Sjoek! kiest voor 'bloedmooie covers' FiZi biedt veel meer dan alleen film Liederen en gedichten over de Ramp 24 Milieustudie naar tracés stroommasten 'Sas van Gent moet cultuurstad worden' MUZIEKMIDDAG Blues, jazz, ballads, gospel, freestyle, sentive in Filmtheater FiZi woensdag 27 januari 2010 Sjoek! (mét uitroepteken) Onder die naam treedt Sjoukje de Vries op met pure, emotievolle liedjes. Zondag staat zij in FiZi met Stoffel Biesterbosch (piano) en Marco Olivier (gitaar). door Ali Pankow Het moet bij mezelf een snaar raken. Die num mers wil ik dan heel graag zingen", zegt Sjoek! Zij verheugt zich zeer op haar optreden zondagmiddag in filmtheater FiZi in Zierikzee. Die plek biedt de ideale ambiance waarin haar repertoire goed tot zijn recht komt. In de huidige bezetting samen met pianist Stoffel Biesterbosch en gitarist/bassist Marco Olivier rondt Sjoek! de theatertour rond het uit komen van haar cd Puur in Fizi af „We hebben het afgelopen jaar zes tien concerten gegeven, waarin de ze cd centraal stond. Het wordt tijd voor wat frisse input. Daar ga ik aan werken, maar het feit dat we deze tour beëindigen heeft vooral te maken met het vertrek van Marco. Om diverse redenen stopt hij met de optredens. Wij zijn dus op zoek naar een opvol ger, maar het is niet zo gemakke lijk een goede akoestische gitarist te vinden." Sjoek (43) kan bogen op een rijke ervaring in de muziekwereld. Als tienjarige zong zij al in de dorps- cantorij, waar zij kennis maakte met vierstemmige cantates van Bach. „Daarna volgden de lessen klarinetspelen, maar daar kon ik niks van", zegt ze zelf. Zingen was meer haar ding. Zij deed dat met veel plezier in ver schillende bandjes, maar ze be treurde het dat die groepjes na ver loop van tijd weer werden opgehe ven. „Om niet meer afhankelijk te zijn van anderen ben ik zelf gitaar gaan spelen, zodat ik mezelf kon begeleiden. Maar ik kan beter zin gen dan gitaar spelen hoor." Na veel solo-optredens, ook in het buitenland, lokte toch weer het sa men muziekmaken. Zo raakte Sjoek! betrokken bij de funk-rock- formatie Crush, een 13-koppige vrouwenband, begin jaren 90 op Walcheren. Ook speelde ze in di verse andere rockbands, maar ook in jazzgroepjes. Minstens drie keer trad zij in wisselende bands eerder in Zierikzee op tijdens de Anywa- vefestivals bij Brogum. „Een rockoptreden vind ik af en toe nog leuk, maar het geeft me toch al gauw het gevoel van 'al die herrie'. Ik kies nu veel meer voor het kleine, waarin elk geluid hoor baar is. Een hammer-on bijvoor beeld, zo'n mooie trilling met de gitaar hoor je in een rockband niet, maar in een theatersetting en klein gebracht, komt die juist heel mooi tot zijn recht", zegt Sjoek! Het repertoire van haar eigen cd staat centraal tijdens het optreden in FiZi. „Wij brengen voorname lijk eigen werk en daarnaast zing ik een paar bloedmooie covers van bijvoorbeeld Rory Block, Bonny Raitt en Eva Cassidy. Als zo'n lied me echt raakt, moet ik heel even wachten voor ik er zelf mee aan de slag ga. Het lijkt wel of ik het dan eerst moet doorleven om er enige professionele afstand van te kunnen nemen en daarmee de emotie op het publiek te kunnen overbrengen. We brengen veel ver schillende sounds, doordat de mu zikale begeleiding steeds wisselt. Met piano én gitaar, of apart en soms ook een lied met alleen de basgitaar." Sjoek! ontpopt zich de laatste jaren nadrukkelijker als sin- ger-songwriter. Soms rolt er in drie minuten tijd een songtekst uit. „Zoals het nummer Fifteen. Dat is een ode aan mijn dochter, die erg ziek was geweest. Het was lange tijd onzeker geweest of zij wel vijftien zou worden. Toen heb ik op de avond na het vieren van haar verjaardag, nadat alle visite weg was een glas rode wijn voor mezelf gepakt en ben ik dit lied gaan schrijven. Zo snel ongeveer ging