81 buitenland Uitslag Sri Lanka betwist Na uren hoop nu oorverdovend Bangladesh executeert moordenaars president Kleine overlevenden groot probleem Appartementen storten in na gasexplosie in Luik donderdag 28 januari 2010 m mmmmm - mmmmma m nfaimri Zittend president Rajapaksa wint verkiezingen met 57,9 procent van de stemmen. Rivaal Fonseka neemt geen genoegen met de uitslag. Militairen omsingelden het hotel waar Fonseka zich gisteren bevond. COLOMBO - De Sri Lankaanse oppo sitie legt zich niet neer bij de uit slag van de presidentsverkiezin gen. Dat werd gisteren duidelijk, al voordat de kiescommissie zittend president Mahirtda Rajapaksa had uitgeroepen tot de winnaar van de stembusronde dinsdag in het Zuid-Aziatische land. Rajapaksa kreeg 57,9 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste te genstrever, ex-viersterrengeneraal en voormalige bondgenoot Sarath Fonseka, bleef steken op 40,15 pro cent. De oppositieleider kondigde aan de overwinning van Rajapak sa aan te vechten bij de rechter. „Het enthousiasme dat we bij de bevolking zagen tijdens de campag ne, zien we niet terug in deze uit slag", stelde hij. Fonseka reageerde voordat de officiële uitslag bekend was. Toen was al duidelijk dat hij de verkiezingsrace zou verliezen. Tijdens de verkiezingen had de re gering de frontale aanval op Fonse ka geopend. Hij kon zijn stem niet uitbrengen, omdat zijn naam ont brak op de lijst van stemgerechtig den. Volgens Fonseka kwam dat door een fout van de autoriteiten. De kiescommissie heeft gemeld dat zijn kandidatuur legaal was. Gisteren omsingelden honderden zwaarbewapende militairen het hotel waar Fonseka zich ophield. De presidentskandidaat liet weten dat hij vreesde te worden gearres teerd. Volgens een woordvoerder heeft hij 'een buurland om be scherming gevraagd'. door Paul van Cageldonk LUIK - „Scandaleux!", roept een vrouw van middelbare leeftijd met vers geverfd en stijf gelakt haar. Ze werkt in de cafetaria op de hoek van de Rue Léopold en de Rue Bex. De zaak is gesloten zonder open te zijn geweest, want de stuk ken glas liggen binnen en buiten verspreid. Schandalig, vindt ze het. Het is voor Luikenaren verleidelijk de catastrofe in de Rue Léopold toe te schrijven aan de falende overheid of aan de tegenspoed die de stad, na de gouden jaren van de staalindustrie, nu al decennia teis tert. Het is niets van dit alles. Het was een nachtelijke gasexplo sie waardoor een appartementen gebouw gisteren instortte. Een huis-, tuin- en keukencatastrofe. Maar wel een met een dramati sche inslag. Vijf uur lang hadden de reddingswerkers van de Bel gische brandweer contact met een groepje mensen dat vastzat in de puinhopen. Vijf uur lang was er hoop in wat nog over was van de Rue Léopold 19 en 21. Totdat ook de voorgevel van het pand instort te. Toen werd het oorverdovend stil. Een meisje wordt later toch nog levend onder het puin van daan gehaald, maar ook één dode. Gisteravond hebben reddingswer kers een tweede dode geborgen. Er zijn eenentwintig gewonden, van wie twee ernstig. Zeker drie men sen zijn nog vermist. Monsieur Hubert, een oudere man die zijn honden aan het uitla ten is, woont schuin tegenover het appartementengebouw. Om iets na half twee in de morgen zat hij rechtop in bed. Hij dacht meteen aan een aanslag. „Er wonen hier nogal wat buitenlanders." Het was maar een 'gewone' gasexplosie. Fo rensische hulpverleners met mond kapjes op zoeken tussen het puin minutieus naar mensen. Als ze een stukje afgegraven hebben, wordt er een seintje gegeven aan de bulldozer, waarna het puin op vrachtwagens wordt geschoven. Mannen in gele pakken van het gasbedrijf struinen met meetappa ratuur de Rue