Campagne begeleidt entree OV-chipkaart 21 zeeland Deining in de Kamer om onderzoek weggraven drempel Westerschelde Eerst de termieten doodslaan PZC De OV-chipkaart vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! OV-CHIPKAART Connexxion en Veolia voeren in maart de OV-chipkaart in. Een informatie campagne begeleidt de introductie. Van strip naar chip 9' vrijdag 29 januari 2010 door Ondine van der Vleuten Gisteren bleek naast mijn favoriete winkel een restaurant te zijn geopend. De eigenaar wuifde me vriendelijk, doch dwingend naar binnen. „Komt u binnen", zei hij. „Wilt u misschien koffie? Een taartje?" Hij wees op de grote houten tafel, waarop een feestelijke uitstalling stond. Tussen de schaaltjes met dropveters en lollies stond een stukje gebak, met bovenop een laag dik met hagelslag bestrooid glazuur. „Die wil ik wel", zei ik. Het zag er best smakelijk uit, maar toen ik het onconventioneel ogende baksel in mijn mond wil de steken, zag ik dat er aan de on derkant een muizenhapje uit was. „Geeft niks, geeft niks", zei de res tauranthouder zalvend. „Er heeft iemand van geproefd, maar die vond hem niet lekker. Geeft niets! U kunt het nog rustig eten, hoor! Het is écht heel lekker." Verwachtingsvol keek hij toe hoe ik een voorzichtig hapje nam. Zelf tastte hij ook toe, en koos een met minismarties versierd specu laasje. Langzaam en verlekkerd be- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u géén prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het cololon treft u nadeie infoimatie procent van de Zeeuwen reist met het openbaar vervoer. Van hen kent de helft de OV-chipkaart. gon de kleine ondernemer de smarties af te likken. Daarna was het glazuur van de bovenkant aan de beurt. Met een zucht van vol doening legde hij het afgelikte spe culaasje naast me neer. „Die mag u ook opeten", zei hij vriendelijk. „Hééél lekker. En gratis, voor bij de koffie. Zo, en nu mag u iets ko pen in de Cars-winkel. Kijk, de winkel is helemaal opgeruimd, en alles is gratis. Behalve de collectie muziekinstrumenten. Die is tien cent." Toen ik wegging, met een tas vol verkleedspullen, autootjes, kabou ters en een roe, hield hij me te gen. „Even in de zak kijken, of er geen beesten in zitten." Ik trok mijn wenkbrauwen op. „Termie ten", verklaarde hij. „Die moeten we eerst doodslaan, met de roe. Anders eten ze het hout op. Wacht, wacht, wanneer komt u de spullen terugbrengen? Alles in de Cars-winkel is gratis, maar u mag de spulletjes alleen lénen." Hij dacht even na. „Vier dagen", zei hij, terwijl hij me naar buiten duwde. „U mag ze vier dagen le nen. Dag mevrouw! Dag, mama!" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Niemand kan er de ko mende maanden om heen dat in Zeeland de OV-chipkaart wordt ingevoerd. Een uitgebreide informatiecampag ne begeleidt de introductie van dit nieuwe betaalmiddel voor het openbaar vervoer. In maart is het zo ver. De datum waarop in Zeeland voor het eerst met de OV-chipkaart kan worden betaald, staat nog niet vast. De provincie is nog in ge sprek met de busondernemingen Connexxion en Veolia over de ta rieven die ze hun klanten per afge legde kilometer in rekeningen mo gen brengen. In de jaren negentig was Zeeland nog proefgebied voor de chipkaart technologie. Gedeputeerde George van Heukelom (SGP, openbaar ver voer) legde uit dat de provincie er bewust voor heeft gekozen niet de eerste te willen zijn met de OV-chipkaart. „Het leek ons ver standig van de ervaringen van an deren te leren." Nu het nieuwe be taalsysteem zich over het grootste deel van het land heeft verspreid (alleen Zeeland, Groningen, Dren the, Limburg en een deel van Noord-Brabant werken er nog niet mee), wordt het tijd ook in Zeeland afscheid te nemen van de strippenkaart. Bij het instappen wordt 4 euro van het saldotegoed