Korfbal een van de passies van Broeke Chinese tennisster neemt na zege op Williams gewoon een biertje 261 iJOi Ritthem In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Walcheren' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 2: Jos Broeke. donderdag 28 januari 2010 w Jos Broeke heeft zelf zelden gekorfbald. Toch is hij een liefhebber van het spelletje. foto Lex de Meester door Koen de Vries - RITTHEM - Het zal niemand verba zen dat het weer zich in een grote belangstelling van Jos Broeke kan veheugen. Maar de inwoner van Ritthem (63) heeft meer passies. De veerboten van de PSD bijvoor beeld en ook korfbal. Dat die bal- sport Broekes warme belangstel ling heeft, is eigenlijk een wonder. „Gymnastiek was voor mij vroeger iets vreselijks", herinnert de weer man van Omroep Zeeland zich. Op de basisschool in Oost-Sou burg werd vroeger nauwelijks aan gymnastiek gedaan. Later op de mulo wel. „Ik had altijd goede cij fers op mijn rapport, behalve voor gymnastiek. Ik kreeg meestal een vier. Eén keer kreeg ik een zeven. Mijn vader dacht toen meteen dat het een vergissing moest zijn en dat was ook zo. Het ergste was hoogspringen. Dat kon ik absoluut niet. Een meter was al veel te hoog. De gymleraar zette me meestal op de bank, dan moest ik kijken hoe anderen het deden. Als ik dan eindelijk moest, ging ik meestal behoorlijk op mijn smoel. Ik ben vroeger heel wat gepest." Bij zijn opleiding voor militaire dienst speelde zijn atletisch gebrek hem opnieuw parten. „Uiteinde lijk werd ik geoefend soldaat ge noemd, met de aantekening dat ik niet kon hoogspringen." Het is lo gisch dat Broeke in zijn latere ja ren dan ook nooit aan sport deed. „Schaatsen vond ik vroeger wel mooi. Twee wedstrijden per jaar, het EK en het WK. Dan schreef ik altijd mee. Nu is het veel te veel. Ik ben ooit een keer met mijn va der naar een wedstrijd van voetbal club RCS wezen kijken. We ston den daar op een heuveltje en ik kreeg een bal in m'n maag. Dat ver geet ik nooit meer. Dat was eens maar nooit meer. Nee, de enige sport waaraan ik deed, was dui vensport", zegt hij lachend. In 1980 maakte Jos Broeke bij toe val kennis met korfbal. Hij woon de net in Ritthem. Op een avond MELBOURNE - Het Chinese tennis beleeft gouden dagen op de Austra lian Open in Melbourne. Voor de eerste keer in de tennishistorie staan twee speelsters uit China in de halve finales van een grands- lamtoernooi: Li Na en Zheng Jie. Li Na schakelde gisteren de als zes de Amerikaanse Venus Williams in drie sets uit: 2-6 7-6 7-5. Zheng Jie presteerde dat dinsdag al door een .overtuigende overwinning op de Russische Maria Kirilenko (6-1 6-3). Li Na sluipt door haar zeges op Melboure Park de top tien bin nen van de wereldranglijst. „Het is de mooiste dag uit mijn he le leven", glunderde de 27-jarige Li stond de buurman voor de deur met de vraag of hij geen voorzitter van de plaatselijke korfbalclub At las wilde worden. Dat wilde hij wel, hoewel hij hoegenaamd niets wist van het spel. De weerman had twee jaar de leiding en bleef daarna tot 2008 in het bestuur. In 1998 kwam hij ook bij Fortis uit Oost-Souburg terecht. Bij die club is hij kind aan huis, zeker op zater dag. ,Je moet me niet vragen op zaterdag wat te doen. Dan is het antwoord nee. De zaterdag is voor korfbal." „Ik ben nooit zenuwachtig", ont Na na haar winst op Venus Willi ams. „Dit is goed voor het Chinese tennis en voor de speelsters. Ik denk dat ik vanavond een biertje neem." Die vrijpostigheid is opvallend bij Chinese sportmensen, maar de toptennissters genieten tegenwoor dig van hun vrijheid. In december 2008 liet het strenge en strak gere gisseerde Chinese regime de teu gels los bij Li Na, Zheng Jie, Peng Shuai en Yan Zi. Het viertal mag vrij reizen over de wereld, hun ei gen wedstrijdschema bepalen, ei gen coaches kiezen en - niet onbe langrijk voor profspeelsters - hun verdiende prijzengeld bijna hele hult Broeke. „Ook niet toen ik de eerste keer op tv moest. Maar als er gekorfbald wordt.... De span ning is er 's morgens al. En tijdens de wedstrijd van het eerste zit ik op