301 sport Sportverenigingen lopen veel geld Rafael Nadal niet in 'Top Bob' moet goud opleveren actie in Rotterdam Veel clubs verplichten nieuwe leden tot automatische incasso 05 CONTRIBUTIEACHTERSTANDEN J Het innen van de contributie kost bij veel sportverenigingen veel moeite. or Honderden Zeeuwse sporters betalen hun inschrijfgeld te laatof hele- sportclubs heeft problemen bij het maal met. Clubs lopen daardoor tienduizenden euro s mis. zaterdag 30 januari 2010 r 00 Zon 95 procent van de Zeeuwse innen van de contributies. door Maurice Steketee MIDDELBURG - Bijna elke sportclub heeft ze wel in de gelederen: leden die hun contributie niet of te laat betalen. Wanbetalers zijn een plaag voor sportverenigingen, blijkt uit onderzoek van deze krant. Honderden Zeeuwse spor ters betalen niet of te laat hun con tributie. De verenigingen lopen daardoor veel geld mis. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat de penningmeesters in Zee land elk jaar hun handen vol heb ben aan het incasseren van de in schrijfgelden. Bijna alle clubs hebben leden in het bestand staan waar ze een sei zoen lang achter aan moeten lo pen. En dan is het uiteindelijk nog maar de vraag of ze daadwerkelijk betalen. Bij voetbalvereniging Goes hebben op dit moment vijf tig van de 215 leden hun contribu tie nog niet voldaan. „Bij een aan tal leden kost het ontzettend veel moeite", laat penningmeester André de Koning in een toelich ting weten. Het is niet een probleem dat al leen dit seizoen speelt. „Na afloop van het seizoen 2008/2009 zijn er 21 leden geroyeerd." Volgens De Koning loopt de voetbalclub zo'n 1950 euro per seizoen mis. Goes doet er alles aan om betalingspro blemen te voorkomen. Er wordt tweemaal een herinnering ge stuurd en als er een achterstand is van zes maanden mag er niet meer worden gespeeld. Bij FC Dauwendaele, één van de grootste sportverenigingen van Zeeland, speelt hetzelfde pro bleem. Zestig van de 834 leden hebben in januari nog steeds niet betaald, terwijl het bedrag al in au gustus op de rekening van de club had moeten staan. De Middelburg se voetbalclub schat de contributie achterstand op 2000 euro. Dau wendaele is van plan om rigoureu ze maatregelen te nemen om de wanbetalers aan te pakken. Er wordt onder meer gedacht aan het inzetten van deurwaarders. Ook bij voetbalvereniging Axel heeft op dit moment ruim. tien procent van de leden nog niet be taald: 33 van de 300 leden hebben een betalingsachterstand. De 'scha de' bedraagt 2500 euro. Volgens penningmeester Paul Koorevaar krijgen wanbetalers eerst een boe te van vijf euro. Als ze dan nog niet betalen, mogen ze niet meer spelen. Dat is dit seizoen al veer tien keer gebeurd bij de Zeeuws-Vlaamse voetbalclub. Bij de Bevelandse voetbalclub Luc- tor'88 gaat het al niet veel beter. Penningmeester Mare Raas: „Er is altijd een groepje dat slecht betaalt en waar je het hele seizoen achter aan loopt." Het 'groepje' dat op dit moment nog niets heeft overge maakt bestaat uit vijftig leden. Raas meldt dat uiteindelijk bijna ie dereen wel betaalt. „Aan het eind van het seizoen is er een klein Om betalingsproblemen te voorkomen, zijn veel vere nigingen overgestapt op het automatisch incasseren van de contributie. „Nieuwe leden verzoe ken we te kiezen voor automati sche incasso", meldt Janneke de Wit, penningmeester van Korfbal vereniging Togo uit Goes. „Dan hoeven de leden zelf niet meer na te denken over betalen. De achter stand mag geen stuwmeer wor den, want dan wordt het voor le den met een kleine beurs steeds moeilijker om te betalen." Ook bij basketbalvereniging BC Vlissingen zijn nieuwe leden verplicht om te betalen via automatische incasso. Bij voetbalvereniging Bruse Boys gaat inmiddels zo'n 65 procent van de betalingen via automati- groepje dat wordt geroyeerd. Zie het als een opschoning van het le denbestand." De club doet er alles aan om leden te stimuleren snel te betalen. Wie zijn of haar contributie automa tisch laat overmaken maakt kans op een gratis lidmaatschap, dat aan het eind van het jaar wordt verloot. Toch is het niet overal kommer en kwel. Bij de Middelburgsche Mixed Hockeyclub wordt de contri butie door de leden netjes op tijd overgemaakt. Volgens