Appeltelers willen coöperatieve 221 Prijzen voor Eerste Hulp bij Eigen Huis en een mobiel verkeerslicht Seniorenbingo PvdA waarschuwt voor afstoten taken Metalavond 'iezer op iezer' in De Klomp Werk Sia Braakman te zien in Heinkenszand Spinningmarathon voor Haïti bij Fitland AGIri ZEEUWSE APPELTEELT ONDER DRUK De Zeeuwse appeltelers voelen het juk van de internationale handelshuizen; terwijl het areaal appelgaarden daalt, zakken de prijzen en stijgen kosten. Ze willen hun afzet zelf regelen. ÉÉÉJÜMl woensdag 27 januari 2010 KAPELLE De PvdA-fractie in de gemeente Ka- pelle waarschuwt voor het verder afstoten van gemeentelijke taken. Het voortbestaan van Kapelle als zelfstandige gemeente komt ermee in gevaar. Op het moment zijn er 24 samen werkingsverbanden, waarin ge meentelijke taken deels of volledig zijn uitbesteed. Soms is dat slim, vindt de PvdA, maar in andere ge vallen kost het de gemeente uitein delijk meer. Ook de partijen op Noord-Beveland lieten deze week blijken tegen een herindeling te zijn op de Bevelanden. OVEZANDE lezer op iezer. Zo heet de metal avond die vrijdag plaatsvindt in Jongerencentrum De Klomp te Ovezande. Het is de eerste activi teit die de nieuwe werkgroep Po dium van het jongerencentrum or ganiseert. Drie Zeeuwse bands zullen die avond een optreden geven. De band Assassinated bijt rond 20.40 uur het spits af, gevolgd door Crimson Black en Incarnate. De zaal is open vanaf 20.00 uur en de entree is vijf euro. HEINKENSZAND Schilderijen en keramiek van beel dend kunstenares Sia Braakman zijn vanaf morgen te zien tijdens de expositie BlauwGevoel in gale rie 't Kunstuus te Heinkenszand. Braakman gebruikt in haar werk veel blauw omdat ze met deze kleur het beste gevoelens en ge dachten kan uitdrukken in haar werk. De expositie duurt tot en met woensdag 20 februari, 't Kunst uus is geopend op woensdagen tot en met zaterdagen. Meer informa tie staat op www.kunstuus.nl. GOES luniorkamer De Bevelanden houdt vrijdag in samenwerking met en bij Fitland Goes een spinningmara thon ten bate van Haïti. De actie be gint om 19.00 en duurt tot 23.00 uur. De minimale inleg is 25 euro per fiets per uur. De Juniorkamer verdubbelt de inleg, tot een maxi mum van 5000 euro. Aanmelden via haiti@jkdb.nl of www.jkdb.nl. Na afloop is er een afterparty met speciale gasten. Timmerman Gerechtsdeurwaarders Junslen Incassospeaalislen op 21 januari 2010 heeft gerechtsdeur waarder Marco Rave te Goes op verzoek van de Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking te Goes, te dezer zake woonplaats kiezende te Goes aan de Vlasmarkt 6, ten kantore van AGIN Timmermans gerechtsdeurwaarders /incasso, bij exploot aan PETER DOE- JAAREN, GEBOREN 13 JANUARI 1964, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats, betekend, het proces-verbaal van 13 januari 2010 houdende executoriaal beslag onder een derde. Belanghebbenden kunnen zich voor een afschrift van genoemd exploot en proces verbaal wenden tot: AGIN Timmermans Vlasmarkt 6 4461 CW GOES tel. 0113-246333 door Ellen Jobse en Claudia Sondervan Zeeuwse appel- en peren telers willen hun coöpe ratieve regionale veiling terug. „We hadden een heel mooi afzetsysteem met de centrale veiling in Kapelle. Daar zijn we onterecht van afgestapt. We hebben dat weggegooid en dat hadden we misschien niet moeten doen", zegt directeur Rinus Hoogstrate van afzetbedrijf Zee land Fruit vof in Kattendijke. Een nieuwe, gezamenlijk gedragen veiling voor de regio leeft bij veel telers in de Bevelanden, leert een rondgang. „Niet zoals vroeger, maar in een andere vorm. Een vorm die toegesneden is óp de hui dige, internationale markt", zegt een grote teler in de Zak van Zuid-Beveland. Zijn naam wil hij niet in de krant. Zijn afzet loopt via The Greenery, de internationale veiling die is ont staan uit de fusie van veel coöpera tieve groente- en fruitveilingen van voorheen - waaronder die in Kapelle. Teler P. van 't Westeinde in Kwa- dendamme gebruikt The Greenery ook, maar stelt dat veel telers een conflict hebben met The Greenery over inhoudingen. De grote veilingen wentelen.steeds meer kosten op de telers af, en gedragen zich als grote handelshuizen die, zonder binding met de eigen telers, voorrang geven aan goedko pe import, ook als de eigen oogst voor de deur staat, vat hij sa men. Als er een nieuwe coöperatieve vei ling zou ontstaan, sloot hij zich aan, stelt Van 