het ook met een lied voor mijn moeder met wie het helaas niet zo goed gaat." Zon. 31 jan., Fizi, Zierikzee, 15.00 uur, reserveringen: tel. 0111-411223. Natuurlijk blijft films vertonen de corebusiness bij FiZi in Zierikzee: De Storm, Julie Julia, Terug naar de Kust, De Helaasheid der Dingen, Taking Woodstock, om er maar enkele te noemen die deze weken te zien zijn. Maar daarnaast staan er veel vuldig andere activiteiten op het programma van dit kleinschalige filmtheater dat volledig door vrijwilli gers wordt gerund. Vast onderdeel is een muziekoptreden op de laatste zondagmiddag van de maand. Opvallend is de varia tie daarin. Zo biedt singer-songwriter Sjoek! met haar twee muzikale begeleiders zondag weer een heel an der genre dan de Zeeuwse bluesband Zinkzand, die eind december het muzikale jaar in Fizi afsloot. Zzondag 28 februari vullen ook weer heel andere klanken het Zierikzeese filmtheater. Dan is het de beurt aan het klarinetensemble van de Zeeuwse Mu ziekschool, dat zich afficheert onder de wat mislei dende naam Klezz onder leiding van Hans Hest. Op de laatste zondag van maart (28) treedt de band Fantastic op met de 'happy sound' van de piano, de steady bas, soms afgewisseld met gitaar, de basis swing van de drums, de lyriek van de altsax én de stem van zangeres Yvonne van Casand. Verder biedt FiZi minstens eenmaal per seizoen ook ruimte aan poëzie. Dit keer gebeurt dat op zondag middag 21 maart met een optreden van de 'Mannen van papier'. Die naam staat voor de Zeeuwse dichters/schrijvers Wim Hofman, Jan J. B. Kuipers, Thom Schrijer en André van der Veeke. Iedere dich ter brengt met zijsprongen en onverhoedse aanvallen zijn teksten voor het voetlicht. Gitarist Albert de Vos verbindt de optredens van de verschillende dichters met zijn virtuoze muziek. g&aggfev,J.7;"i BORSSELE - De ministers van Eco nomische Zaken en Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (VROM) krijgen zes tracés voor een nieuwe 38okV-hoogspan- ningsleiding van Borssele naar West-Brabant voorgeschoteld. De alternatieven zijn na inspraak avonden met bewoners en bestuur ders aangepast en worden nu in een milieu-effectonderzoek meege nomen. Daarin wordt onder meer bepaald wat voor soort mast het meest ge schikt is voor de verbinding: een vakwerkmast (een grote stellage) of een wintrackmast (een slanke paal). De bevindingen zijn halver wege dit jaar bekend. OUWERKERK - Er komt een dvd met liederen en gedichten over de Watersnoodramp van 1953. De liederen worden gezongen door het schoolkoor van de Prins Maurits in Middelharnis, met solo zang van Marjolijn Kloet. De ge dichten worden voorgedragen door Jack Asselbergs en Nikita van de Bie. Dominee Michiel de Zeeuw en muziekleraar Mar van der Veer tekenen voor tekst en mu ziek. De beelden op de dvd zijn ge schoten op locaties (zie foto) die tijdens de rampnacht een rol speel den. De dvd wordt 1 februari, na af loop van de kranslegging, gepre senteerd in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Burgemeester Gerard Rabelink neemt het schijfje in ontvangst. SAS VAN GENT - Sas van Gent moet de kunst- en cultuurstad van de Kanaalzone worden. Dat is de boodschap van de notitie 'Het roer om' van het Terneuzense PvdA-raadslid Wim ten Hoor. Zo wil hij de huidige suikersilo bij het toekomstige Industrieel Museum Zeeland laten beschilderen naar het voorbeeld van de watertoren in Oostburg. In de silo kan dan ho reca komen.Verder wil hij in de oude sluis bij het Kanaaleiland kleine historische vaartuigen laten afmeren bij een maritieme horeca gelegenheid. Ook wil hij onderne mers 'warm' maken om onbenut te wanden of etalages te benutten voor het exposeren van kunst. Singer-songwriter Sjoek!: „Het wordt weer tijd voor wat frisse input.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56