voorzitter Rob van Eijkelenburg krijgen de le den ruim de tijd om te betalen. „Een herinnering sturen of per soonlijk contact daarna werkt al tijd." Opvallend is dat verschillende vere nigingen alleen anoniem mee wil den werken aan het onderzoek. Ze lopen niet graag te koop met het feit dat hun club veel wanbetalers telt, terwijl ze daar zeker niet de enige in zijn. sche incasso. „Maar er worden wel eens bedragen teruggeboekt, maar uiteindelijk betaalt iedereen wel", meldt penningmeester Roy Klop. Hij adviseert om er boven op te zit ten. „Je moet zorgen dat de inkom sten binnen komen, de vereniging heeft er tenslotte recht op." Ook handbalvereniging EMM uit Middelburg werkt met machtigin gen. „We kunnen dan zelf de con tributie van de rekening van de le den afschrijven. Dit bespaart de penningmeester een hoop werk", licht secretaris Puk Carol toe. „Want er zijn dan weinig achter standen in betalen. Bovendien kun je bij contributieverhogingen zelf direct het goede bedrag innen. Inmiddels heeft tachtig procent een machtiging afgegeven." MADRID - Rafael Nadal moet vol gende maand het ABN Amro World Tennis Tournament in Rot terdam aan zich voorbij laten gaan. De Spanjaard heeft dit giste ren in een verklaring laten weten. Hij heeft bij de Australian Open een kleine verrekking in zijn rech terknie opgelopen en kan daar door zeker twee weken niet in ac tie komen. „Ik vind het heel erg dat ik het toernooi in Rotterdam moet mis sen. Ik had er graag de titel willen pakken. Vorig jaar is dat mij al bijna gelukt. Maar mijn herstel is nu het belangrijkste", aldus Nadal. „Volgend jaar zal ik er alles aan doen er te zijn. Het is nog altijd één van mijn doelen om mijn naam toe te voegen aan de 'Ring der Kampioenen' in Ahoy." De art- ■sen hebben hem geadviseerd twee weken rust te nemen. „Na deze pe riode zal hij weer beginnen met trainen. Hij zal vier weken nodig hebben om weer te gaan spelen", liet zijn manager weten. Toernooidirecteur Richard Kraji- cek kan geen nieuwe speler voor Nadal aantrekken. Dat had wel ge kund met een wildcard, maar die zijn allemaal al vergeven. Door het wegvallen van Nadal is de Serviër Novak Djokovic nu als eerste ge plaatst. VENLO - Minardi, Lola, Lotus en Ferrari probeerden het: een bob slee als een racewagen bouwen. Ze staken er tonnen, soms zelfs mil joenen in. Maar de racegrootmach ten strandden stuk voor stuk. In Venlo werd gisteren door chef de mission Henk Gemser een knalo ranje slee onthuld die wél hpge ogen kan gooien op de olympi sche baan van Whistier. Hoe dat kan? Wim Noorman, di recteur van Eurotech, het staalbe drijf dat verantwoordelijk is voor het chassis en de ijzers van de bob, haalt zijn schouders op. „De juiste mensen op de juiste plek zetten." Op het onderstel van Eurotech plaatsten DSM en de TU Delft een gloednieuw bovendeel. DSM zorg de voor een combinatie van kool stof en kunsthars die de bob stij ver maakte. De bob 'kwispelt' niet meer als hij uit de bocht komt. Nando Timmer, bekend van de aë rodynamische strips op schaatspak ken die bij de Spelen van 1998 in Nagano veel ophef veroorzaakten, verminderde de luchtweerstand van de slee. „Een verschrikking", noemt de Delftenaar de bob. Met zijn uitstekende ijzers, de open, rechte achterkant en de reglemen taire beperkingen is een bob de nachtmerrie van een aerodynami- cus. De voornaamste verbetering die Timmer aanbracht, zit op de neus van de bob. De voorvleugel is bij de Nederlandse slee ook echt een vleugel en geen bumper meer. Niet altijd hoefden ze in Delft het wiel opnieuw uit te vinden: de overgang van het voorste deel van de bob naar het achterste stuk is af gekeken van de portiersluitingen in de autoindustrie. Timmer: „Re volutionair zou ik deze bob niet willen noemen. Het is een goed product, waar we mee verder moe ten." Revolutionair is wel de snel heid waarmee de Nederlandse bobsleebond de nieuwe slee op de baan heeft gekregen. „En dat ter wijl we aan het begin van het pro ject 'Top Bob' hadden gezegd: we gaan géén nieuwe slee bouwen." Waarom die er nu wel staat, ter wijl het befaamde Ferrari onmach tig worstelt met het Italiaanse ma teriaal? „Door samenwerking." A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 118