cultuur 129 Let op mijn woorden Bryant topper Scheldeblues Nieuw: rri.autotrack.nl! agenda Beste poster FESTIVAL Eerste editie zaterdag in Arsenaaltheater Vlissingen Anne van Amstel W;/ j Vind altijd een betrouwbare occasion op http://rn.autotrack.nl (S) AutoTrack.nl woensdag 27 januari 2010 Danny Bryant is met zijn RedEyeBand de hoofdact op de eerste editie van het festival Scheldeblues. door Rolf Bosboom Vlissingen heeft de naam van een bluesstad, aldus Wouter Verhelst van de Zeeuwse band The Blue Clay. Toch ontbreekt het de laatste jaren aan een groot evenement. Daar brengt hij samen met kom paan Sander Elderkamp in. Zater dag wordt in het Arsenaaltheater de eerste editie van het festival Scheldeblues gehouden. „Vroeger had je in het Arsenaal theater Blues by the Sea en allerlei bluesavonden. De laatste jaren zijn die er niet meer", zegt Verhelst. „Wij dachten: het zou mooi zijn als we de blues zouden kunnen te rugbrengen naar Vlissingen, want het is toch een echte bluesstad. Op het Bevrijdingsfestival en het vroe gere Straatfestival staat altijd wel een bluesact en ook in cafés is re gelmatig blues te horen." Drie acts zijn er komend weekein de te zien op Scheldeblues: The Blue Clay zelf, in het cafégedeelte van het theater rootsgitarist Ri chard van Bergen en als topper de uit Engeland afkomstige Denny Bryants RedEyeBand. Verhelst: „Bryant is zeker geen onbekende in Zeeland. Die trekt hoe dan ook veel volk. Voor ons was hij daar om de ultieme afsluiter van de eer ste editie." De band is al ruim tien jaar actief en bracht tot nu toe zes albums uit. Inmiddels is het een belangrij ke naam in de blueswereld, regel matig te zien op grote festivals, zo als in 2008 op Bospop en het jaar daarvoor ook op het Bluesfestival in Kwadendamme. Bryant geldt als een van de beste bluesrockgita- risten van de laatste jaren. De komst van Richard van Bergen is goed verklaarbaar. „We hebben vorig jaar met hem samengespeeld op Terschelling", aldus Verhelst. Van Bergen laat zich al drie decen nia inspireren door muziek uit het zuiden van de Verenigde Staten en speelde in bands zoals Crown Jewels, Sunset Travelers en, recen telijk nog, Dede Priest. Hij werd al eens uitgeroepen tot beste rootsgi tarist van Nederland. Het is niet verwonderlijk dat ook The Blue Clay zelf optreedt. De band van Verhelst en Elderkamp speelt akoestische blues en folkmu ziek. Naast eigen werk omvat het repertoire oude blues en hillbilly- nummers met invloeden uit blue- grass, texmex en zydeco. „Het gaat goed met The Blue Clay", aldus Verhelst. „We hebben in totaal zo'n honderd optredens per jaar en willen dit jaar een album uit brengen." De organisatoren bespeuren volop animo voor Scheldeblues. In de voorverkoop zijn er volgens Ver helst al rond de 200 kaarten ver kocht. „We verwachten zaterdag 300, 350 mensen." Het festival moet meer dan een eenmalig evenement worden. De initiatiefnemers hopen op het be gin van een traditie. „Het streven is Scheldeblues jaarlijks te laten te rugkeren." Scheldeblues, zaterdag 30 januari in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Aan vang: 20.30 uur. Voor meer informatie: www.scheldeblues.nl. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Kamperland Zeeuws Planetarium Kamperland - dage lijks wisselende voorstellingen Voor info zie www.zeeuwsplanetarium.nl of bel 0113-376302 Brouwershaven Cabaretgroep Onderweg treedt op voor de afdelingen Brouwershaven, Duiveland en Noordwelle van Vrouwen van Nu. Tonnenmagazijn, vanaf 19.45 uur. Bruinisse Lezing gemeentearchivaris Huib Uil: 'Op zoek naar onze voorouders, stamboomon derzoek op Schouwen-Duiveland'. Visserijmuseum, 20.00 uur. Goes Met de boswachter wintervogels kijken. Kinderen van 6 tot 10 jaar zijn welkom op een excursie van de boswachter. Die neemt ze mee om te kijken welke vo MMKMMMMM gels er in de winter bij ons blijven wonen. Verrekijkers zijn te leen, maar je mag ook je eigen exemplaar meenemen. Na afloop worden er vogelhapjes gemaakt. Aanmel den verplicht: 0113-252628. MEC De Be- velanden, Goes. 14.00 -16.00 uur. Kapelle Universitair docent Teun Tieleman uit Utrecht leest over de stoïsche filosofie uit het voorchristelijke