lusteloos en heb geen zin in seks' II Mannenpil is nog ver weg donderdag 28 januari 2010 mmssqmmmmzmjmmmsijmm x mmsi SMiMHMü J V, 31 -T gen ze Microgynon 30. Dat is con form de voorschrijfstandaarden van het Nederlands Huisartsen Ge nootschap." Dit betekent dat ontzettend veel vrouwen in die ene 'jearts' rondlo pen, terwijl er veel meer 'model len' zijn. Roumen: „Vervolgens blijkt dat vrouwen jarenlang blijven vasthou den aan het anticonceptiemiddel dat ze als eerste kregen voorge schreven. Ten onrechte. Uit onder zoek blijkt dat ongeveer 60 procent van de vrouwen ontevreden is over de pil." Huisarts Mies Jansen-Arends uit Apeldoorn zegt dat die ontevreden heid niet iets van de laatste tijd is. „Vroeger was de pil veel zwaarder en waren er meer klachten." Zij denkt dat de overgrote groep er 'prima mee uit de voeten kan'. „Te vreden pilgebruiksters melden zich niet. Bovendien is het sinds vier jaar zo dat voor de pil geen herhaal- recept meer nodig is. Ik zie niet wanneer vrouwen ermee stoppen. Dat maakt dat je er minder zicht op hebt." De meest gehoorde bijwerkingen in haar praktijk zijn stemmingswis selingen en hoofdpijn. „Ook veranderingen in het libido en pijnlijke borsten komen voor. Maar de pil kan ook helpen tegen bepaalde dingen, zoals veel vloeien. Tegen acné is er de specia le pil Diane." Wat alternatieven betreft is het spi raaltje de laatste jaren het meest in opkomst, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat merkt Jansen-Arends ook. „Vooral het hormoonspiraaltje is populair. Vrouwen die al kinderen hebben gekregen, kiezen steeds va ker voor een definitieve oplossing. Sterilisatie is namelijk geen buik operatie meer, maar kan nu veel simpeler via de baarmoeder." Gynaecoloog Roumen onderzoekt op het moment een nieuwe versie van de 'pleisterpil'. Die geeft via de bloedbaan hormonen af „Hij is be trouwbaar, maar wij willen weten hoe vrouwen hem ervaren." Zodat met een goed alternatief erbij, de jeanscollectie nog uitgebreider wordt. En weer ontspringt de man de dans. MSD en Bayer Schering zijn gestopt met hun gezamenlijke onderzoek naar de 'man nenpil*. Er komt een nieuwe vrouwenpil en over pakweg vijf tien jaar hoopt MSD zelfs op een hormoonloze pil, maar voor de man lijkt zo'n middel nog ver weg. „Maar we blijven er aan werken", zegt Marco Timmers, hoofd Women's Health Department van MSD. „De mannenpil is gesneuveld op ge bruiksonvriendelijkheid", zegt Hans Rekers, adjunct me disch directeur van MSD. „Ook al werkte het middel wel." Mannen kregen een staafje met hormonen geïmplanteerd. Die remmen de productie van spermacellen én het hormoon testosteron. Rekers: „Daarvan wordt een man dus zowel ste riel als impotent. Dat laatste is niet de bedoeling, dus is er ie dere drie maanden een injectie met testosteron nodig. Bij de vrouw moet je voorkomen dat er één keer per maand een ei tje vrij komt, bij de man gaat het om tientallen miljoenen spermacellen per dag. Dat vergt een veel grovere aanpak en die is gewoon niet gebruiksvriendelijk." kers: „Jaren lang is ge probeerd estradiol in Ar. p om nieuwe anuconcej miaaelen klinkt in Nederland nog niet luid, stelt Bart Fauser vast. Toch ziet hij zichzelf niet als eer roepende in de woestijn. „Lang was Nederland een van de landen waar de pil het meest werd ge slikt, maar het gebruik neemt af Dat zie je ook in landen om ons heen. Vrouwen spreken onderling veel over pilgebruik en de nadelen daarvan. Op internet voeren ze he le discussies. Er is ook een vorm van pilmoeheid." foto Koen foto Koen Suyk/ANP In de Middeleeuwen werd ook al een soort condooms gebruikt, die werden gemaakt van schapendarm, vis- senhuid, linnen of leer. In de jaren veer tig van de negentien de eeuw kwamen de eerste rubberen con dooms op de markt. Nu worden condooms van latex gemaakt. De achttiende-eeuwse vrouwenveroveraar Casanova vroeg zijn minnaressen een uitge holde halve citroen in de vagina te plaat sen voordat ze de nacht met hem door zouden brengen. Zijn sperma moest het dus opnemen tegen een fysieke barrière én een hoge zuurgraad. De Duitse arts Wilhelm Peter Mensinga kwam in 1882 met het eerste pessarium. Het idee achter het spiraaltje is al heel oud. Drieduizend jaar geleden plaats te men al voorwer pen in de baarmoe der, zoals stenen of blokjes hout, om zwangerschappen te voorkomen. Te genwoordig is het een kunststof 'an kertje' van 2 tot 4 centimeter lang. De pil kwam in 1960 op de markt en werd symbool van de emancipa tie van de vrouw. Volgens sommige historici heeft de pil een grotere in vloed gehad op de moderne samenle ving dan de relativi teitstheorie van Einstein. Sinds de pil zijn er varianten die ook op basis van hormonen werken. Zoals een ring die in de vagina wordt gebracht, een staafje dat onder de huid van de boven arm wordt geplaatst, een pleister die hor monen afgeeft of eens per drie maan den een hormoonin jectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11