefde thans. Ik heb me daar gedragen en ge kleed zoals het hoort, maar ik dénk wes ters. Dat wilden ze eruit halen, dus ik heb zo'n beetje alles moeten ondergaan. Het machtsvertoon van Omar en zijn fa milie, de geestelijke en lichamelijke mis handeling. En ik werd geïsoleerd. Ik mocht niet alleen naar buiten en als ik alleen thuis was, werd er een bewaker bij mijn huis gezet. Ze gebruikten alle middelen om me in het gareel te krij gen." Na even in Luxor te hebben gewoond, werd een villa in Hurghada, een toeris tenoord aan de Rode Zee, Nours gevan genis. Daar had ze alleen rust als Omar weer eens naar Luxor was. Het huis was net als de villa in Luxor met haar geld be taald, evenals de bouw van een derde woning. Nour kreeg in de gaten dat die huizen maar een derde hadden gekost van wat Omar had verteld. In Hurghada werd ze door Omar geeste- men om daar een directe vlucht naar Amsterdam te pakken. Even dacht ze dat haar vluchtpoging ging lukken, maar. bij de douane werd ze tegengehouden omdat ze zonder haar man reisde. Ze verstopte zich op het toilet, terwijl een vriend een ticket naar Cairo regelde, want een interne vlucht zou geen pro bleem zijn voor een getrouwde vrouw die alleen reist. Nour kwam op het vlieg veld van Cairo aan en met haar laatste geld kocht ze een ticket naar Amster dam. Ze had maar een paar dubbeltjes over. De tijd drong, want Omar kon elk mo ment in de gaten krijgen dat ze was ge vlucht. Ze kreeg enig respijt toen een hel per haar sms'te dat Omar met een Rus sin in bed lag. Ze werd dus ook nog door Omar bedrogen, ontdekte ze tij dens haar vlucht. Het laatste obstakel was de douane. „Daar vertelde ik heel theatraal een ver haal dat ik naar mijn zieke moeder in lijk en lichamelijk mishandeld en in het bijzijn van zijn vrienden vernederd. „Ik werd behandeld als een dienstmeid en mocht met niemand praten. Alles om me heen werd afgesloten. Toen ik hem geen geld meer wilde geven kwam mijn leven in gevaar, dus ik moest weg zien te komen." Ondanks alle beperkingen slaagde Nour er in contact te leggen met enkele men sen in Hurghada. Zij regelden een vlieg ticket. Nadat twee vluchtpogingen mis lukt waren, werd Omar door een vriend van Nour afgeleid. Ze slaagde erin naar het vliegveld van Hurghada te ontko Nederland ging en dat ik veel liever bij mijn man in Egypte zou blijven." Het lukte Nour in januari 2009 de laat ste vlucht van die nacht naar Amster dam te nemen. Na een lijdensweg van drie jaar in Egypte had ze alleen nog de kleren die ze aanhad, Omar had haar in de loop der jaren zo'n 200.000 euro afge troggeld en haar bezittingen moest ze in Egypte achterlaten. Nour heeft: één jaar na haar vlucht weer een baan. Ze heeft haar verhaal opge schreven en het manuscript is aan enke le uitgevers aangeboden. Daarnaast is ze in augustus de website bewareojbez- ness.com begonnen. Met de site en het boek wil ze waarschuwen tegen wat ze noemt liefdesfraude. „In het Westen noemen ze het bezness, afgeleid van het Engelse business. Want het is gewoon oplichting en het wordt steeds crimine- ler, ook in landen als Tunesië en Tur kije. Veel vrouwen gaan met het wester se idee van liefde een relatie aan met een man uit Egypte. Dan heb ik het niet over sekstoerisme, maar over vrouwen die verliefd worden en dan worden opge licht. Die geestelijke manipulatie is zo complex. En er zijn zoveel slachtoffers, ik heb nu al sinds augustus veertig slachtoffers op de site. Ze krijgen niet zo veel begrip van de omgeving, dan wordt er gezegd: 'Dat weet je toch als je met een moslim trouwt? Je gaat toch ook niet naar zo'n land emigreren?' Maar Omar veranderde in Egypte, in Neder land hielp hij mijn vader die een beroer te had gekregen, met eten en hij was vrij williger met verstandelijk gehandicap ten. Het is niet begonnen als bezness, maar dat werd het later wel." Nour ziet het als haar taak om uit haar negatieve ervaringen iets positiefs te ha len. Daarom wil ze vrouwen die verliefd zijn waarschuwen: geef niet meteen geld, let erop of hij jou ook cadeautjes geeft, kijk hoe je toekomstige schoonva der met zijn dochters omgaat want zo zal hij ook met jou omgaan. Toch beseft ze dat ondanks alle voorzichtigheid het risico bestaat dat de verliefde vrouw wordt opgelicht en - erger nog - mishan deld en opgesloten. Nour is nog officieel getrouwd met Omar dus een terugkeer naar Egypte zit er tot haar spijt niet in. Toch hoopt ze ooit nog eens terug te gaan. „Het is een geweldig land, de mensen zijn vriende lijk en gastvrij en de woestijn is heerlijk, daar kom je helemaal tot rust. Maar als je daar gaat trouwen moet je goed weten wat de cultuur is en als je in een disco theek een leuke jongen ontmoet wees dan voorzichtig, want dan is het waar schijnlijk bezness."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11