io anticonceptie 'Ik ben vaak moe, chagrijnig, Niet voor iedere vrouw is de pil het ideale anticonceptie middel. „Er is méér dan alleen de pil." 'De pil' is dit jaar een halve eeuw op de markt. Het concept is nog hetzelfde: een frontale aanval op de vruchtbaarheid met hormonen. In laboratoria wordt echter gewerkt aan vrouwvriendelijkere wapens. 'Je hóeft niet per se de werking van de eierstok stil te leggen' Hoe deden ze het vroeger en wat zijn de alternatieven van nu? donderdag 28 januari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Welke anticonceptie? Totaal van 18-45 jaar 100 40 20. spiraal sterilisatie partner sterilisatie vrouw 1998 2003 2008 Gebruik anticonceptiepil g0 naar leeftijd zwangerx gg overig condoom J0. 40'10 'J9ar~ 30. 40-50 jaar pil, prikpil 20. 10. of zwanger willen worden '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 infographic: AA bron: CBS door Will Gerritsen en Dewi Gigengack Hallo, ik slik ook de Mi- crogynon 30. Ik ben vaak moe, chagrijnig, lusteloos en heb geen zin in seks. Ik dacht dat het aan mij lag, maar nu ik jul lie berichtjes lees, heb ik mijn ver klaring. Ook ben ik erg ziek tijdens mijn menstruatie. Ik slik al zeven jaar de pil. Ik word er gek van, ik slik nu drie strips achter elkaar voordat ik ongesteld word, omdat ik vijf dagen op bed lig als ik men strueer." Dat meldt Sylvana op een internet forum waar de voor- en nadelen van allerlei anticonceptiemiddelen worden besproken. Vooral de nade len. Gynaecoloog Frans Roumen - van het Atrium Medisch Centrum in Heerlen kent als deskundige op het gebied van anticonceptie de klachten op zijn duimpje. „Toch is er voor iedere vrouw een verant woorde vorm van anticonceptie. Er is méér dan alleen de pil." Roumen trekt een vergelijking: wel ke winkelende vrouw zou in een boetiek vrede hebben met de keu ze uit één jeans: één model van één merk in één kleur? Toch is dit zo'n beetje de situatie op het gebied van anticonceptie in Nederland. „De meeste meiden van t6,17 jaar gaan voor de pil. Dat advies horen ze van hun moeder of vriendinnen. Bij de huisarts krij- De pil: degelijk, ouderwets door Joep Trommelen en Joost de Poel De anticonceptiepil in of uit het basis pakket van de zorgverzekering: al decennia wordt daar over gesteggeld. Het College voor Zorg verzekeringen bepleitte dezeweek nog dat vrouwen boven de 20 jaar de pil zelf weer gaan betalen. Vol gens professor Bart Fauser, gynae coloog van het UMC Utrecht, zijn er echter dringendere 'pilvragen'. De huidige pil is verouderd en dient vrouwen 'al jaren onnodig veel hormonen toe'. Het is vol gens hem hoog tijd voor een mo derne, meer vrouwvriendelijke methode. Wat Fauser betreft mag de over heid de portemonnee trekken om te stimuleren tot wetenschappe lijk onderzoek. „Daar moeten wij als samenleving ook in durven in vesteren. Gezondheid is meer dan behandeling van ziekte," zegt hij. En: „Het wordt tijd voor een revo lutie in plaats van een evolutie." „En daar zijn we mee bezig", ver zekert Marco Timmers, hoofd van het Women's Health Department van MSD in Oss, het voormalige Organon, dé pilfabrikant in Neder land. „Het gaat nog wel een jaar of tien duren, maar er zijn spelden in de hooiberg gevonden. Die gaan we nu verder onderzoeken. Het komt er op neer dat we ons rich ten op het voorkomen van de maandelijkse eisprong, zonder daarbij met hormonen de vrouwe lijke cyclus te versto ren." Fauser constateert dat reld in Europa, en ook met de gere nommeerde Amerikaanse Stan ford Universiteit. „De huidige pil is zeker nog niet uitontwikkeld. Maar we werken ook aan niet-hor- monale anticonceptie. We willen de normale vrouwelijke cyclus zo veel mogelijk intact laten maar voorkomen