uit! 5 Solo optreden is voor Stips een soort feestje Richard Groenendijk Mark Foggo Faulty Towers Destine Peter Pan Speedrock donderdag 28 januari 2010 een protestsong. Dit jaar heb ik ook een aan tal verrassingen." Een optreden van Stips is nooit een herha ling van zetten. Hij probeert telkens te varië ren, wat geen probleem is met een longlist van ruim 300 nummers. „Maar bepaalde fa vorieten komen steeds bovendrijven. Veel mensen willen Supersister-dingen horen, omdat die nooit meer worden gespeeld. Het is ook mogelijk om lange nummers uit te voeren, zoals Pudding en gisteren." Er wordt overigens gedacht aan een reünie van Supersister. „Na het overlijden van Sacha van Geest in 2001 zeiden we: dit is het einde van Supersister. Maar dat begint nu toch te knagen, omdat die muziek hart stikke leuk blijft. Dus zitten we eraan te den ken om weer iets te gaan doen." Vanaf het begin deed Stips met zijn solotoer tjes steevast De Wegwijzer aan. Enkele ja ren geleden voegde hij daar - enthousiast ge raakt door een optreden met Freek de Jonge - Porgy en Bess aan toe. Dit jaar slaat hij Nieuw- en Sint Joosland een keertje over. Het is, zoals gezegd, geen jubileumtournee, maar hij memoreert in het begin van het op treden wel even dat hij iets te vieren heeft. „Officieel ben ik, als je het rekent vanaf She was naked, veertig jaar bezig. Naar aanlei ding daarvan duik ik een beetje in het ver schijnsel tijd. In principe ben ik wel dank baar dat ik al die tijd muziek heb mogen ma ken en daarvan kan leven. Dat had ik nooit gedacht toen ik twintig was. Volgens mij vertoont het nog altijd geen slijtage." Robert Jan Stips, zondag 31 januari in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 15.30 uur. Verzoeknummers indienen via www.stips.net. Robert Jan Stips: „Ik probeer liedjes die anders zouden verstoffen in de kast nieuwe gloed te geven." foto Steve Groom Zoek op zijn website zijn bio grafie en je krijgt de keuze tussen de korte, lange en 'superlange' versie. De staat van dienst die hij in die vier decennia heeft opgebouwd, is dan ook indrukwek kend, met als voor naamste schakels achtereenvol- grasduinen in zijn rijke oeuvre. Het is een jaar of vijf geleden begonnen, zegt Stips, toen de Nits een aantal avonden optraden bij De Vrienden van Amstel. „Dat is zo'n gi- ga-gebeuren, met duizenden mensen. Net in die dagen vroeg iemand me om, bij wijze van uitzondering, te spelen op zijn 25-jarig huwelijk. Opeens zat ik, tussen die grote Ahoy-optredens door, in een klein kerkje achter de piano met veertig man om me heen die heel aandachtig luisterden. Dat was zó leuk, dat ik het vaker wilde doen." „Toen ben ik begonnen bij De Wegwij zer in Nieuw- en Sint Joosland en van- daaruit is een heel toertje ontstaan. Elk jaar neem ik nu dik twee maanden de tijd om langs leuke plekken - sfeervol en niet al te groot - in Nederland te gaan. Die avonden zijn telkens een soort van feestjes. Ik kruip achter de piano en de bedoe ling is liedjes die anders zouden verstoffen in de kast nieuwe gloed te geven en te spelen op het instru ment waarop ze ooit geboren zijn, of juist een pianoversie te maken van nummers waarvan je niet zou verwach ten dat ze ooit op piano gespeeld zouden kunnen worden." Alle nummers waarbij Stips ooit betrokken is geweest, mogen voorbijkomen. Verzoek jes daarvoor kunnen via zijn website wor den ingediend. „Daarnaast doe ik een aantal experimenten, zoals kijken wat ik kan kne den van nummers waar ik eigenlijk hele maal niets mee heb. Dat heb ik bijvoorbeeld ooit gedaan met Una paloma blanca. Dat werd een soort Leonard Cohen-versie, bijna door Rolf Bosboom Nee, het is géén jubileumtour nee. Toch heeft zanger en toet senist Robert Jan Stips, die mo menteel solo langs vooral klei nere theaters reist, wat te vieren: hij zit veertig jaar 'in het vak'. Bovendien viert hij volgende week zijn zestigste verjaar dag. Zaterdag treedt hij op in Porgy en Bess in Terneuzen. gens Supersister, Golden Earring, Sweet d'Buster, Transister, STIPS en Freek de Jon ge. En uiteraard de Nits, de band die nu aan een tweede jeugd bezig lijkt. De laatste jaren trekt hij er echter ook regel matig solo op uit, om ergens in het land te In Terug bij af biedt cabaretier Ri chard Groenendijk het beste uit zijn soloprogramma's van de afge lopen tien jaar. Maar hij doet dat wel nét een beetje anders dan voorheen. Groenendijk staat voor hilarische verhalen, snelle oneli ners, scherpe observaties, verras sende improvisaties en hartver scheurende liedjes. Zaterdag 30 januari, Meulvliet, Tholen, 20.15 uur. Mark Foggo staat voor snelle cat chy songs en wilde, sensationele li- ve-perfomances. Deze zogeheten gig-o-holic wil zoveel mogelijk op treden met zijn band Mark Fog- go's Skasters. Foggo komt oor spronkelijk uit Liverpool, waar hij als 14-jarige begon als punk gita rist. In Nederland nam hij zijn low-budget single New Shoes op. Zaterdag 30 januari, De Spot, Middelburg, 21.00 uur. De succesvolle Britse tv-comedy Faulty Towers komt naar Middel burg. In de voorstelling The Dining Experience slepen de beste imitato ren van het illustere trio uit deze serie het publiek mee in de hilari sche wereld van het hotel- en res taurantwezen. De avond belooft een mix van een smaakvol diner en een sprankelende komedie. Di. 2 t/m zon. 7 feb Stadsschouwburg, Middelburg, 18.00 uur. Nederland lijkt niet meer om Des tine, de band met Schouwse roots, heen te kunnen. Destine blijkt met een frisse mix tussen punk, pop en emo een aanstekelijke for mule te hebben gevonden. Dit keer speelt de band populaire pop rockers met de muzikale collega's van.Only Seven Left, Makebelieve en het Britse Out of Sight. Zaterdag 30 januari, Poppodium Brogum, Zierikzee, 19.00 uur. Peter Pan Speedrock heeft nog steeds een groeiende aanhang en geeft optredens over de gehele we reld geeft. De groep is tevens een veelgevraagde festivalband. Uiter aard zal onder meer Dikke Dennis vrijdag van de partij zijn voor de vertolking van Schoppen Aas. In het voorprogramma treden de Paceshifters op. Vrijdag 29 januari, Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23