sport s 25 Huisman pakt extraatje, Mesu voorin op Weissensee 41 in handen Sanitaire stop doet Federer goed Go Ahead verrast ook NAC in de beker donderdag 28 januari 2010 Het aantal keren dat PSV en Feyenoord voor de beker tegen elkaar speelden. Feyenoord won vier keer, PSV drie keer. Vier keer werd het gelijk. door Barry van der Hooft EINDHOVEN - Na 39 officiële duels kwam er gisteravond een einde aan de ongeslagen reeks van PSV. Uitgerekend Feyenoord, de club die het record eind jaren zeventig op 43 opeenvolgende duels "zonder nederlaag zette, bezorgde de Eind- hovenaren in eigen huis een pijnlij ke avond. De Rotterdammers won nen met 3-0. Het leidde tot jubelende taferelen bij de Rotterdammers, die op be zoek bij een topclub eindelijk weer eens wisten te. winnen. Voor PSV waren de druiven zuur. Voor het eerst in ruim tien maanden ging het onderuit. De laatste neder laag dateerde van 15-maart 2009. In de Kuip won Feyenoord toen met 1-0, door een rake kopbal van Leroy Fer. Gisteravond stapten de Rotterdammers opnieuw als win naars van het veld. De basis voor die zege en een plek in de halve fi nales legde Feyenoord in de eerste 45 minuten. De bezoekers leidden met 0-2, een ongekende weelde te gen één van de belangrijkste titel kandidaten. PSV is de meest stabie le ploeg van Nederland, maar speelde gisteren voor rust stroef Ibrahim Afellay nam zijn verant woordelijkheid als regisseur, maar miste de steun van veel ploeggeno ten. Danny Koevermans, Ola Toi- vonen, Otman Bakkal: stuk voor stuk waren ze onzichtbaar. Achterin speelde Feyenoord dege lijk, op het middenveld maakte de ploeg het verschil. Met Karim El Ahmadi, Denny Landzaat en Le roy Fer had Been drie controleurs naast elkaar geposteerd, die wel om beurten aansloten bij de drie aanvallers. Na twintig minuten zag Landzaat de diepgang bij El Ahmadi, die dankzij een glijpartij van de Mexicaan Maza ineens al leen voor doelman Andreas Isaks- son stond. El Ahmadi had twee po gingen nodig om de 0-1 binnen te schieten. Nadat Nordin Amrabat, de PSV'er met de meeste dreiging, een prima kans op de gelijkmaker had laten liggen, sloeg Feyenoord uit het niets voor een tweede keer toe. Giovanni van Bronckhorst kreeg de bal voor zijn linker, legde hem even goed en haalde bijna vanuit stand vanaf ruim twintig meter uit. Het schot toucheerde de on derkant van de lat en sloeg in de kruising boven de kansloze Isaks- son: 0-2. Dankzij het juweeltje van de aanvoerder nam het vertrou wen bij Feyenoord toe. Toch haal de het de rust met een marge van twee treffers dankzij Rob van Dijk. De doelman tikte een schot van Toivonen knap naast zijn doel. De stoïcijnse Van Dijk kwam ook na rust als winnaar uit de strijd, toen de Zweed de bal van dichtbij op zijn lichaam schoot. Feyenoord zat in de verdrukking, maar liet bij vlagen uitstekend positiespel zien en kon er daardoor een paar keer gevaarlijk uitkomen. Fer verzuim de alleen voor Isaksson de 0-3 bin nen te schieten. Orlando Engelaar kwam Koevermans vervangen, waardoor de druk op het doel van Van Dijk toenam. De veertiger hield zijn ploeg echter overeind en zag hoe Ron Vlaar, Landzaat, de onvermoeibare Tomasson en El Ahmadi uitgroeiden tot de uitblin kers. El Ahmadi bewaarde het bes te tot de slotfase. Hij snoepte En gelaar de bal af, versnelde en ver schalkte Isaksson met een subtiele voetbeweging: 0-3. Voor El Ahma di, die gisteren zijn 25ste verjaar dag vierde, was het de bekroning van een sterke wedstrijd. PSV-Feyenoord 0-3 (0-2). 20. El Ahma di 0-1, 34. Van Bronckhorst 0-2. 