dat de eisprong plaats vindt. Niet al tijdens de ontwikke ling van het eitje, want dan zou je opnieuw ingrijpen in de oestro- geenproductie, die de vrouw per er 'al heel lang alleen nog maar kleine stapjes worden gezet'. „Als we op deze voet verder gaan zijn we binnen- kort 'uitgestapt'. De hui dige pil is uitontwik keld." Het baart hem zorgen dat de medische wetenschap onder zoek aan de farmaceutische indus trie overlaat. Hans Rekers, adjunct medisch di recteur van MSD, verzekert echter dat zijn bedrijf daarbij innig sa menwerkt met de academische we slot van rekening tot vrouw maakt. Alles moet blijven werken, alleen moet het lichaam leren te 'vergeten' te ovuleren." „We dienen nu gezonde vrouwen medicatie toe", constateert gynae coloog Fauser. „Mensen zijn tegen woordig, helemaal als ze gezond zijn, veel minder tolerant over bij werkingen en risico's. Van de far maceutische industrie kun je niet verwachten dat ze veel onderzoek doen naar anticonceptie." De 'oerpil', met zijn hoge dosis hormonen en dito bijwerkingen, bestaat al lang niet meer. In de oor spronkelijke pil zorgt progestageen voor het stoppen van de eisprong en oestrogeen voor het reguleren van de maandelijkse cyclus. Tot de jaren negentig van de vorige eeuw ging de dosis oestrogeen fors omlaag, en werden nieuwe progestagenen ontwikkeld waardoor jon ge meisjes de pil gingen slikken om acné te voor komen, of de klachten daarvan te verminderen. Fauser: „Er wordt nu vooral eindeloos voortge borduurd op de bestaande metho des. De hormonen die vrouwen via de pil krijgen toegediend, wer ken ook door op andere delen van hun lichaam: het brein, de botten, de borsten, hart en vaten en sek sualiteit. Al die neveneffecten zijn onnodig en bijwerkingen moeten we niet bagatelliseren. De werking van de pil kan veel effectiever. Je hóeft niet per se de werking van de eierstok stil te leggen. Er zijn veel verfijndere, vriendelijkere me thodes te bedenken." Volgens Hans Rekers had Orga non eind jaren negentig 'het eind van de dosisverlaging bereikt'. „Vrouwen wilden toen ook vooral meer keuze: langer werkende mid delen, andere toediening, en het weglaten van oestrogeen. Dat de maandelijkse bloedingen daardoor onregelmatiger worden, vinden sommige vrouwen niet erg. En dat ze soms wegblijven, vindt een aan tal zelfs een prettige bijkomstig heid." Behalve de 'pleisterpil' van Ortho McNeill en MSD's 'vaginale ring' (beide met een veel stabielere hor- moonspiegel en dus regelmatiger cyclus), kwam er ook de impla- non, een staafje zonder oestro geen dat drie jaar kan blijven zit ten. Eind dit jaar hoopt MSD met een nieuwe pil te komen: zónder oes trogeen maar met het natuurlijk vrouwelijk hormoon estradiol. Re- De oude Egyptenaren hadden 5000 jaar geleden al een slim voorbehoedsmiddel. Vrouwen brachten bij zichzelf gemalen granaatappelzaden in. Granaatappels bevatten plantaardig oestrogeen, dat de eisprong inderdaad voorkomt. In China dachten ze rond 2000 voor Christus dat kwik drinken zou helpen tegen een zwangerschap. Kwik is erg giftig, weten we nu. Op papyrus uit het Egypte van 1550 voor Christus staat de oudst bekende tekst over anticonceptie, over een mengsel van onder meer kro- kodillenuitwerpse- len dat de vrouw moest inbrengen voor dat ze seks had. Arabieren hadden rond diezelfde tijd een handig foefje tegen bevruchting: een tampon ge drenkt in Arabi sche gom en da dels. Tegenwoor dig wordt Arabi sche gom gebruikt in zaaddodende middelen. In de tweede eeuw na Christus gebruikte men water waarin een zaaddodend poeder was ge- -• mengd. Met een slangetje moest dit tijdens de zaad lozing in de vagina worden gespoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10