't Westeinde. „Mis schien dat we daar weer echt voor moeten gaan vechten." Wim de Jager, teler in Kapelle en één van de laatste voorzitters van de Zeeuwse fruitveiling, begrijpt de hang naar de coöperatie, maar dat is niet de weg, gelooft hij. „Er wordt best over gepraat en de te lers zouden ook beter vereend kun nen zijn, maar dan aan de afzetzij- de. Maar komt het daarop aan, dan gaan velen toch hun eigen weg. In heel Europa is de appelprijs ver schrikkelijk slecht, maar dat komt door overproductie." De Jager verwacht de komende tien jaar een 'stille sanering' onder fruittelers wiens kinderen van op volging afzien. Telers zagen afgelopen jaar hun in komen halveren, berekende het Wageningse onderzoeksinstituut LEI. Voor dit jaar voorspellen de Wageningse bedrijfseconomen niet veel beter voor de Nederland se fruittelers. „Daarmee lopen ze achter", stelt De Jager vast. „Het gaat nog lager uitvallen." Klein lichtpunt is volgens Hoog strate dat de Russen zich nu al ge meld hebben op de markt, aange trokken door de grote voorraden en lage prijzen. „Normaal komen de Russen pas in april, mei." De Russen nemen normaal 10 tot 20 procent Zeeuws fruit af. De favoriete appel van Henk van den Dungen uit Dreischor is de El- star. „Mijn vrouw en ik bakken meestal een appeltaart met appels van dit ras. Elstars of Goudreinettes zijn daar het meest geschikt voor. Maar we eten ze ook wel eens zo op. Het land waar een appel van daan komt, vind ik niet zo belang rijk. Ik ga vooral af op de smaak." De Granny Smith is de favoriete ap pel van Gabi van den Berg uit Yerse- ke. „Ik vind veel appelsoorten lek-* ker dus ik wissel af. Bij de keuze ga ik vooral af op het uiterlijk van de appel. Er moeten geen plekken aan zitten en sommige rassen horen mooi rood te zijn. Het maakt me niet uit of dat dan een Nederlandse appel is of een buitenlandse." De lekkerste appel is volgens Rijk de Bruijn (op de foto met zoon Wou ter) uit Kloetinge de Golden Deli cious. „Al vind ik het appelras Pink Lady ook heel lekker. Bij het kopen van appels let ik niet op de her komst en de prijs. Ik vind de smaak het meest relevant. Meestal weet je al of je een lekkere appel te pakken hebt, wanneer je eraan ruikt." door Raymond de Frel HEINKENSZAND - Jonge huizenko pers in de gemeente Borsele kun nen binnenkort gebruikmaken van Eerste Hulp bij Eigen Huis: een adviesorgaan, waarin onder anderen vrijwilligers met een verle den in de bouwwereld en woon- consulenten zitting nemen. Uit de inwonersraadpleging Bor- sels Peil bleek dat veel jongeren met vragen kampen over bijvoor beeld verbouwingen en regelge ving. Het Rabo Stimuleringsfonds beloont het idee voor hulp bij de aankoop van een huis met vierdui zend euro. De gemeente Borsele probeert via het Vrijwilligershuis in 's-Gravenpolder en in samen spraak met R&B Wonen geschikte mensen te vinden. In De Stenge in Heinkenszand werden deze week conclusies ge trokken uit drie avonden, waarop inwoners suggesties konden doen over thema's als leefbaarheid, dorpsvernieuwing en welzijn. Een idee voor een mobiel verkeers licht in de gemeente Borsele wordt beloond met duizend euro uit het stimuleringsfonds. Het licht kan worden ingezet op plaat sen waar vaak te hard wordt gere den. Als een automobilist met te hoge snelheid nadert, springt het licht automatisch op rood. „Dan voel je toch lullig, als je voor nie mand staat te wachten. Een inwo ner van Baarland heeft het sys teem in Portugal gezien. We bekij ken of het ook al in Nederland wordt toegepast", zegt wethouder Marga Vermue. Uit het onderzoek blijkt ook dat vrijwel alle dorpen een multifunc tioneel centrum of een brede school als een verrijking zien. Uit een poll van de Jongerenraad Bor sele, die gerelateerd was aan Bor- sels Peil, kwam onder meer naar voren dat de jongeren onder meer veel waarde hechten aan openbaar groen. Stefan Boonman van afzetorganisatie GOES - In Buurthuis De Pit aan de Appelstraat in Goes-Zuid wordt vrijdagmiddag 29 januari een se niorenbingo gehouden. De bingo 1 begint om t4.oo uur, maar de deur gaat een half uur eerder open. Er worden tot ongeveer 16.00 uur zes bingoronden gespeeld. Kaarten kosten 2,50 euro. Noord-Beveland kan het beste bij Goes worden gevoegd. reageer op www.pzc.nl/bevelanden ïSMENi reacties: 414 Paalhuisjes bij Hoedekenskerke is een leuk idee 56% 44%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70