87. El Ahmadi 0-3. Scheidrechter: Blom. Gele kaart: Engelaar (PSV), El Ahmadi, Van Bronckhorst, Bahia (Feyenoord). TECHENDORF - Alle ogen waren ge richt op de mannen in de zwarte pakken van de Nefit-ploeg, tijdens het open NK op de Oostenrijkse Weissensee. Erik Huizebosch reed zijn laatste open NK, terwijl Sjoerd Huisman - na de nationale titel in eigen land - ook beslag leg de op het goud op het Oostenrijk se ijs. „Als het nu niet lukt om een sponsor te vinden, lukt het nie mand", sprak de winnaar. In de luwte van het geweld van de A-rijders - de hoogste klasse - le verden de broers Erwin en Niels Mesu uit Middelburg prima presta ties. De 20-jarige Erwin behaalde de zestiende plaats. Hij finishte na Johan Hendriks (Lijnden) als twee de B-rijders (eerste divisie). De 17-jarige Niels Mesu eindigde als 32e. Hij was daarmee de zevende B-rijder. Bij de vrouwen ging de ze ge naar Carla Zielman. Hoewel het open NK weer fraaie sport opleverde, is de malaise voel baar in het marathonschaatspelo ton. In het verleden stond de Weis sensee altijd bekend als de plek waar de ploegsamenstelling voor het volgende seizoen rond werd ge maakt. Nu verkeren nog veel schaatsers in het ongewisse. Naast Nefit draaien ook TNT, Vlasman en BCT de geldkraan dicht, Ralf Zwitser (de winnaar van Loosd- recht) kreeg de wacht aangezegd door Adformatie en datzelfde over kwam veelvuldig nationaal skeeler kampioen Arjan Smit bij AMI. Van de schaatsers die nog geen on derdak hebben, valt een knappe ploeg samen te stellen. De jongens van Nefit geven er de voorkeur aan om bij elkaar te blijven. „We zijn op elkaar ingespeeld, het zou zonde zijn om dat weg te gooien", doelde Huisman op de samenwer king met Gary Hekman en Geert Jan van der Wal. „Maar voorlopig is er geen duidelijkheid." Wat dat betreft verhoogde Huis man - die wel oriënterende ge sprekken voert met belangstellen den - op de Weissensee zijn markt waarde aanzienlijk: nu hij op de brede aankomst de ruimte had, toonde hij zich de rapste sprinter. Ingmar Berga en Arjan Stroetinga werden tweede en derde. Het was de omgekeerde volgorde van de uitslag van het NK op kunstijs, be gin deze maand in Amsterdam. Toen had Huisman volgens eigen zeggen eveneens kunnen winnen, maar werd hij gehinderd. „Hier kon iedereen alle kanten uit, zon der opgesloten te raken", keek Huisman nog even terug. „Dit is geen wraak, want het NK blijft shit. Maar het is wel een mooi ex traatje." Terwijl Huisman de sprintelite het nakijken gaf, was Huizebosch met z'n eigen afscheid bezig. „Pas de laatste twee kilometer dacht ik: 'Dit was het dan, Erik'. Ach, zo emotioneel hoeft het van mij ook allemaal niet, maar ik ben te goed geweest om alleen nog maar te kunnen meerijden. Ik stop, rij niet méér met de veteranen mee. Ik verwacht geen vorst meer in Ne derland, maar mocht de ploeg een beroep op me doen... Maar in prin cipe ben ik gestopt. En als de Elf stedentocht komt? Dan doe ik het, want dat is maar één rondje. De Elfstedentocht zou ik altijd schaat sen, al ben ik tachtig jaar oud." Erwin Mesu (midden, groen pak) rijdt voorin tijdens het open Nederlands kampioenschap marathonschaatsen op de Weissensee. foto sportfoto.nl BREDA - Donny de Groot heeft zich bij zijn debuut voor Go Ahead Eagles meteen laten gelden. De aanvaller, terug na een voetbal- avontuur in Australië, schoot zijn nieuwe club gisteravond ten koste van NAC Breda naar de halve fina les van de KNVB-beker: 1-2. De Groot vertrok een jaar geleden naar Newcastle Jets, maar zijn ver blijf 'Down Under' werd - mede döor een blessure - geen succes. Go Ahead pikte de spits deze win ter op als vervanger van de langdu