vol in de spotlights geachte Nadal onzeker sport131 Beker biedt Ajax de meeste kans op succes De Guzman gepasseerd Haarlem boos op KNVB-directeur Kesler Vacansoleil gokt op grote ronden 'De Tour de France zou prachtig zijn, maar de Giro met aankomst in Middelburg is net zo mooi' woensdag 27 januari 2010 Johnny Hoogerland over een deelname aan de grote wielerrondes door Frits Bakker WERNHOUT - Het beeld van vorig jaar tegen dat van nu. Toen zat Joh nny Hoogerland op de presentatie dag van Vacansoleil moederziel al leen aan een tafeltje. Wie wilde die nieuwe Zeeuwse profrenner in de ploeg nou iets vragen over zijn verwachtingen en ambities. Dat was nu, in het Jaiselings Royal Pal ace in Wernhout, wel even anders. De camera's op hem gericht, een legertje van journalisten dat af en aanschoof aan zijn tafel en elke keer maar weer dat verhaal over het wonderbaarlijke debuut. En vooral ook: kan het nog wel beter dit jaar nu iedereen weet wie John ny Hoogerland is? „Tja, daar ga ik wel van uit", antwoordde hij dan koeltjes. „Ik heb nog nooit zo veel getraind als deze winter." Met zijn status binnen de ploeg weet hij wel raad. Zo moet er aan het eind van de voorstelling een shirt, gesigneerd door alle renners, worden overhandigd aan een verte genwoordiger van Kika, de spon sor die strijd voert tegen kanker bij kinderen. Johnny krijgt de mi crofoon en spreekt voor een volle zaal vanuit zijn hart. Fris en onbe vangen, alsof hij al jarenlang rond loopt in het profpeloton. Maar nog wel in contrast met waar het ging over het opeisen van het kop manschap in een ploeg die in zijn tweede jaar meer toprenners en een groter imago heeft gekregen. „Dat moet de koers maar uitwij zen, want wie zegt dat ik in de Tour of in de Giro ook met de bes ten meekan." Het zijn van die klei ne, onmiskenbare vormen van twijfel waar hij nu weer even over heen moet, misschien wel met een klinkend voorjaar. Want Hoogerland heeft een Spartaanse voorbereiding achter de rug en is klaar om zaterdag af te reizen naar de eerste koers van het jaar. Met zijn basisconditie van De Tour, de Giro of de Vuelta. Maar het liefst rijdt Vacansoleil alle drie de grote ronden in het tweede jaar van de ploeg in het profpeloton. De versterkingen zijn erop gericht om op alle terreinen mee te doen. „We gokken op podiumplaatsen in aansprekende koersen." Die kansen zijn vergroot door de versterkingen in de nu 23 man tel lende ploeg van- Hilaire Van der Schueren en Michel Cornelisse. De lange, broodmagere Brice Feillu, die op zijn 23e vorig jaar een zware bergrit won in de Tour, wordt als een groeibriljant gezien. Zijn jonge re broer Romain, twee jaar geleden even drager van de gele trui, is aan getrokken als sprinter naast Borut Bozic. De Franse broers zijn boven dien sterke troeven voor Vacanso leil om een wildcard in de Tour af te dwingen. De Sloveen Borut Bo zic krijgt er ook een geroutineerde gangmaker bij. Alberto Ongarato kent het klappen van de zweep als voormalig sprintaantrekker van Ci- pollini en Petacchi. De volledige samenstelling: Borut Bo zic, johnny Hoogerland, Lieuwe Westra, Brice en Romain Feillu, Stéphane Rosetto, Matteo Carrara, Marco Marcato, Alberto Ongarato, Jens Mouris, Matthé Pronk, Björn Leukemans, Gorik Gardeyn, Michel Golas, Sergey Lagutin, Martin Mortensen, Frederik Veuchelen, Rob Ruijgh, Wouter Poels, Joost van Leijen, Arnoud van Groen, Bobbie Traksel, Wouter Mol. Ploegleiders Hilaire Van der Schueren en Michel Cornelisse. Manager Daan Luijkx. den. De Spanjaard zou gaan rege ren en het tijdperk Federer was ten einde. Maar hoe anders liep het. Nadal vraagt al jaren (te) veel van zijn lijf