het puntje van de bank." „In de winter ga ik aan het begin van de middag meestal eerst naar Oost-Souburg, naar sporthal De Belt, waar de jeugd en de lagere teams van Atlas en Fortis spelen. Daarna ga ik naar Baskensburg in Vlissingen, naar de wedstrijden van het eerste en tweede van For tis. Het weerpraatje van kwart over vijf komt op zaterdag bijna al maal in eigen zak steken. De vrij heid heeft vooral Li Na en Zheng Jie goed gedaan. Li Na is het verst, dat onderstreepte ze met haar zege op Venus Williams. „Mijn doel was dit jaar bij de beste tien ko men en dat heb ik wel erg snel be reikt. Het is pas januari." De wed strijd tussen Li Na en Williams was niet bepaald hoogstaand. Eer der een foutenfestival. Li Na treft nu in de halve finale de jongere zus van Venus. Titelverdedigster Serena Williams plaatste zich giste ren eveneens voor de halve finales, maar ze moest daarvoor een zware partij afwerken tegen Victoria Aza- renka uit Wit-Rusland. tijd vanuit een sporthal. Bij het eerste team van Fortis ben ik de pr-man. Ik geef via de microfoon de opstellingen van de teams en hou alle statistieken bij. Ik zorg ook voor het verslag op de websi te. Als het eerste uit speelt, ga ik al tijd mee als teambegeleider. Weer man zijn is een eenzaam bestaan. Bij het korfbal ontmoet ik allerlei mensen. Dat is wel prettig. Zelf heeft Broeke zelden gekorf bald. Een enkele keer met een straattoernooi in Ritthem. Het ging hem niet goed af. „Als de bal op me afkomt, schrik ik meestal", UIT BASKETBAL New York. NBA. Los Angeles Lakers - Was hington Wizards 115-103, New York Knicks - Minnesota Timberwolves 132-105, Dallas Ma vericks - Milwaukee Bucks 108-107, Charlotte Bobcats - Phoenix Suns 114-109, Sacramento Kings - Golden State Warriors 99-96. BILJARTEN Driebanden. Vierde divisie. De Heerenstraat 2 - DC Michielsen 2 4-4: Eric Niewenhuyse - Ruud Ooninckx 23-30, 63; Rinus Rijk - Janus de Grauw 25-24, 79; Rob Jacobs - Wim Diepst raten 25-19, 78; Wim Zandee - Rinus Neele- mans 12-20, 34. Driebanden. Grand Prix ZVB. Poule E. Frank de Rijk (35 te maken) - Koen Pöpsel (32) 35-15, 33; Bram de Kraker(32) - Lex de Feijter (27) 25-27, 44; Frank de Rijk - Lex de Feijter 32-27,47. Marco Potvlieger (27) - Fons Baart (32) 18-32, 48; Carel van Meelen (30) - Marco Potvlieger 18-27, 51; Fons Baart - Carel van Meelen 32-18, 39. Lex de Feijter en Fons Baart naar volgende ronde. Pool. Regionale eerste klasse. Growing Pains met die ene - The Roadhouse Blues 7-2: straight. Heiko Bosman - Jeroen Damman 14-50; Jordi erkent hij. „Maar soms, in de rust van een wedstrijd, denk ik wei eens 'zou ik het eens proberen om er eentje in te gooien?' Ik heb me tot nu toe steeds in kunnen hou den." „Helemaal begrijpen doe ik de sport ook niet. Wat een re bound is weet ik inmiddels wel en - ik weet ook alles van een door- loopbal, een korte kans en een om loopbal. Maar wat een blok zetten nu precies is, ik zou het niet we ten. Soms roepen ze wel eens 'denk aan je driehoek'. Ik weet nog steeds niet wat ze daar mee be doelen." Schouten - Jeroen Damman 46-50. 10-ball. Frank Verhoebem - Dennis van Belzen 6-4. 9-ball. Joos Schevers - Jan Roskam 7-2. 8-ball, Thomas Kleinjan *- Martin Neumann 6-5; Hei ko Bosman - Joris Lodder 6-4. HOCKEY San Diego. Oefeninterland. Vrouwen. Verenig de Staten - Nederland 1-4 (1-2). Doelpunten Nederland: Van As, Lammers, Paumen, De Goe de. SCHAATSEN Techendorf. ONK natuurijs. Mannen, 100 ki lometer in 2.36.29: 1. Huisman, 2. Berga, 3. Stroetinga, 4. Aerts, 5. Borst, 6. Heideman, 7. Groeneveld, 8. René Ruitenberg, 9. Hooge- veen, 10. Lissenberg. Vrouwen, 60 km in 1.46.20: 1. Zielman, 2. Bekkering, 3. Huisman, 4. Witty, 5. Haarlink, 6. Van Slochteren. TENNIS Melbourne. Australian Open. Vrouwen. Kwartfinales: Serena Williams (VSt/1) - Azaren- ka (WRu/7) 4-6 7-6 (4) 6-2, Li Na (Chn/16) - Venus Williams (VSt/6) 2-6 7-6 (4) 7-5. Mannen. Kwartfinales: Federer (Zwi/1) - Davi- denko (Rus/6) 2-6 6-3 6-0 7-5, Tsonga (Fra/10) - Djokovic (Ser/3) 7-6 (8) 6-7 (5) 1-6 6-3 6-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46