41 binnenland TO0S 'Pensioen moet wel Ram en Laatste van 102.000 namen voorgelezen Nederland helpt Jemen met justitie Geert Wilders: Stem Leefbaar Rotterdam COMMISSIE-GOUDSWAARD De pensioenen dreigen onbetaalbaar te worden. Commissie- Goudswaard pleit voor het versoepelen of verlagen van het pensioen. Werkgevers en werknemers reageren verdeeld. donderdag 28 januari 2010 Het zit er op. Gistermiddag om twee uur las Auschwitz-overlevende Fia Polak de allerlaatste van de 102.000 namen voor van nazislacht offers, die via kamp Westerbork de dood vonden. door Willem van Hamersvelt HOOGHALEN - Zachtjes zet de pia no in. Fia Polak (80) haalt nog één keer diep adem voor de allerlaatste naam. Plet is woensdagmiddag twee uur, exact 65 jaar nadat de Russen het concentratiekamp Aus chwitz bevrijdden. „Heinrich Zys- manowicz, 19 jaar." Dan is het even stil in de grote tent, voordat de drie violisten zich bij de pianist voegen. Het zit er op. Vanaf zaterdagavond hebben zo'n 700 mensen alle 102.000 namen voorgelezen van de nazislachtoffers die via kamp Wes terbork de dood vonden in de Duitse vernietigingsindustrie. Het had niet zo veel gescheeld of ook Polaks naam was voorgelezen, toen de afgelopen dagen de letter P aan de beurt was. Ze overleefde als één van de heel weinigen Auschwitz. De hel op aarde, zoals ze zelf zegt. Ze is er nooit meer teruggeweest. Te confronterend. Met Westerbork heeft ze veel minder moeite. Ze is er indertijd maar een week ge weest voordat haar trein vertrok. En bovendien, ze kon hier einde lijk vrijuit praten. vIk kwam uit een achtergrond van het verzet. )e moest enorm uitkijken wat je wel en niet kon zeggen." En als ze de tijd van leven heeft, wil' ze er over vijf jaar, als de 102.000 namen weer worden voorgelezen, weer bij zijn. „Daar moet je mee door blij ven gaan. Zeker nu het antisemitis me weer om zich heen grijpt." De laatste tien minuten waren gis teren voor Polak. Ze las met helde re stem. Een heel lichte trilling slechts verried haar jaren. Ze had de laatste tientallen namen samen met radio- en tv-journalist Frits Ba rend gelezen. Alleen al aan de fami lies Zwart en Zwarts ging bijna hun hele beurt van tien minuten op. „Ik heb het er moeilijk mee ge had", zegt Barend, „Maar ik heb erg veel steun aan haar gehad." Het was indrukwekkend, maar hij heeft één ding gemist: de kou. „Jammer dat er verwarming was. Het had hier net zo afschuwelijk koud moeten zijn als in Ausch witz." LONDEN - Nederland gaat samen met Jordanië een werkgroep lei den die Jemen moet helpen zich op juridisch en staatsrechtelijk vlak te versterken. Op die manier moet worden voorkomen dat het instabiele land een broeinest wordt van internationaal terroris me. Dat is gisteren besloten in Lon den tijdens een top over Jemen. De leiding van de werkgroep heeft Nederland mede te danken aan de 32 jaar dat er al ontwikkelingshulp aan Jemen wordt gegeven. Duitsland gaat aan het roer staan van een tweede werkgroep, die naar de sociaaleconomische proble men van het Arabische land gaat kijken. Die twee werkgroepen moeten uiteindelijk het Jemeniti- sche bestuur versterken. „Jemen mag geen tweede Afgha nistan worden", aldus minister Verhagen van Buitenlandse Zaken gisteren na afloop van de top. Hij benadrukte dat vooral de landen in de regio een grote verantwoor- delijkheid hebben. Directe aanleiding van de plotselin ge aandacht voor Jemen is de mis lukte aanslag van eerste kerstdag. Een Nigeriaan probeerde toen in zijn onderbroek verstopte explosie ven tot ontploffing te brengen op een vlucht van Amsterdam naar Detroit. De man was 'opgeleid' in Jemen. Het Jemenitische bestuur geldt als zwak en is in een groot deel van het land volstrekt onzicht baar. Op die plekken ontstaan trai ningskampen voor terroristen. En dat is gevaarlijk, ook voor Neder land, stelde Verhagen. Nederland, dat nu 19 miljoen per jaar aan Jemen geeft, zal niet extra geld beschikbaar stellen. „Het is niet een kwestie van meer geld, maar het geld dat er is beter beste den", aldus minister Koenders van Ontwikkelingssamenwerking. PAUL KUSTERS VELEN VINtSEN ASSISTENTE BOKTER ONVRIEN&ELIJK O WIL BE BOKTER SPREKEN? WAT ZIJN &E KLACHTEN ...tBAT ZIJN ASSISTENTE1; ER<3 BOT, BRUTAAL EN CHASRIJNK3 IS, De commissie-Goudswaard stelt dat het pensioenstelsel fors op de schop