en dat moest hij bekopen in 2009. De viervoudig winnaar van Ro land Garros sneuvelde in 'zijn Pa rijs' al in de vierde ronde. Federer won het toernooi. Op Wimbledon kon de Spanjaard zijn titel niet ver dedigen vanwege zijn kniekwet suur. Weer won Federer. „Het is dezelfde blessure als vorig jaar", zei Nadal gisteren op de pers conferentie. „Ik ben nu gestopt om niet dezelfde fout te maken als toen. Vorig jaar speelde ik te lang door, waardoor ik de zaak verer gerd heb." Nadal weet wat hem te doen staat. Hij zal zijn lijf moeten sparen om terug te kunnen keren aan de top. Plaats van bestem ming: het ABN Amro-toernooi in Rotterdam. door Dick Sintenie 8400 kilometer op Spaanse trai ningsstages troeft hij vrijwel al zijn concurrenten voor de eerste koer sen af „Het hadden er eigenlijk 9000 moeten zijn, maar in Beni- dorm en omstreken is het de slechtste winter geweest in meer dan twintig jaar." Toch heeft hij er twee maanden geleefd als een klui zenaar, afgezonderd van alles en ie dereen, elke dag op de fiets in wéér en wind, voor duurtrainin- gen, krachttrainingen bergop en in januari veel interval met de ploeg. „Mijn vader en m'n zus zijn een keer op bezoek geweest, meer niet. Mijn verkering met Ilse is uitge gaan net voor de kerstdagen, dat is best wel hartstikke jammer. Maar het is wat hoor, verkering met een wielrenner. Ze zijn nooit thuis, denken alleen aan fietsen en zijn ook nog pure egoïsten. Dat geef ik je te doen als jonge vrouw met drie kinderen." Hij woont nu weer met zijn zus samen in Yerseke, dat wil zeggen, in de dagen dat hij niet weg is met de ploeg. „Ik heb vorig jaar meer dan honderd koers- dagen gehad, daar moet je de trai ningskampen nog bij optellen. Dat zal dit jaar niet minder zijn, denk ik. Ik ga nu de stap naar de ultie me vorm maken in de koersen zelf We rijden in Bessèges, de Mid dellandse Zee en de Ruta del Sol. Daarna staat mijn programma ook wel vast, met de Omloop Het Niewsblad, de Ronde van Vlaande ren, Amstel Gold Race en Luik-Bas tenaken-Luik als speerpunten." Het vervolg hangt af van de wild cards die Vacansoleil krijgt voor Tour of Giro. „Mijn ploegleider, Hi laire Van der Schueren, zegt dat ik ze allebei zou kunnen rijden. Dat vind ik niet als tweedejaars prof. Eén is wel genoeg, eventueel met de Vuelta later in het jaar. Mijn voorkeur? De Tour zou prachtig zijn, maar de Giro met aankomst in Middelburg is net zo mooi." AMSTERDAM - Elk jaar zonder prijs is er één te veel voor Ajax. De land stitel is uit zicht, maar de halve fi nales van de KNVB-beker lonken. NEC-is vanavond de tegenstander. De Amsterdammers zijn ook Euro pees nog actief (Juventus is de vol gende tegenstander), maar enig realisme is op zijn plaats: het natio nale bekertoernooi biedt meer kans op succes. Zoals in 2007, de laatste maal dat Ajax zich mocht la ten huldigen. De kortste route naar een prijs is die via de knock-outtoernooien, maar juist in die competities is een uitglijder zo gemaakt. Ajax verloor al eens op een cruciaal moment van NEC: op 20 maart 1994 in De Meer, in de halve finales van de KNVB-beker. Het werd 2-1 voor de toenmalige eerste divisionist. Door doelpunten van Jeffrey Kooistra en Cees Lok won NEC voor het eerst (en voor het laatst) een duel in Amsterdam. Tot zijn grote verbijstering zag trai ner Louis van Gaal destijds in kor te tijd twee prijzen in rook op gaan, want vier dagen voor de fla ter tegen NEC was ook Parma in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup II zijn team de baas. Ajax ontworstelde zich in de laat ste maanden van dat seizoen overi gens aan de malaise en werd wel kampioen van Nederland. Het was de opmaat