2ol zeeland Leven lang op hoge land van Schouwen Kwijtraken geluidsband levert verdachte kortere celstraf op De unieke Disney Filmstrip Verzamelbox! Streekderby Koewacht-Steen in teken Haïti HUISNAMEN Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. Schuur donderdag 28 januari 2010 De huisnaam Molenberg stond lange tijd op een paal langs de oprit naar de monumentale hofstede. Omdat baldadige toeristen steeds op nieuw de letters vernielden, prijkt hij alleen nog op de voormalige schuur. door Marijke Vael Hij werd er geboren en hij wil er ook sterven. De 84-jarige Cornelis Blom bracht zijn hele leven door op de Molenberg. Een monumentale boerderij aan de Hogeweg in Burgh, die reeds werd beschreven in een veldboek uit 1610 en in 1697 werd aangeduid als 'Meulenberg'. „Ik ben hier alleen weg geweest toen ik in de Tweede Wereldoor log in Duitsland moest werken en aansluitend drie jaar naar Indië moest." Een periode die de bejaarde land bouwer aanduidt als 'minder leuk'. Betere herinneringen heeft hij aan zijn leven op de Molen berg, dat wordt geïllustreerd op een fotocollage aan de keuken muur. Op een oud zwart-wit- plaatje staat Blom als schooljon gen in een matrozenpak. „Toen ging ik lopend naar de Burghse Schoole, nu een museum." Het schoolgebouw is nog net als vroeger," weet de bejaarde heer, die moeiteloos namen opsomt van toenmalige onderwijzers. „Mees ter Klundert, meester Huibregtse, meesjer Bakker, meester De Ruij- ter, juffrouw den Hartog." Na schooltijd voetbalde de jonge Cees vaak in het weiland naast de Molenberg met vriendjes. En hij werkte op de boerderij. „Ik voerde de paarden en bracht ze naar de wei." Daarbij putte Cees regenwater uit een van de vier waterputten op het erf: de trassen. Waterleiding was er nog niet. „Met een pikketel: een emmertje aan een touw. Soms schoot dat met touw en al in de tras. Dan moest ik het er met een rieve; een hark weer uitvissen." De Molenberg kwam in 1888 in de familie, toen grootvader en naam genoot Cornelis Blom er zijn in trek nam met echtgenote Willempje Waling Geelhoed. Behalve op 24 hectare bouw- en weiland legde grootvader Blom zich toe op fruitteelt. Hij realiseer de bij de boerderij een model boomgaard met fruit en walnoten. Het echtpaar kreeg vijf kinderen. De oudste, Simon Leendert Blom, zette het bedrijf voort en trouwde met Janna J. Hanse. Zij zijn de ouders van de huidige bewoners van de Molenberg. Behalve Corne lis Blom, die met vrouw Janny Blom-Meerman en hun zoon Daan het rechterdeel van de boer derij bewoont, is dat Cornelis zijn zuster, Corry Willy Blom. Zij nam haar intrek in het linkerdeel van het monumentale pand, dat in 1943 werd uitgebreid met een serre om plek te bieden aan evacués. „Corry en ik namen samen de Mo lenberg over van onze ouders." Broer en zus werkten beiden op het bedrijf, evenals Cornelis zijn vrouw Janny en zijn oom Piet, die het bedrijf lange tijd runde met de jong overleden Simon Leendert Blom. De 84-jarige bewoner en zijn vrouw koesteren al die herinnerin gen, Evenals de hofstede zelf, met zijn authentieke onderdelen als een kelder, opkamer, waterput en plafondring voor een spekrek. Dat geldt ook voor de huisnaam Mo lenberg, die is gebaseerd op de lo catie van de standerdmolen die tot de eerste helft zeventiende eeuw werd gebruikt om het graan uit de ambachtsheerlijkheid Westen- schouwen te malen. Om boven bo men en duinen uit te steken, stond hij op een molenberg naast de boerderij; het hoge land van Schouwen op de locatie waar voor heen het asielzoekerscentrum was. Vijfjaar geleden verkochten Cornelis Blom en Janny Blom-Meerman hun monumentale hofstede aan de familie Van Herpen. Daarbij werd bepaald dat zij in de Molenberg mochten blijven wonen. Blom: „Ik ben hier geboren en ik wil hier sterven." foto Dirk-Jan Gjeltema WESTDORPE - Een oud-Westdor- penaar (24) is deze week in hoger beroep veroordeeld tot een lagere celstraf, omdat de politie Zeeland een fout heeft gemaakt. Het Haag se gerechtshof legde hem vier jaar celstraf op, waarvan de helft voor waardelijk. Hij kreeg in augustus 2008 voor de Middelburgse recht bank nog een onvoorwaardelijke celstraf van drie jaar. De geluidsop namen van het verhoor van een pleegzusje dat hij zou hebben ver kracht, zijn verloren gegaan. De man is vrijgesproken van deze ver krachting. Hij is wel veroordeeld voor verkrachting van een ander pleegzusje en ontucht met nog twee andere pleegzusjes. Advocate J. Kouijzer had in hoger beroep om de opnamen gevraagd, want haar cliënt ontkende het meisje te hebben verkracht. Hij bekende de andere aantijgingen wel. door Martijn de Koning KOEWACHT - De Zeeuws-Vlaamse voetbalderby tussen Koewacht en Steen krijgt komende zondag een broederlijk tintje. Ondernemers uit beide plaatsen sponsoren gul prijzen voor een grootschalige lote rij, opgezet door Patricia Rijk. De inwoonster van Koewacht, ge boren en getogen in Sint lansteen, verkoopt bij elke thuiswedstrijd sa men met haar dochters loten ten bate van de jeugdvoetballers van haar club. Dit keer gaat de op brengst naar de slachtoffers van de aardbeving in Haïti. Dat geldt ook voor de entreeprijzen van de altijd drukbezochte streekderby. Rijk bezoekt deze week zoveel mo gelijk bedrijven in beide plaatsen. Het leverde onder meer al een di nerbon, een hogedrukreiniger en een gezinsabonnement voor het zwembad in Koewacht op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78