moet. Als de sociale partners meewerken, houden we ook in de toekomst een van de beste stelsels ter wereld, zo meent voorzitter Kees Goudswaard. door Hans Gertsen Professor Kees Goudswaard wil geen onheilsprofeet zijn. De voorzitter van de commissie die onderzoek deed naar de toekomstbestendig heid van de Nederlandse bedrijfs- pensioenen, is juist optimistisch. „Door sommige media is een veel te zwart beeld geschetst van de si tuatie. Dat is niet goed. Er zijn gro te uitdagingen als het om de aan vullende pensioenen gaat, maar de problemen kunnen heel goed opgelost worden." De Leidse hoogleraar economie is er van overtuigd dat het Neder landse pensioenstelsel ook in de toekomst tot de beste van de we reld kan blijven behoren, als ieder een zijn verantwoordelijkheid neemt. De overheid moet de Pen sioenwet versoepelen zodat de so ciale partners meer flexibele pen sioenafspraken kunnen maken. En de sociale partners moeten oplos singen verzinnen om de pensioe nen betaalbaar en de risico's be heersbaar te houden. Volgens Goudswaard is het kiezen of delen. Of we accepteren dat pen sioenen in de toekomst niet meer zo'n 70 procent van het laatstver diende loon bedragen, óf we accep teren dat pensioenfondsen meer ri sico's nemen om hun reserves op peil te houden. Ook het koppelen van de pensioenleeftijd aan de le vensverwachting is een optie. Door langer door te werken, zou den we toch op een vergelijkbaar pensioenniveau uit kunnen ko men. „Elk jaar dat je langer doorwerkt, levert zo'n 8 procent meer pen sioen op", rekent Goudswaard voor. Een iets lager pensioen hoeft volgens hem overigens geen ramp te zijn, gezien het hoge en nog al tijd stijgende inkomen en vermo gen van ouderen in Nederland. Doorgaan op de huidige voet is geen optie. Om de pensioenen op niveau te houden, zou de premie tegen 2025 moeten stijgen tot zo'n 17 procent van de loonsom, tegen 13 procent nu. Dat zou. een lasten verzwaring van zo'n 10 miljard eu ro per jaar inhouden. DEN HAAG - PW-leider Geert Wil ders roept zijn achterban in Rotter dam op tijdens de gemeenteraads verkiezingen te stemmen op Leef baar Rotterdam. Als Wilders zelf in de Maasstad zou wonen, zou hij kiezen voor lijsttrekker Marco Pas tors van die partij. Dat heeft Wilders gisteren laten weten. De PW doet op 3 maart niet aan de verkiezingen in Rotter dam mee. Wilders wijst erop dat Leefbaar Rotterdam niet gelijk is aan de PW, maar wel in de buurt van zijn partij komt. „Ze hebben laten zien dat ze uit het goede hout zijn gesneden. Ze hebben het goed gedaan." Hij zegt nooit eer der een stemadvies te hebben gege ven. Dit keer doet hij dat wel 'om dat ze het gewoon verdienen om de grootste te worden'. De PW doet tijdens de komende verkiezin gen alleen mee in Den Haag en Al- mere. De PW liet Rotterdam schieten, omdat Wilders onvol doende tijd had om daar geschikte kandidaten te vinden. Ook liet hij weten dat hij de 'geestverwanten' van Leefbaar Rotterdam niet wil wegconcurreren. Pastors toonde zich eerder opge lucht dat de PW niet meedoet in Rotterdam. „Die vormde voor ons een bedreiging en had ons zeker zetels kunnen kosten." „Premieverhogingen zouden lei den tot een forse verhoging van de loonkosten en dus tot een ernstige verzwakking van onze concurren tiepositie", zegt Goudswaard. Werkgeversorganisaties vielen hem daarin gisteren bij. Maar de vakcentrale FNV stelt dat de com missie-Goudswaard het risico een zijdig bij de werknemers neerlegt. De suggestie dat het wel iets min der zou kunnen met de hoogte van de Nederlandse pensioenen, is voor de FNV helemaal taboe. „Al jaren zijn we trots dat ons stelsel een van de beste in de wereld is. Ik vind het raar dat de commissie dat nu als argument gebruikt om te zeggen dat het bij ons wat min der kan", zei vice-voorzitter Peter Verburg zegt toe geen ram men en bokken te ruimen, zolang Kamer nog niet heeft gestemd over voorstellen. De minister probeert meer dan de 1,5 miljoen bestelde vaccins in te slaan en kijkt daarbij naar Frankrijk. DEN HAAG - Wanneer de ruimings- ploeg van de Voedsel en Waren Au toriteit (VWA) vanaf maandag voor de tweede keer dieren gaat ruimen op Qjkoortsbedrijven, wor den er aanvankelijk geen bokken en rammen gedood. Dat heeft mi nister Gerda Verburg (LNV) de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4