Zusjes Muzychuk treden in voetsporen van de Polgars sport 127 7 Dagtochten Huishoudbeurs RAI en De Keukenhof in Lisse 2010 PZC Keukenhof Van der Meet verliest van Fran9aise Sibille Flip Salomé finisht in peloton op open NK Debbaut en Wisse langer bij Fortis Skiester Schild kan Spelen wel vergeten Lyon uitgeschakeld in Franse League Cup Poolbiljarters Blues onderuit WEBWINKEL Huishoudbeurs Rai Amsterdam Keukenhof Lisse conne» ion conne» ion www.pzc.nl/webwinkel Lezersprijs* 27,- O donderdag 28 januari 2010 door Tessa de Wekker WIJK AAN ZEE - Ze lopen op hoge hakken, dragen strakke truitjes met glitters en hun handtassen puilen uit. De Oekraïense zusjes Anna en Mariya Muzychuk zijn de schaakbabes tussen de grijze man nen en jonge nerds die het interna tionale schaken domineren. Anna, die sinds 2004 voor Slovenië speelt na een geschil met de Oekraïense schaakbond, is de hoogst spelende vrouw tijdens Corus 2010. Ze komt uit in groep B en heeft een Fide-rating van 2543. Sinds 2004 heeft ze de vrouwelijke grootmees tertitel en sinds 2007 is ze een in ternationale meester. „Nog een grootmeesterresultaat te gaan en dan ben ik ook grootmeester bij de mannen. Dat is nu het eerste doel en zou een grote eer zijn, maar hopelijk nog lang niet mijn eindstation", zegt ze. Net als haar zusje Mariya, die nog wel voor Oekraïne speelt, schaakt ze al sinds haar tweede jaar. „Onze ouders hebben ons schaken ge leerd. Zij zijn .trainers bij de school waar we op hebben gezeten. We trainen zes uur per dag", vertelt de jongste van de twee. „Dat zouden meer meisjes moeten doen", vindt ze. Volgens de zussen wordt het grote niveauverschil tussen man nen en vrouwen onder andere ver- Anna Muzychuk klaard door het feit dat er maar heel weinig vrouwen zijn die veel uren achter het schaakbord ma ken. „En je moet heel veel trainen en veel theorie leren om echt goed te worden", zegt Anna. Meestal spelen de Muzychuks apar te toernooien voor vrouwen. An na is de nummer zeven van de we reldranglijst. Ter vergelijking: op de gemengde lijst is ze 597e. Ze is meervoudig Europees en wereld kampioene bij de junioren en ook Mariya heeft al aardig wat prijzen binnengehaald. Tijdens Corus Chess spelen ze vooral tegen man nen. „Het is een heel ander spelletje. Mannen maken veel minder fou ten. Vrouwen kunnen een goede positie met één zet verknallen. Mannen doen dat niet, dus je moet hier tot het einde toe gecon centreerd blijven", zegt Mariya. „Ik speel niet vaak op zulke sterke toer nooien, dus het is een goed leer proces. Maar ik zou wel iets meer willen winnen", lacht ze. Hoewel ze het vrouwenschaken vertegenwoordigen, hebben Anna en Mariya Muzychuk niet het idee dat ze zichzelf moeten bewijzen. Anna: „Ik wil goede resultaten neerzetten, maar dat wil ik op alle toernooien die ik speel. Dat ik nu alleen tegen mannen schaak, maakt voor mij geen verschil." De zussen Muzychuk hebben die andere bekende schaakzussen, de Polgars, als grote voorbeeld. Judit Polgar brak ooit de ratinggrens van 2700, de enige vrouw tot nu toe die dat lukte. Anna: „Dat wil ik ook. Maar dat moet niet het einddoel zijn. Ik wil nog meer bereiken." De zusjes trek ken tijdens het toernooi veel met elkaar op. Hoewel ze na de wed strijden hun partijen met de man nelijke spelers analyseren, zijn de twee buitenbeentjes in het man- nenbolwerk. „Het zou wel leuk zijn als er meer vrouwen mee zou den doen. Dan kun je het ook eens over wat anders hebben dan alleen schaken." W GRENOBLE Angelique van der Meet is er niet in geslaagd om de tweede ronde van