8l Fiasco dreigt in Sri Lanka Doodsbenauwd voor de Autorondreizen ITALIË WHO kijkt naar normen voor pandemie Paus Johannes Paulus II geselde zichzelf als boetedoening KRAS «NL AUSCHWITZ Familie Vera Stepanovna kwam om in concentratiekamp Autorondreizen ITALIË boekt u natuurlijk bij KRAS.NL! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm 10-/15-daagse naar de mooiste streken Italië woensdag 27 januari 2010 COLOMBO - Het regime op Sri Lan ka heeft de historische verkiezin gen van gisteren aangegrepen voor een frontale aanval op Sarath Fon seka, de voornaamste rivaal van zit tend president Mahinda Rajapak- se. Daarmee dreigt de stembus gang, die toch al werd ontsierd door een golf van geweld, uit te draaien op een fiasco. Minister van Buitenlandse Zaken Rohitha Bogollagama kondigde aan dat de rechtmatigheid van de kandidatuur van oppositieleider en voormalig opperbevelhebber van het leger Fonseka wordt aange vochten voor de rechter. De minis ter bracht het nieuws naar buiten na het sluiten van de stembussen. Fonseka kon zelf zijn stem niet uit brengen, omdat zijn naam ontbrak op de lijst van stemgerechtigden. Dat feit werd door de Sri Lankaan- se regering aangegrepen om be zwaar aan te tekenen tegen zijn kandidatuur. De gepensioneerde generaal voerde de afgelopen maanden fel campagne tegen Raja- pakse, een oud-bondgenoot. Fonseka stelde dat de autoriteiten een fout hebben gemaakt door zijn naam niet op de kieslijst te zet ten. Hij kreeg steun van de onaf hankelijke kiescommissie, die liet weten dat de kandidatuur van Fon seka legaal is. Circa 8o procent van de veertien miljoen stemgerechtigde Sri Lanka- nen zou gisteren hebben gestemd. De uitslag van de stembusgang wordt vandaag verwacht. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Wereldgezondheids organisatie (WHO) zal lessen trek ken uit de wijze waarop vorig jaar - achteraf gezien nodeloos - alarm is geslagen over de Mexicaanse griep. Ook zullen de normen voor het afkondigen van een pandemie, een wereldwijde epidemie, nog eens onder de loep worden geno men. Maar er is geen sprake van dat de WHO beïnvloed is door de farmaceutische industrie, die graag medicijnen wilde verkopen. Dat zei WHO-topman Keiji Fuku- da gisteren tijdens een hoorzitting van de Raad van Europa in Straats burg. De pandemie-waarschuwing bracht overheden wereldwijd er toe om voor in totaal 12 miljard eu ro aan medicijnen in te slaan, geld dat volgens de critici beter aan an dere ziekten besteed had kunnen worden.De ondervragende parle mentariërs - van de socialistische fractie in de assemblee - meenden dat het geloof in de betrouwbaar heid en onafhankelijkheid van de WHO is geschaad. Veel van de kritiek komt voort uit de vraag of de normen voor het uitroepen van een pandemie wel deugen. Het is het niet langer noodzakelijk dat er massaal slacht offers zijn gevallen voordat de term pandemie gehanteerd kan worden, zei Fukuda. „Uitgangs punt is wereldwijde verspreiding en de mogelijkheid dat er veel slachtoffers kunnen vallen." Hij zei dat de afkondiging van de pandemie volgde na intensief over leg tussen experts uit meer dan honderd landen. De commissie die het besluit nam, telde deskun digen uit acht landen en was una niem. Vera Stepanovna (70) was vijf toen Auschwitz werd bevrijd. „Plots stonden er tanks op het terrein, we omhelsden de door onze correspondent Olaf Koens Omdat de fascisten alles goed bijhielden, weet ik dat ik uit een dorpje in de buurt van Vi tebsk (Wit-Rusland) kom", vertelt Vera Stepanovna (70). „Mijn vader zat bij het partizanenleger en om dat mijn moeder haar echte, jood se achternaam vertelde, werden we op de trein naar Auschwitz ge zet. Mijn moeder en mijn jongste zusje zijn direct na aankomst om het leven gebracht." Aan het eind van de jaren '80, zag Vera Stepa novna de documentatie in. „Ze hielden zelfs bij wat voor kleren we droegen toen we-van de verza melplaats naar het kinderkamp ge bracht werden. Volgens de gege vens had ik midden in de winter alleen een hempje aan. En dat is precies hoe ik me Auschwitz herin ner: ijskoud en hongerig." Stepanovna werkt als accountant in een kleine kantoorruimte van een voormalige school in een bui tenwijk van de Oekraïnse hoofd stad Kiev. Ze was vijf toen Ausch witz werd bevrijd. Ze kan het zich nog levendig herinneren. „Plots stonden er tanks op het terrein, we omhelsden de soldaten. En na tuurlijk wilden we mee naar het front. Later pas wilden we naar huis. Maar er was één probleem: we hadden geen thuis meer." In Kiev werd Vera Stepanovna sa men met 282 andere kinderen uit concentratiekampen in een spe ciaal weeshuis opgevangen. „In die tijd werden er in de buurt van Kiev fabrieksterreinen ingericht. We zijn lang doodsbenauwd ge weest voor de fabriekspijpen en rookpluimen die boven de stad sm i" mv VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II geselde zichzelf met een riem, zelfs als hij op vakantie was, en sliep op dé grond. Bovendien vastte hij regelmatig. Hij beschouw de dit als boetedoening en hoopte daarmee dichterbij de christelijke perfectie te geraken. Dat schrijft monseigneur Slawomir Oder, de aanjager van de heiligverklaring van Johannes Paulus II, in zijn boek Waarom hij een heilige is, dat gisteren werd gepubliceerd. Het boek bevat een aantal ongepu bliceerde brieven en toespraken, waaronder een memo uit 1989, waarin de paus schreef dat hij zou aftreden als hij handelingsonbe kwaam zou worden. Oders boek beschrijft ook dat Johannes Paulus II na de aanslag op zijn leven door de Turk Mehmet Ali Agca al in de ambulance zijn aanvaller vergaf INCLUSIEF verblijf in diverse hotels ontbijtbuffet Zie www.kras.nl/50420 Zie www.kras.nl/50423 Zie www.kras.nl/35028 Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds waarom zou je meer betalen Aankomstdata: vrijdag van 23/4 t/m 22/10 Aankomstdata: zaterdag van 24/4 t/m 16/10 Aankomstdata: vrijdag van 7/5 t/m 15/10 15 dgn Italianissimo v.a. 389 autorondreis met verblijf in diverse hotels inclusief ontbijt met o.a. Verona, Florence, Rome, Venetië met het San Marco- plein, Padua met het Cappella degli Scrovegni het schilderachtige Sorrento en Pisa met de wereldberoemde scheve toren. 10 dgn Noord-ltalië en Venetië v.a. 249 autorondreis met verblijf in diverse hotels inclusief ontbijt met o.a. Milaan met de Duomo, het Comomeer en Lugano. Ook het Gardameer, Verona met het bekende balkon van Romeo en Julia en Venetië, met vele sierlijke palazzo's zijn aanraders, 10 dgn Hoogtepunten van Italië v.a. 259 autorondreis met verblijf in diverse hotels inclusief ontbijt. met o.a. Lucca, Pisa en Venetië met de vele kanalen. Ook Florence met de palazzo Vecchio, de Duomo en Rome met het Colosseum en de Trevifontein zijn aanraders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8