io| oplichting 'Geef je relatie de tijd' zaterdag 30 januari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Bezness is een groot pro bleem, zegt advocaat Yas ser Abbas vanuit Luxor waar hij slachtoffers van liefdesfraude helpt. „En het wordt erger. De buitenlandse vrouwen zoeken iets wat ze thuis missen. Zij luisteren niet naar advies. De criminele mannen hier zijn op zoek naar slachtoffers. Zij geven hen het valse gevoel dat zij kun nen geven waarnaar die vrouwen op zoek zijn. Ze worden eigenlijk gehersenspoeld, zodat hij krijgt wat ie wil." Abbas probeert eerst vrouwen te waarschuwen zodat ze geen slachtoffer worden, en als ze toch slachtoffer zijn geworden helpt hij hen om te scheiden en probeert hij hun geld en wat ze zo al kwijt zijn geraakt terug te krij gen. Zijn de problemen niet ook het ge volg van cultuurverschillen? Abbas: „Het is pure criminaliteit, bezness heeft niets te maken met de cultuur en opvattingen over hoe de vrouw zich binnen het hu welijk moet gedragen. Er zijn ook goede huwelijken tussen Egypti sche mannen en buitenlandse vrouwen." Abbas wil met een groep mensen proberen de activiteiten van de cri minelen te stoppen en de slachtof fers te helpen door informatie te geven. Ook willen zij rechtshulp en psychologische hulp bieden. Abbas waarschuwt vrouwen op te passen met het zogenoemde Or- fi-contract. Dat is een onvolwaar dig huwelijk waardoor man en vrouw samen mogen zijn, maar waarbij de vrouw rechteloos is. Een Orfi-contract is in Nederland niet rechtsgeldig. Abbas: „Buitenlandse vrouwen moeten nooit een blanco papier of iets wat ze niet kunnen lezen on dertekenen. Stuur nooit een kopie van je paspoort op vanuit het ei gen land en geef nooit het pas poort, creditcard of bankrekening nummer af. Onderzoek wat voor iemand het is met wie je wilt trou wen en geef je relatie de tijd." Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken hebben zes Nederlandse vrou wen zich in de afgelopen vier jaar bij de ambassade in Cairo gemeld. „Vermoedelijk is het aantal groter maar melden veel vrouwen zich niet uit schaamte. Het probleem geldt ook voor andere landen, zo als Tunesië." De ambassade kan niet altijd iets doen omdat de vrou wen zich in een te laat stadium melden of omdat er volgens de Egyptische wetgeving niets aan te doen is. „We kunnen ze dan wel opvangen en zorgen dat ze terug naar Nederland kunnen. Het is ver schrikkelijk dat dit gebeurt, maar we moeten het wel in perspectief zien. Er gaan jaarlijks 250.000 Ne derlanders naar Egypte. Maar we gaan nu wel op onze website speci fieker waarschuwen tegen deze vorm van oplichting." Websites: www.bewareofbezness.com;www.liarscheatsandbastards.com;www.thesafecastle.com (binnenkort online)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10