'Er mag echt nooit meer oorlog komen' Bevelanden en Tholen P PZC i8l zeeland Verlies geluidsopnamen leidt tot lagere straf Een uitkomst voor de kleine kliko Rekentraining Leerlingen herdenken in Westerbork MILIEU Op de Bevelanden en Tholen is iedereen massaal aan het scheiden van plastic afval geslagen. De eerste cijfers zijn veelbelovend, vinden de gemeenten. X f» ft WEBWINKEL Extra korting op de Lezers- prijs! Sale €11,95 www.pzc.nl/webwinkel donderdag 28 januari 2010 De Zeeuwse leerlingendelegatie bij de Holocaust-herdenking in Wester bork: (vlnr) Romy Hoondert, Cindy de Jonge en Cheyenne Verburg. door Ellen Jobse HOOGHALEN - Met rode wangen leest Cheyenne Verburg 150 na men voor van de in totaal 102.000 Joodse, Sinti en Roma slachtoffers van de Holocaust in Nederland. „Ik vond het voorlezen best span nend", vertelt de elfjarige achteraf. „Overal in de tent stonden came ra's. Maar het ging gelukkig goed." In Polen, maar ook in Nederland werd gisteren op Holocaust Memo rial Day stilgestaan bij de bevrij ding van vernietigingskamp Ausch witz op 27 januari 1945. Drie leer lingen uit groep acht van de lan van Schengenschool in Heinkens- zand zijn die dag namens Zeeland naar voormalig kamp Westerbork afgereisd, waar twee van hen na men van slachtoffers voorlazen. Daarnaast hebben leerlingen van twaalf basisscholen, één per pro vincie, een maquette gemaakt. Die beelden de geschiedenis uit van kinderen die slachtoffer werden van het nazi-regime. Cheyenne en haar klasgenoten WESTOORPE - Een oud-Westdor- penaar (24) is deze week in hoger beroep veroordeeld tot een lagere celstraf, omdat de politie Zeeland een fout heeft gemaakt. Het Haag se gerechtshof legde hem vier jaar celstraf op, waarvan de helft voor waardelijk. Hij kreeg in augustus 2008 voor de Middelburgse recht bank nog een onvoorwaardelijke celstraf van drie jaar. De geluidsopnamen van het ver hoor van een pleegzusje dat hij zou hebben verkracht, zijn verlo ren gegaan. De man is vrijgespro ken van deze verkrachting. Hij is wel veroordeeld voor verkrachting van een ander pleegzusje en on door Lilian Dominicus Cindy de Jonge (12) en Romy Hoondert (11) worden gevolgd door een cameraploeg van het NOS Jeugdjournaal. Alles wordt ge filmd, tot groot genoegen van de meiden. Behalve wanneer één van de moeders het haar van haar dochter nog even snel wil borste len. „Nee mam, niet doen!" Al snel blijken meer televisie- en radiozenders geïnteresseerd in een interview met de drie meiden. „Straks worden we nog beroemd!" roept Cheyenne. Maar zodra ze de zaal ingaan waar de namen wor den voorgelezen, verschijnt een se rieuze uitdrukking op de gezicht jes en lijkt de roem vergeten. Dat ze een halve dag school mis sen, vinden de leerlingen niet erg. „Het is belangrijk om hier te zijn", vindt Romy. „We hebben veel ge leerd door het maken van de ma quette", vult Cindy aan. „Er mag nooit meer oorlog komen." Nadat de meiden een handteke ning hebben geoogst bij NPS-pre- sentatrice Lisa Wade ('13 in de Oorlog'), kan de lange reis terug naar Heinkenszand beginnen. lastic scheiden van de rest van het afval: het lijkt, vooral in het begin, een behoorlijk ingewikkeld karweitje. Want om er aan mee te doen moet je toch je keuken herin- richten: extra prullenbakje erbij of ruimte creëren in de bijkeuken. Maar kennelijk is dat voor de mees te mensen geen enkel probleem, want de eerste resultaten zijn over- wegend positief, zo blijkt uit een rondje langs alle gemeenten op de Bevelanden en Tholen. Het lijkt er wel op dat waar plastic afval huis-aan-huis wordt opge haald, de opbrengst per huishou den hoger is dan daar waar men sen zelf hun zakjes naar de contai ner moeten brengen. Zo is de op brengst van 'breng'-gemeente Noord-Beveland, als de huidige lijn zou worden doorgetrokken, ongeveer 6,5 kilo per huishouden per jaar. En in Borsele verwachten ze uit te komen op 9 a 12 kilo per jaar per huishouden. Ook daar moeten mensen hun plastic weg brengen. Reimerswaal is pas drie weken geleden begonnen met het brengsysteem, ze zijn er tevreden over de eerste resultaten, maar cij fers kunnen ze niet leveren. Kapelle en Tholen daarentegen, waar het afval wordt opgehaald, scoren opmerkelijk hoger: zij schat ten in dat ze, op basis van de huidi ge resultaten, dit jaar op 13 a 14 ki lo per huishouden uitkomen. Maar