interessante hypothese' 'Een Van dakbedekking tot stoom uit een reactor De aanval op C02 is geopend 2 H20 2 Mg2+ Si02+ 4 HC03 'Delven, malen, uitstrooien en de natuur vervolgens zijn werk laten doen, dat is eigenlijk alles.' Professor Olaf Schuiling vrijdag 29 januari 2010 oogsten Het bedrijfsleven is al geïnteresseerd in olivijn. Olivi ne Concepts wil zelfs een reactor gaan bouwen die C02 verwerkt en warmte produceert. Keesjan Rijns burger van Olivine Concepts in Corinchem reisde onlangs naar Tanzania. Hij bezocht er olivijnmijnen en wil proeven met uitstrooien op plantages gaan opzetten. „Olivijn is in het C02 -verhaal nog een onbekende, maar heeft veel potentie", zegt Rijnsburger. En: „We praten hier echt over een all-win situatie." Er zijn al producten met olivijn op de Nederlandse markt, niet allemaal van Olivine Concepts trouwens. Dakbedek king met fijngemalen olivijn. Ballast voor op daken. Het poeder zit in (dak)tuinen en bermverharding. Olivine Concepts werkt momenteel samen met een aantal leveranciers aan een olivijn-reactor, waarvan ze hopen dat het een echte klapper wordt. Rijnsburger legt uit: „Het gaat hier om een systeem waarbij de C02 uit rookgassen van energiecentrales of die vrijkomt bij chemische proces sen definitief om te zetten. Onder hoge druk en temperatu ren worden olivijn, water en CO, samengebracht. De bij de reactie vrijkomende warmte wordt door middel van een warmte-wisselaar omgezet in stoom en kan voor veel doel einden toepast worden." Volgens Rijnsburger hebben deskundigen hem verzekerd dat zo'n reactor werkt. Die is dan ook in zijn ogen niet de grootste uitdaging: dat zijn de 'reststoffen' (o.a. waterstof- bicarbonaat) die na de reactie overblijven. Als 500.000 ton olivijn reageert met water en C02, ont staat er 1 miljoen ton restproduct, waterstof-bicarbonaat. „Als de techniek een succes wordt, praten we over een mondiale toepassing. Dus deze getallen kun je dan nog eens met minimaal vierhonderd vermenigvuldigen!" Hij ziet in ieder geval volop toepassingen voor het restma teriaal: in de (wegen)bouw, als oeverbescherming en in de landbouw als bodemverbeteraar. Ook ziet Rijnsburger toe komst in algenkweek met het restproduct als meststof. De Universiteit Leiden had eerder deze maand nieuws: scheikundigen hebben een 'oplaadbare batterij' ontdekt waarmee ze C02 uit de lucht kun nen halen. In het gerenommeerde wetenschappelijk tijd schrift Science schreven ze een artikel over de koperoplos sing die dit bewerkstelligt. Met lithium kan de 'roest' die tijdens de reactie met C02 ontstaat, worden verwijderd en daarna kan het proces opnieuw beginnen. Er zijn wel meer min of meer wilde ideeën. Overal ter we reld zoeken wetenschappers naar een Heilige Oraal en eeu wige roem. 'Slurven' waarmee C02 dwars door de atmosfeer de ruimte in wordt geblazen, vormen een van de spectaculairste en tevens onwaarschijnlijkste oplossingen. Schuilings olivijn- plan daarentegen is even simpel als spectaculair. Zijn idee lijkt een beetje op dat van Amerikaanse wetenschappers, die denken dat de atmosfeer ooit 'zelfreinigend' kan wor den door lucht door een kalkoplossing te laten 'bubbelen'. Ook wordt er over de hele wereld gewerkt aan de inzet van algen. Door algen als C02 -vreter in te zetten kan de mens biobrandstof maken en zelfs eiwitrijk voedsel, moge lijk geschikt als vleesvervanger. Waarmee de mens twee vliegen in één klap zou slaan, want de productie van vlees brengt veel C02 -uitstoot met zich mee. Ook plankton 'lust' graag C02. Daarnaast zijn er plannen voor 'zonne schermen' in