rig geblesseerde Koen van der Bie zen. NAC startte gisteren voortvarend maar de vele kansen waren niet be steed aan de Bredanaars. De groot ste "mogelijkheid was echter aan de andere kant voor Kari Arkivuo, die na een fout van Kurt Elshot vrij voor doelman Jelle ten Rouwe- laar opdook, maar het doel miste. Eagles-coach Andries Ulderink bracht na rust De Groot in het veld. Zijn entree was stormachtig. In de 65e minuut kopte de spits op aangeven van Arkivuo de num mer twee van de Jupiler League naar een i-o-voorsprong. NAC-trainer Robert Maaskant bracht de middenvelders Martijn Reuser en Tommie van der Leegte in het veld. Van der Leegte was meteen nuttig. Hij werd in de 71e minuut licht beroerd door De Groot, scheidsrechter Jan Wege- reef zag er een strafschop in en die werd door Donny Gorter benut. Vier minuten later was het op nieuw De Groot die Elshot uitkap te en met zijn doelpunt voor kwam dat NAC voor de vierde keer op rij de halve finales van het bekertoernooi bereikte. MELBOURNE - Nikolai Davidenko kwam in de vorm van zijn leven naar Melbourne. De Rus werd na dertien overwinningen op rij ge zien als dé man die Roger Federer in Melbourne van zijn zestiende grandslamzege af kon houden. De Zwitserse nummer één legde zijn opponent gisteren in een onderlin ge confrontatie echter het zwijgen op: 2-6 6-3 6-0 7-5. In de eerste set leken de verwach tingen nog uit te komen. Daviden ko walste met 6-2 over Federer heen. De Zwitser ging na zijn op vallend zwakke start meteen van de baan voor een sanitaire stop. Na afloop bleek dat hij dit niet al leen deed om zijn behoefte te doen. Hij hoopte dat de laagstaan de zon weer een paar centimeter verder was gezakt. „Ik had daar ontzettend veel last van en ik moest ook echt naar de wc." Na deze pauze kwam Federer in de tweede set weer op een 3-1-achter- stand, maar zijn bezoekje aan het toilet bleek toch een slimme zet. Hij won maar liefst dertien games op rij. Na deze zwakke periode probeerde Davidenko zich nog te herpakken. Bij vlagen was het spel te zien waarmee hij de afgelopen weken zoveel indruk maakte. Hij slaagde er echter niet in de partij tot vijf sets te verlengen. Met 7-5 plaatste Federer zich voor de 23e keer voor een halve finale op een grandslamtoernooi. „De start was niet best", gaf de Zwitser toe. „Maar ik ben nooit in paniek geweest. Ik had deze om mekeer niet verwacht, maar een se rie van dertien games tegen zo'n goede speler geeft wel heel veel vertrouwen." Davidenko baalde van de nederlaag, maar blijft ho pen dit jaar een grand slam te win nen. „Bij de Australian Open lukt het niet meer, maar mijn tennis is beter. Daar ben ik zeker van en er komen nog drie nieuwe kansen." Op weg naar de finale is de Frans man Jo-Wilfried Tsonga de volgen de horde voor Federer. Tsonga pro fiteerde in Melbourne van maag klachten bij zijn Servische tegen stander Novak Djokovic. In een herhaling van de eindstrijd van 2008 won de Fransman dit keer wel met 7-6 6-7 1-6 6-3 6-1. Vorig jaar moest Djokovic in de kwartfinales ook al met kramp en klachten door de hitte opgeven te gen de Amerikaan Andy Roddick. Tsonga vond het wel rot, maar had geen medelijden met de Ser viër. „Ik wist wel dat hij ziek was, maar ik kon daar niks mee. Djoko vic speelde goed in de derde set, dus ik ben blij dat ik gewonnen heb. Het was mijn kans." Tsonga speelde pas zijn tweede vijfsetter in Melbourne. Hij voelt zich sterk genoeg om de strijd aan te gaan met Federer. „Ik ben er klaar voor. Het zal zwaar worden, want hij is de beste speler ooit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99