het 10.000 dollar toernooi in Grenoble te bereiken. De tennis ster uit 's-Heer Abtskerke ging in de eerste ronde onderuit tegen de Frangaise Constance Sibille. De setstanden waren 6-3 6-0. Van der Meet bereikte het hoofdtoernooi via het kwalificatietoernooi. MIDDELBURG Op het open NK marathonschaat- sen voor Masters is Flip Salomé uit Breskens in de massasprint op de 27e plaats geëindigd. De wedstrijd op de Oostenrijkse Weissensee ging over zeventig kilometer. Hoewel de West Zeeuws-Vlaming zich regelmatig voorin liet zien, kwam het niet tot een geslaagde uitlooppoging. MIDDELBURG Leonard Debbaut en Robin Wisse, de trainers van Fortis 1, hebben hun contract met een jaar ver lengd. De spelersgroep van de korf balclub had zich vorige week al unaniem uitgesproken voor voort zetting van het trainerschap van Debbaut en Wisse. Fortis 1 staat momenteel op de vijfde plaats in de eerste klasse G. ST. MORITZ De Zwitserse skiester Martina Schild kan een streep zetten door haar deelname aan de Olympische Winterspelen. De winnares van olympisch zilver op de afdaling in 2006 liep gisteren tijdens de trai ning in St. Moritz een ernstige knieblessure op. Schild heeft een kruisband ge scheurd. LORIENT De kans is groot dat Olympique Lyon het seizoen zonder prijs af sluit. De club die de Franse compe titie jarenlang domineerde werd gisteren uitgeschakeld in de kwart finales van het toernooi om de Franse League Cup. Afgelopen zon dag verloor Lyon, de nummer vijf van de competitie, in het reguliere bekertoernooi ook al. MIDDELBURG Na zes winstpartijen op rij was er weer eens een nederlaag voor de poolbiljarters van The Roadhouse Blues in de regionale eerste klasse. Growing pains versloeg in Breda met 7-2 de koploper uit Middel burg. Jeroen Damman was de enige die nog twee overwinningen uit het vuur sleepte in het straight pool. Van 13 tot en met 21 februari Vertrek 19 maart, 16 en 24 april, 1 en 7 mei De Huishoudbeurs in de Amsterdamse Rai is het aller gezelligste dagje uit voor vrouwen. Voor de 65e keer wordt een groot spektakel georganiseerd. Shoppen, workshops volgen, optredens bijwonen, alles kan. Verder vind je er de laatste nieuwtjes en trends op het gebied van Mode, Verzorging, Wonen, Vrije tijd en Culinair. En niette vergetenhéél veel beursaanbiedingen. Het themaplein van Huishoudbeurs 2010 staat in het teken van 'BONT'. Vertrek dagelijks van 13 t/m 21 februari per luxe touringcar. Aankomst RAI ca. 11.30 uur, vertrek 18.00 uur. Diverse opstapplaatsen door heel Nederland Adviesprijs* 28,50 Lezersprijs* 27,- prijs per persoon. Prijs exclusief entree is 17,-. Reserveringskosten per boeking 3,- De Keukenhof in Lisse is verrassend voor jong en oud. Het is al 60 jaar een van de meest populaire bestemmingen van Nederland en is wereldwijd bekend. Hier kunt u inspiratie opdoen en tegelijkertijd ontspannen in een prachtige parkomgeving met in totaal vijftien kilometer aan wandelpaden. Vanaf uw opstapplaats reist u comfortabel naar de Keukenhof in Lisse. categorie reizen rondreizen Voor meer informatie en boekingen, Ga naar onze webwinkel of bel Connexxion Travel op telefoonnummer 0900-400 84 00 (lokaal tarief) of 088-339 49 49 o.v.v Lezersactie Dagbladen dagtocht Keukenhof of Huis houdbeurs. Vertrek 19 maart, 16 en 24 april en 1 en 7 mei Per luxe touringcar. Aankomst Lisse ca. 10.45 uur, Vertrek 17.00 uur Diverse opstapplaatsen door heel Nederland Adviesprijs* 28,50 prijs per persoon mcl. entree. Reserveringskosten per boeking 3,- HOLLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47