de vlieger gaat niet helemaal op, want ook Goes denkt, met zijn ondergrondse plastic afvalcontai ners waar mensen sinds oktober 2009 hun plastic kunnen dumpen, dit jaar boven de 12 kilo per huis houden per jaar te komen. „Dat was onze oorspronkelijke doelstel- Opgehaald of zelf brengen? In welke gemeentes wordt het plastic afval opgehaald en waar moet de burger er zelf mee naar een container. w Kapelle Ophalen Borsele Container Goes Container Noord-Beveland Container Reimerswaal Container ling", zegt de Goese wethouder Joost Adriaanse (CU/SGP, milieu). „Daar komen we ruimschoots overheen. We zouden één keer in de week ophalen, maar de ophaal diensten komen nu al drie keer in de week. Ik ben bijzonder te spre ken op de manier waarop het plas tic afval wordt aangeleverd." Hij is er zelfs zo over te spreken dat er vijf extra plekken komen voor con tainers: in Goes-Oost en Noord- hoek en in de dorpen 's-Heer Hen drikskinderen, Kattendijke en Wilhelminadorp. In Kapelle was iedereen zo enthou siast dat de meesten al gauw door de rol van twaalf geleverde zakjes, bedoeld om het afval in te verza melen, heen zijn. De bedoeling is dat ze straks zijn af te halen bij su permarkten en dorpshuizen, maar die hebben ze nog niet. „Ze zijn wat later met leveren," meldt een gemeentewoordvoerder, „maar over een paar dagen zouden ze er moeten zijn." Er was eerst ook verwarring over de ophaaldagen. Dat had te maken met gespreide informatie in de Scheldepost, waardoor sommigen op donderdag de zakken buiten hadden liggen, terwijl ze vrijdag werden opgehaald en andersom. „We werken aan betere informatie hierover", aldus de gemeente. Als Leon Verhage zijn kunststof afval in zijn kliko zou moeten stoppen, had hij veel meer van die afvalbakjes nodig dan de twee die hij elke week vult. In zijn appartementje aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat in Goes is geen plaats voor een grote kliko en daarom is hij blij met de twee on dergrondse kunststofbakken op het Molenplein. Hij doet al mee met de scheiding van plastic afval vanaf de eerste dag, want toen kreeg hij een speciaal afval- zakje in de bus met een uitleg over de inzamelpun ten in Goes. Het zijn vooral melkflessen die hij erin stopt want een heel fanatieke afvalscheider is hij nou ook weer niet. In ieder geval niet zo fanatiek als Anneke Geerse, bij wie geen snipper kunststof meer in het restafval gaat. „Van een pak koffie trok ik altijd het papier af voor in de papierbak, nu gaat het plastic vacuümpak ook apart in een zak. Voor het kunststof, dat toch hele maal niet zwaar is, heb ik een haakje op de koelkast geplakt. De zak die eraan hangt, is binnen de kortste keren vol want kunststof heeft een 'geheugen'. Je kunt proberen het te kraken wat je wilt, het springt altijd weer in zijn oorspronkelijke vorm terug. Daar om vult het je vuilnisbakje ook zo snel. Ik ben blij met de bakken; twee keer per week ga ik erheen." Anne Harinck komt voor het eerst bij de kunststof- bakken op het Molenplein, maar zij heeft dan ook een enorme zak die nauwelijks in de rolschuif past. „Ik moet eerst eens even kijken hoe het werkt, hoör. Ik zie die dingen voor het eerst." Wie heeft al dat kunststof in die zak dan zo ijverig verzameld? „Ja, mijn moeder, natuurlijk. Die doet dat heel gewetens vol. Ik ben gewoon gestuurd om die zak even weg te gooien. Zo, dat is ook weer gebeurd." tucht met nog twee andere pleeg- zusjes. Advocate J. Kouijzer had in hoger beroep om de opnamen gevraagd, want haar cliënt ontkende het meisje te hebben verkracht. Hij er kende de andere aantijgingen wel. Kouijzer vond de ontkenning van haar cliënt op dat éne punt daar om extra geloofwaardig. Eigenlijk had de advocate de aan- geefster zelf op zitting of bij de rechter-commissaris willen horen. Dat mocht niet van het hof uit me deleven met het slachtoffer. In ho ger beroep bleek twee weken gele den dat de politie de verhooropna- men kwijt was. 2 PC Spellen Stimuleer uw brein en train uw grijze cellen. Deze exclusieve set bestaat uit de Rekentraining Begin ners Editie en de Gevorderden Editie. Verhoog uw rekenvaardigheid en leer sneller en beter denken met deze twee volledig Nederlandstalige spellen voorde PC. Van Voor €29,05 14,05 exclusief 2,95 verzendkosten categorie/wintersale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92