i8l zeeland Stadhuis wordt gestript in aanloop naar PZC Rekentraining Bomenbuurt gemeentelijk monument Stadhuismuseum op de schop Sale €11,95 www.pzc.nl/webwinkel www.pzc.nl donderdag 28 januari 2010 w Begane grond Het vernieuwde Stadhuismu seum in Zierikzee moet een modern museum worden in een historisch pand. rs Eerste verdieping Dienstruimten. Gesloten voor publiek. Tentoonstellingszaal. Met historische tijdlijn over eiland, stad en zee. Trouwzaal. Ooiteen rechtszaal. Publiek kan er muziek uit diverse perioden horen. Het is één grote bouwput, het eeuwenoude stadhuis van Zierikzee. Wat ooit een bestuurlijk centrum was wordt omgevormd tot historische schatkamer. door Piet Kleemans De Schutterszaal - waar voorheen het leeuwen deel van de museumcol lectie te zién was, is leeg zo mogelijk nog imposanter dan mét vitrines. De eikenhouten kapconstructie trekt meteen de blik naar boven. De hoge ramen bieden uitzicht op het historische centrum van Zierikzee. Het ge bouw is op zich al een attractie. En dat moet ook vooral zo blijven volgens museumconservator Peter Priester. „Het museum moet het verhaal van Schouwen-Duiveland gaan vertellen. En daar hoort het verhaal van Zierikzee en het stad huis zelfbij. Alle bouwstenen zijn er: schutters zaal, thesaurierkamer, vleeshal, vierschaar, vertreckkamer. Ze krij gen allemaal hun eigen museale in vulling. De thesaurierkamer wordt een pronkkamer, de vertreckka mer een kaartenkamer. Over de mogelijkheden voor een periscoop waarmee vanuit de schutterszaal de omgeving kan worden verkend wordt nog gestudeerd. Met allerlei historische tableaus - onder anderen de belastingontvan ger die geld telt - worden de vroe gere functies van het gebouw le vend gemaakt. Ontdaan van systeemplafonds, computerkabelgoten en gipsplaat wandjes geeft het gebouw lang zaam maar zeker zijn geheimen prijs. En dan kom je van alles te gen, weet gemeentelijk projectlei der Marcel Konijnenburg. Al lang niet meer gebruikte kabelsyste men ten behoeve van computers, originele balkenplafonds, inclusief te bestrijden zwam, en wat vreemd overkomende eerdere res tauraties. „Gewoon aan twee kan ten een nieuwe balk tegen een oude balk en dan bleef het we'er een tijdje zitten." In de loop der tijden is er - zo leert een rondwandeling door het gebouw - heel wat aan- en bijge bouwd. Het is de bedoeling dat de verschillende bouwperiodes straks aan de buitenzijde herkenbaar zijn. Priester: „Wat uit de 17e eeuw stamt krijgt kozijnen en ramen in gebroken wit. Delen die uit de 19e eeuw stammen krijgen de kleuren combinatie geel met groen." Overal in het oude stadhuis is kleu- renonderzoek gedaan en die analy se van de verflagen levert verras sende vondsten op. Zo blijken de nu pronkerig goudgekleurde weel derige krulversieringen in de raad zaal van oorsprong héél anders van kleur te zijn geweest. En blijkt de nu donkergeel geschilderde mo numentale schouw in de thesau rierkamer vroeger zwart te zijn ge weest. Welke kleur het straks krijgt? Priester: „Daar studeren we nog op." Overal in het gebouw heerst bedrij- 2 PC Spellen Stimuleer uw brein en train uw grijze cellen. Deze exclusieve set bestaat uit de Rekentraining Begin ners Editie en de Gevorderden Editie. Verhoog uw Tekenvaardigheid en leer sneller en beter denken met deze twee volledig Nederlandstalige spellen voorde PC. Van Voor €20,05 14,05 exclusief 2,95 verzendkosten categorie wintersale MIDDELBURG - De Bomenbuurt in de Griffioen is door het Middel burgse college van B en W aange wezen als gemeentelijk monu ment. De wijk met 112 woningen in het groen dateert uit 1950. Opvallend zijn de lessenaardaken en de privé- tuinen die naadloos overgaan in het openbaar groen. Er staan ner gens schuttingen of losse schuur tjes. De woningen zijn eigendom van woningcorporatie Woongoed. Met deze aanwijzing tot gemeente lijk monument wil het college zor gen dat het beeld in de wijk niet wordt aangetast door het uitbou wen van de woningen of het plaat sen van schuttingen. AMATOO! Lees de ervaringen van Leroy de Priester op Ambon op het weblog www.pzc.nl/amatoo MEEST CELEZEN 1Drietal poogt scooter te stelen 2. Viscarrière begon met garnalen 3. Ook gratis met bus naar Vlissingen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38