Stadhuis wordt gestript in aanloop naar 22 i- nd sv1 Provincie betaalt onderzoek naar archeologische vondsten in duinen Stadhuismuseum op de schop Een advocaatje om te proosten woensdag 27 januari 2010 s Het vernieuwde Stadhuismu seum in Zierikzee moet een modern museum worden in een historisch pand. Begane grond Eerste verdieping I Depot. Gesloten voor publiek., Dienstruimten. Gesloten voor publiek. Filmzaal Tentoonstellingszaal. Met historische tijdlijn over eiland, stad en zee. De Waag. Uitbeelding van keurmeesters met meekrap bij de waag. y De stadsbouwmeester. Uitbeelding van Johannes van Es met zijn houten schaalmodellen. Depot. Open voor publiek. Café. Met zelfbediening en kinderspeelhoek. Kabinetje. De middeleeuwse stad. Toiletten Multifunctionele ruimte. Voor ontvangst groepen en scholen. Vleeshal. Uitbeelding van beenhouwers. Het stadhuis in 1696, volgens een gravure uit de kroniek van Smallegange. Hoofdingang. Met glazen tochtsluis. Kassa/Informatiebalie Kabinetje. Bestuur en rechtspraak. Griezelen bij schandstenen, pijnbank en beulszwaard. De Belasting. Uitbeelding van belastingambte naar die geld natelt. Thesauriërkamer. Pronkkamer met de mooiste voorwerpen. Trouwzaal. Ooit een rechtszaal. Publiek kan er muziek uit diverse perioden horen. Het is één-grote bouwput, het eeuwenoude stadhuis van Zierikzee. Wat ooit een bestuurlijk centrum was wordt omgevormd tot historische schatkamer. door Piet Kleemans De Schutterszaal - waar voorheen het leeuwen deel van de museumcol lectie te zien was, is leeg zo mogelijk nog imposanter dan mét vitrines. De eikenhouten kapconstructie trekt meteen de blik naar boven. De hoge ramen bieden uitzicht op het historische centrum van Zierikzee. Het ge bouw is op zich al een attractie. En dat moet ook vooral zo blijven volgens museumconservator Peter Priester. „Het museum moet het verhaal van Schouwen-Duiveland gaan vertellen. En daar hoort het verhaal van Zierikzee en het stad huis zelfbij. Alle bouwstenen zijn er: schutters zaal, thesaurierkamer, vleeshal, vierschaar, vertreckkamer. Ze krij gen allemaal hun eigen museale in door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Archeologische Werkgroep 's Gravenhage, waarbij publicist en voormalig Zierikzees aardrijkskundeleraar dr. Frans Beekman is aangesloten, krijgt van de provincie een kleine 4600 euro subsidie voor onderzoek. Dat hebben Gedeputeerde Staten gisteren besloten. De groep ama teur-archeologen vond in de Meeu wenduinen achthonderd aarde- werkscherven uit de Midden-IIzer- tijd, enkele kilo's botmateriaal, stukken edelhertgewei en wat dub- belkleppige schelpen. Dit na een tip van Staatsbosbeheer. Door het stuiven van de duinen en afslag door de zee komt met enige regel maat archeologisch interessant ma- vulling. De thesaurierkamer wordt een pronkkamer, de vertreckka mer een kaartenkamer. Over de mogelijkheden voor een periscoop waarmee vanuit de schutterszaal de omgeving kan worden verkend wordt nog gestudeerd. Met allerlei historische tableaus - onder anderen de belastingontvan ger die geld telt - worden de vroe gere functies van het gebouw le vend gemaakt. Ontdaan van systeemplafonds, computerkabelgoten en gipsplaat wandjes geeft het gebouw lang zaam maar zeker zijn geheimen prijs. En dan kom je van alles te gen, weet gemeentelijk projectlei teriaal bloot te liggen. Van de bot ten en schelpen wil de werkgroep met behulp van koolstofproeven de ouderdom laten bepalen. Moge lijk geeft dat informatie over men selijke bewoning van het gebied in de Midden-Ijzertijd. Volgens veld werkleider Bert van der Valk van de werkgroep zijn sporen van zul ke nederzettingen zeldzaam in Zeeland. De werkgroep krijgt 3570 euro voor het analyseren van de botten, 714 euro voor twee koolstofproe ven en 300 euro voor het schrijven van een rapport over de bevindin gen. Dat rapport moet naar de stichting Cultureel Erfgoed Zee land en het onderzochte materiaal dient te worden gedeponeerd bij het Zeeuws Archeologisch Archief tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt der Marcel Konijnenburg. Al lang niet meer gebruikte kabelsyste men ten behoeve van computers, originele balkenplafonds, inclusief te bestrijden zwam, en wat vreemd overkomende eerdere res tauraties. „Gewoon aan twee kan ten een nieuwe balk tegen een oude balk en dan bleef het weer een tijdje zitten." In de loop der tijden is er - zo leert een rondwandeling door het gebouw - heel wat aan- en bijge bouwd. Het is de bedoeling dat de verschillende bouwperiodes straks aan de buitenzijde herkenbaar zijn. Priester: „Wat uit de 17e eeuw stamt krijgt kozijnen en ramen in gebroken wit. Delen die uit de 19e eeuw stammen krijgen de kleuren combinatie geel met groen." Overal in het oude stadhuis is kleu- renonderzoek gedaan en die analy se van de verflagen levert verras sende vondsten öp. Zo blijken de nu pronkerig goudgekleurde weel derige krulversieringen in de raad zaal van oorsprong héél anders van kleur te zijn geweest. En blijkt de nu donkergeel geschilderde mo numentale schouw in de thesau rierkamer vroeger zwart te zijn ge weest. Welke kleur het straks krijgt? Priester: „Daar studeren we nog op." Overal in het gebouw heerst bedrij- si'i* Grenadierweg 17b - Middelburg www.baderie.nl ZIERIKZEE - Mevrouw Stoutjesdijk-Van Nieuwenhuize uit Zierikzee is giste ren 101 jaar geworden. Aanleiding genoeg om een lekker advocaatje op te smikkelen in gezelschap van burgemeester Gerard Rabelink, dochter Elisa beth, schoonzoon Jan Jelle Foppes en kleinzoon Leon Simmers (hier op de foto) en zijn vrouw Marina. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54