de ruimte die een deel van de zonnestraling moeten tegenhouden. Dat zou ook kunnen door zwavel- deeltjes hoog in de atmosfeer te brengen of met behulp van drijvende 'wolkfabrieken' oceaanwater te vernevelen en zo meer wolken te maken. Olivijn als 'C02-eter' is niet onomstreden. De kritiek: te traag, te duur, misschien zelfs gevaarlijk. Maar voor de prullen bak is het ook volgens de critici nog te vroeg. Het ministerie van Vrom heeft volgens woordvoerster Paula de Jonge 'waardering voor Schuilings onderzoek en vinding'. Maar het is nog onvoldoende uit ontwikkeld om er echt iets mee te doen." Een jaar geleden stuurde minister Jacqueline Cramer van Milieu een brief aan de Tweede Kamer over een TNO-studie naar olivijn. Oli vijn kan in de tropen wellicht zijn werk doen, stelde TNO. Het ver spreiden op de Nederlandse stran den, om daar zowel CO, uit de lucht als het zeewater te halen, zou echter weinig effect hebben. Cramer wees ook nog op de grote impact op de infrastructuur (er zijn wegen, lange colonnes trucks en schepen nodig), het milieu en de volksgezondheid (fijnstof). Ze concludeerde dat 'olivijn een veel minder kansrijke route voor CO,-reductie is dan andere rou tes'. Het Rijk houdt de hand dan ook op de knip. Vooralsnog. Cramer wees op een onderzoek door Suzanne Hangx en Christop her Spiers, nota bene collega's van Schuiling aan het Instituut voor Aardwetenschappen in Utrecht. Zij concluderen eveneens dat ver wering van olivijn aan de kust van het koele Nederland veel te traag gaat. Hangx en Spiers zien meer in toe passing op het vasteland in de tro pen, waar olivijn twee- tot zeshon derd keer sneller zou reageren dan op stranden. De kern van hun ver haal: er is veel meer onderzoek no dig. René Rietra is onderzoeker bij Al- terra, het kennisinstituut voor de groene ruimte van Wageningen Universiteit. Hij heeft de rol die oli vijn in de CO,-reductie kan spe len, onderzocht. Hij waardeert Schuilings doorzet tingsvermogen. „Maar zijn idee van 'strooi het over de grond en de rest gaat vanzelf is veel te sim pel." De eigenzinnige prof verkondigt echter geen onzin, benadrukt hij. Rietra sprak onlangs tijdens een congres in Delft over olivijn. Daar in zette hij de kritiek nog eens op een rijtje. Hij wees erop dat olivijn vaak voorkomt in combinatie met het zware metaal nikkel. In Neder land mag het volgens de Meststof fenwet dan ook niet over land wor den uitgereden, ook al is helemaal niet bekend of het nikkel bij de chemische reactie met CO, ook in de bodem vrijkomt. „Schuiling doet zeker niet aan luchtfietserij, zijn idee verdient aandacht, maar ook de problemen moeten we benoemen", stelt Rietra. „SenterNovem, in Neder land dé instantie waar hij moet aankloppen, heeft een subsidiever zoek afgewezen. Daarna is hij mi nisteries gaan aanschrijven, je kunt je aftragen of dat de juiste manier is. We moeten meer onder zoek gaan doen. Ik weet nu al wel dat olivijn in de Nederlandse bo dem niks doet." De wetenschap moet volgens Rietra goed onderzoeken wat oli vijn bij hogere temperaturen doet. Grootschalige veldproeven in de tropen zijn erg duur. „Ik zou in het laboratorium willen beginnen. Bij 40 graden werkt het wél maar dat heb je nergens ter wereld." Maar essentieel is wat olivijn in 'biologisch actieve grond' teweeg brengt. „Grond vol wortels van planten en bomen, waar neerslag doorheen sijpelt. Dat zou het pro ces weieens kunnen versnellen. Wortels blazen bijvoorbeeld con stant CO, de grond in. Schuiling heeft een interessante hypothese."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11