Griekenland. De HeyZon, 20.00 uur. Middelburg Caroline Klooster houdt een lezing over de werking van het puberbrein. Scholengemeenschap Nehalennia, Breeweg, 20.00 uur. Vlissingen Lezing van het bijbelboek Ruth met af beeldingen van schilderijen en met mu ziek en samenzang. Met medewerking van dominee Louis Wüllschleger, organist Jos Vogel en een strijkersensemble. De Schaapskooi, Papegaaienburg 1, 20.00 PODIUM Goes Tineke Schouten brengt haar voorstelling Posi-Tien. Uitverkocht Theater De Mythe, aanvang 20.00 uur. Middelburg Sara Kroos brengt haar voorstelling 'Bo heems', met meer muziek dan voorheen. Geen cabaretmuziek, maar up-tempo pop van haar Nederlandstalige de- buut-cd. Stadsschouwburg, 20.00 uur Vlissingen 'Hoe ruikt de zon?' is muziektheater van Spruitje Speelt. Geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. De kleine huismier Mona Minim mag voor 't eerst naar buiten om de zon te zien. Maar Mona Minim valt door een kier in de trap en komt terecht in de wereld van de tuinmieren. Gebaseerd op het boek 'Mona Minim and the Smell of the Sun' van Janet Fra me. Arsenaaltheater, 15.00 uur. door Mario Molegraaf Vaak als je dichters bezig ziet en hoort, lijkt het of ze er zelf niet in geloven. Hun eigen gedicht, en ze lezen het of ze er zich voor scha men. Anne van Amstel heeft daar geen last van. Luister maar naar de cd bij Vlinderslag: ze spreekt met nadruk en overtuiging. Nog duide lijker wordt het wanneer je haar ziet. Bij menige regel heft ze een vingertje, heel even. Didactische poëzie, we zijn het ontwend. In een gedicht, vindt men, mag alles. Vaak komt dat neer op: in een ge dicht mag eigenlijk niets. Vooral verboden is een gedicht dat ons iets wil leren. Van Amstel schendt dit taboe schaamteloos. Ze hief zelfs haar vingertje tegen Al Qaeda. Dat ge beurde in haar dichterlijk debuut Het oog van de storm, in een open brief vol gebiedende wijzen: 'Ont zie daarom elk doel waarbij een kans bestaat op/ lijken die bij leven uw broeders niets misdeden.' Haar neiging tot didactiek verraadt zich. 'Ken je de mythe?' kan ze een gedicht beginnen. Of ze bespreekt de chemie van water. Het is geen uitleg om de uitleg, maar uitleg met een doel, het goede doel na tuurlijk. 'Kleine rehabilitatie der Duitse taal' heet een gedicht waar in ze oogkleppen en vooroordelen wil ondermijnen die 'drie genera ties later' nog standhouden. MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek, CBK Zeeland en de PZC or ganiseren voor de derde keer We hangen!, de verkiezing van de bes te poster van het jaar. Vanaf 2 maart kan iedereen zijn stem uit brengen op de PZC-website. Tot 5 februari kunnen posters wor den aangemeld. Het gaat om pos ters die in 2009 gemaakt zijn door een Zeeuwse vormgever en/of voor een Zeeuwse opdrachtgever. Alle posters worden van 2 maart tot en met 24 april tentoongesteld in de Zeeuwse Bibliotheek. Q www.zeeuwsebibliotheek.nl POEZIE Bundel: Vlinderslag Met cd waarop poëzie Anne van Amstel en percussie Rob Kloet 36 pagina's, prijs: €25 Uitg. Voetnoot, A'dam-Antwerpen Deze poëzie voelt trouwens aller minst als een leslokaal. In de am per zestig gedichten die haar twee bundels bevatten, wordt veel ge daan en gereisd. Ook haar onder werpen zijn grenzeloos. Ze schrijft mooi over liefde, over God, en in 'De boer met duizend handen' neemt ze het op voor de kastanje boom, zie hoe hij wegkwijnt langs onze lanen, in onze parken. De boom die bloeit met kaarsen en bladeren als wërkmanshanden heeft. Bezongen door een dichte res met een mening, een dichteres met een vingertje. Een verademing na al die poëzie met verontschuldigende knipoog en onverschillig schouderophalen. Van Amstel is iemand die durft te gebaren: let op mij, let op mijn woorden. Anne van Amstel en Rob Kloet treden zaterdag 30 januari - afzonderlijk én sa men - op in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. BART BEVEELT AAN Bart Gabriëlse tipt het album The Golden Archipelago van Shearwater op www.pzc.nl/bartbeveeltaan. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Alle uitgaanstips op een rij op www.pzc.nl/uit De zorgvuldige autosite.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31