Léopold en alle zij straatjes af, speurend naar moge lijk nieuwe, onontdekte lekkages. De vrouw die schande riep, kent de oorzaak. „Ooit was de Rue Léo pold een chique winkelstraat en waren de huizen van voorname mensen. Maar ze zijn opgekocht door handelaren, die alleen maar aan geld dachten en zo min moge lijk onderhoud pleegden." De vrouw puft van verontwaardiging. In haar gebit ontbreekt één tand. Een gapend gat. Net als in het rij- DHAKA - Bangladesh heeft gisteren vijf daders van de moord op de eerste president van het land geëxecuteerd. Dat maakten de au toriteiten in het land bekend. De mannen waren in 1998 ter dood veroordeeld wegens de moord in 1975 op Sheikh Mujibur Rahman. Hij leidde Bangladesh in 1971 naar de onafhankelijkheid van het toenmalige West-Pakistan, na een bloedige afscheidingsoor log waarbij hij steun kreeg van In dia. Mujib, zoals de president ook wel bekendstond, werd vermoord tij dens een staatsgreep door ontevre den legerofficieren. Zijn vrouw en drie zonen werden ook doodge schoten. Zijn dochter, de huidige premier Sheikh Hasina, was des tijds in het buitenland en ontsnap te aan de dood. Het hooggerechtshof in de hoofd stad Dhaka had dinsdag nog de gratieverzoeken afgewezen van twee van de vijf veroordeelden. Kort na middernacht begon de reeks executies in een gevangenis in Dhaka. De moordenaars van Sheikh Mujibur Rahman stierven aan de galg. Zes andere veroordeelden zijn nog voortvluchtig. Een andere dader is gestorven in het buitenland, naar verluidt in Zimbabwe. PORT-AU-PRINCE - De kleinste over levenden van de catastrofale aard beving in Haïti vormen een van de grootste problemen. Veel van de duizenden kinderen die rond zwerven in de tentenkampen in Port-au-Prince, hebben niemand die voor ze zorgt, zeggen hulporga nisaties. Ze dreigen ten prooi te vallen aan ziektes, kinderontvoer ders en andere gevaren. „Ze zijn zeer kwetsbaar", zegt Kate Conradt, een woordvoerster van hulporganisatie Save the Children. Ze zegt dat de Verenigde Naties schatten dat er één miljoen kinde ren rondlopen die in ieder geval één ouder hebben verloren bij de aardbeving van 12 januari. Sommige jonge Haïtianen zijn uit ziekenhuizen ontslagen zonder dat er iemand was die verder voor ze kan zorgen. Er zijn gewoon niet genoeg bedden. 'Hulporganisaties wordt geadvi seerd kinderen die alleen zijn in de gaten te houden en door te stu ren naar kindvriendelijke plek ken', stond in het laatste rapport van de VN over de situatie. Unicef, de VN-organisatie voor kinderen, is - samen met het Rode Kruis en Save the Children- begon nen met de registratie van kinde ren die risico's lopen en hééft drie weeshuizen aangewezen die als tij delijke opvang moeten dienen, zegt Bo Viktor Nylund, een advi seur van Unicef. De drie organisaties hebben een database opgezet om gescheiden fa milieleden te herenigen. Save the Children heeft 'kinderplekken' in gericht in dertien tijdelijke onder komens. Die onderkomens beschermen kin deren onder andere tegen ontvoe ring door kinderhandelaren, al een groot probleem in het Haïti van voor de aardbeving. Kinderen werden overgedaan aan andere fa milies om als bediende te werken. Kinderen verdwijnen ook uit zie kenhuizen, zegt Unicef-woordvoer- ster Véronique Taveau. Unicef heeft de beveiliging bij ziekenhui zen en weeshuizen verhoogd. Dinsdag maakte Marie Laurence Jo- celyn-Lassegue, minister van Com municatie, bekend dat adopties tij delijk worden stopgezet, uit angst voor corruptie en mazen in het systeem. Brandweermensen proberen het vuur te doven dat uitbrak na de gasexplosie die een appartementengebouw in Luik deed instorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8