gehaald; bij het uitstappen wordt het verschil teruggestort Zwartrijden (bijvoorbeeld door enkele haltes voor het uitstappen de chipkaart al voor de kaartlezer te houden) wordt gecontroleerd Bij het fiets-voetveer Vlissin- gen-Breskens wordt de OV-chip- kaart in het najaar ingevoerd Een kwart van de Zeeuwen heeft al een OV-chipkaart Dat wordt geen abrupt adieu, want het blijft zeker tot het eind van het jaar mogelijk met strippen te reizen. Daarna komt misschien nog een andere betaalmogelijk- heid voor wie echt niet aan de OV-chipkaart wil. Die doet zichzelf eigenlijk te kort, werd gisteren tijdens de presenta tie van de informatiecampagne min of meer duidelijk. Met de OV-chipkaart hoeft een reiziger niet meer na te denken over het aantal strippen dat een busreis vergt, wie zijn kaart automatisch laat bijladen heeft altijd saldo ge noeg en alle vormen van openbaar vervoer kunnen ermee worden be taald. En: de OV-chipkaart is gra tis. Het aantal punten waar de kaart kan worden besteld, doet wat ge ring aan, maar de verwachting is dat het internet er een grote rol in gaat spelen. Bovendien worden de Zeeuwen huis aan huis, op mark ten en bij evenementen persoon lijk benaderd. De OV-chipkaart wordt hét betaalmiddel voor al het openbaar vervoer (OV). Vanaf maart kan er ook in Zeeland gebruik van gemaakt worden. 2 verschillende kaarten de persoonlijke ov-chipkaart de anonieme aanschaf - online via ov-chipkaart.pl - schriftelijk aanvragen (formulier af te halen bij OV-bedrijf) - bij verkoop- en oplaadautomaten op stations - bij OV-bedrijf waar opladen? wat opladen? - automatisch -via internet - bij automaat of loket - bij klantenservice van sommige OV-bedrijven - saldo (bedrag in euro's) - persoonsgebonden misproducten, zoals abonnementen -niet persoonsgebonden misproducten - via internet - bij automaat of loket - bij klantenservice van - saldo (bedrag in euro's) sommige - niet persoonsgebonden OV-bedrijven misproducten De strippenkaart blijft voorlopig in gebruik en er komt eind 2010 wellicht een vervangend kaartje voor eenmalig gebruik. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Permanente Com missie van Toezicht op de Schelde- vaart doet onderzoek naar het weg graven van een drempel in de monding van de Westerschelde. GroenLinks in de Tweede Kamer heeft daarover vragen gesteld. Het onderzoek spitst zich toe op een verdieping van de Wielingen met 30 centimeter. De Wielingen ligt in de monding van de Wester schelde, langs de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse kust. Het onderzoek is op verzoek van het bedrijf Ovet dat met dieper ste kende schepen de Sloehaven wil bereiken. De Tweede Kamerfractie van GroenLinks wil dat de minis ters Eurlings (Verkeer en Water staat) en Verburg (Natuur) het on derzoek naar 'de vierde verdieping van de Westerschelde stopzetten'. Kamerlid Ineke van Gent: „De bag gerschepen voor de derde verdie ping zijn nog niet uitgevaren, of de discussie over de vierde verdie ping gaat al van start." Rein van der Kluit van Rijkswater staat Zeeland: „Dit is geen vierde verdieping. Het verzoek is een no bele gedachte en is niet MER-plich- tig. We doen nu onderzoek naar de ondergrond, want je kunt niet zomaar graven. Ook bezien we de kosten. De provincie is op de hoog te." CDA-Tweede Kamerlid Ad Koppe- jan: „GroenLinks doet aan stem mingmakerij. Het is storm in een glas water, het gaat niet om een vierde verdieping." Lia Roefs (PvdA): „Het onderzoek verrast me. Een vierde verdieping ligt niet voor de hand. Al vraag ik me af of dit nu niet kunstmatig zo wordt genoemd." Ook de Christenunie vindt een vierde verdieping niet logisch. Ernst Cramer: „De derde verdie ping heeft nu zoveel heisa opgele verd. Laten we die eerst afmaken en rust creëren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2