naar het winnen van de Champions League en de We reldbeker in 1995. In zijn eerste twee seizoenen had Van Gaal al de Uefa Cup en de KNVB-beker ge wonnen. Ajax is nu twee seizoenen zonder prijs, en dat heeft zowaar geleid tot enige bescheidenheid in de Are na, maar de tegenstanders zijn er nog altijd op gebrand de Amster dammers te 'knakken'. NEC weet inmiddels hoe dat moet en kan vanavond frank en vrij aan de wedstrijd beginnen, terwijl bij Ajax iedereen zich realiseert dat de KNVB-beker misschien wel de eni ge weg is die kan leiden naar een succesje. Ajax moet het doen zonder de ge schorste Luis Suarez, maar daar staat de terugkeer tegenover van Marko Pantelic - hij is hersteld van een hamstringblessure - en Demy de Zeeuw, die geschorst was tegen AZ. Jol heeft ook een plaatsje in zijn selectie ingeruimd voor de Ko reaanse spits Hyun Jun Suk. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Mario Been kiest voor het bekerduel met PSV van vanavond voor een defensievere speelwijze. De Feyenoord-trainer passeert aanvallende middenvel der Jonathan De Guzman, die wordt vervangen door Karim El Ahmadi. De Guzman werd zon dag in het duel met VW-Venlo (1-1) na 72 minuten ook al vervan gen door de Marokkaan. „PSV zal wat meer voor de diepte kiezen", legde Been zijn keuze uit. Door de omzetting bestaat het middenveld van Feyenoord van avond naast El Ahmadi uit Leroy Fer en Denny Landzaat. Het trio zal om beurten de aanval moeten ondersteunen, waar een speler als De Guzman dat altijd al doet. Voor Feyenoord is de bekerwed strijd de eerste van twee topduels. In Eindhoven proberen de Rotter dammers uitzicht te houden op een prijs, zondag komt Ajax op be zoek in de Kuip. De inzet is de der de plaats, die nu bezet wordt door de Amsterdammers. Het verschil met Feyenoord bedraagt vier pun ten. door Govert Wisse Rafael Nadal krijgt medische verzorging aan zijn knie. De Spanjaard moest later in de partij tegen Andy Murray opgeven. foto Rick Rycroft HAARLEM - Johan van Streun, de in terim-manager HFC Haarlem, is ontstemd over de manier waarop KNVB-directeur Henk Kesler heeft gereageerd op het faillisse ment van de voetbalclub. „Terwijl we uit het hele land hartverwar mende reacties krijgen, stelt me neer Kesler zich wel heel koel, hard en technocratisch op. Dat doet me pijn", aldus Van Streun. Kesler liet in het Algemeen Dag blad weten: „Het is jammer voor die paar mensen die iets hadden met Haarlem. Verder zal het toch niemand verbazen. Er was geen achterban en geen publiek, dat houdt het gewoon op." Haarlem wil proberen de jeugdaf deling - tien elftallen - in ieder ge val tot het einde van het seizoen overeind te houden. „De jongens van acht tot achttien mogen niet de dupe worden", meent Van Streun. Vandaag voert hij daarover overleg met de KNVB en Ajax. Curator Rocco Mulder is gisteren op het stadion bezig geweest om een inventarisatie van de inboedel te maken. De grond en alle opstal len zijn eigendom van de gemeen te. Haarlem bezit kantoorspullen, materiaal, voetbalkleding en derge lijke. Vermoedelijk komt er een vei ling om die zaken per opbod te verkopen. Het personeel handelt de lopende zaken af Na dit week einde gaat de administratie dicht. De stichting Hart voor Haarlem, die begin november werd opge richt om reddingsacties op touw te zetten, blijft bestaan. De stich ting heeft nog 235 litho's te koop van de kunstenaar Horst Brozy. Daarop is een collage te zien met de Haarlem-coryfeeën Barry Hughes, Beer Wentink, Martin Haar, Arthur Numan en Ruud Gul- lit. Ze kosten 149,95 euro met lijst en 89,95 euro zonder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33