2 zeeland Tariefverhoging fietser Spanje wil ook oranje bunker 'Meer subsidiegeld voor de veerboot' Poes PZC woensdag WÊM De krant 5 weken voor 15 euro! FIETS-VOETVEER Begin dit jaar verhoogde vervoersorganisatie Veolia de prijzen van het veer Breskens-Vlissingen met 4,3 procent. Een nog for sere verhoging van fietsabonnementen wordt teruggedraaid. woensdag 27 januari 2010 door Ernst Jan Rozendaal Mijn laatste column van december ging over vuurwerk. Ik fantaseerde dat we onze kat een jaar eerder met oud en nieuw een paar dagen kwijt waren en dat hij met schroeiplek ken weer terugkwam. Maar we hebben helemaal geen kat. Of moet ik schrijven: hadden? Want als van hogerhand gezon den kwam hij aanlopen, precies diezelfde week. De lamp boven de achterdeur sprong aan en daar stond hij, brutaal miauwend. De volgende avond weer. En de avond daarop. Nou heb ik me hier nooit gemani festeerd als dierenvriend. Ik hou nu eenmaal niet van katten die op mijn schoot verharen of honden die hun natte neus in mijn kruis duwen. Laat staan dat ze hun terri torium afperken door alle hoeken van het huis te bepissen, of een drol voor je deur achterlaten - al is dat laatste natuurlijk niet een fout van" de hond maar van zijn baasje. Toen we kinderen kregen, namen mijn vrouw en ik ons heilig voor COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nt Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, {ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie geen huisdieren te nemen. Inmid dels zijn we toch aan de tweede hamster bezig. Maar een kat of hond? Dat niet! Tot-ie daar stond te miauwen, in de vrieskou. „Moeten we hem geen schoteltje melk geven?", vroeg mijn vrouw. Even later zochten we bij Albert Heijn ons eerste blikje kattenvoer uit. Dat is weken geleden. Annonces bij de supermarkt en op internet hebben nog geen spoor van de ei genaar opgeleverd. Een bezoekje aan De Dierenkliniek leerde dat hij geen chip draagt. En dat het een zij is. „Is het een kater of een poes?", vroeg de assistente. „Kweenie", antwoordde ik. Ik had nog niet onder zijn staart geke ken. Wat voor kleur hij was. „Eh, zwart, bruin en wit." Een schild padpoes dus, zo goed als altijd een vrouwtje. Ik moest ook haar naam opgeven. Tja. „Noem haar maar Poes", zei ik. Ze heeft dus een nieuwe naam en een nieuw huis. Als de eigenaar zich niet snel meldt, heeft hij de Rijdende Rechter nodig om haar ooit nog bij ons weg te halen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Martijn de Koning Vervoersbedrijf Veolia draait de forse stijging van de prijzen van fietsabonnementen voor het fiets-voet- veer Breskens-Vlissingen deels te rug. Het bedrijf stelt dat te doen na klachten van klanten. De prij zen stijgen daardoor met terugwer kende kracht per begin dit jaar met 4,3 procent, net als andere ta rieven, en niet met 6 tot 11 pro cent, zoals eerst was gepland. Veolia besloot eind vorig jaar om het woud van tarieven voor het veer per 1 januari 2010 te vereen voudigen. „Er waren wel erg veel verschillende", zegt Jan-Kees Kor- teweg, accountmanager bij Veolia. Zo zijn er enkeltjes, retourtjes, maandkaarten, jaarkaarten, tickets voor vijf keer een retourtje en die zijn allemaal met of zonder kor ting voor bepaalde groepen te koop, en ook nog eens met of zon der (brom)fiets. Om het iets mak kelijker te maken, besloot Veolia de prijs voor het meenemen van een fiets of bromfiets gelijk te trek ken. Daardoor daalde de prijs van een abonnement voor bromfiet sers flink, maar steeg die van fiet sers nogal. Een jaarkaart voor een persoon met een fiets ging bijvoor beeld omhoog van 894 euro naar 944 euro. De prijs van een maand- kaart voor een fiets steeg zelfs met ruim 10 procent. Dat was een aantal klanten te gor tig, bleek al snel. Een deel van hen wees er ook op dat de verhouding tussen brommers en fietsers be paald niet gelijk is. „We hebben één brommer per twintig fietsen", erkent Korteweg. „Het is dus lo gisch dichter in de buurt van de oude prijs voor fietsen te blijven." Veolia is niet helemaal vrij in het bepalen van de tarie ven, zegt ambtenaar Ferry Chervet van de provincie. „Het be drijf doet een voorstel. Het Reizi- geroverleg adviseert daar vervol gens over." In die club hebben be langenorganisaties alsANWB, Rover, Klaverblad en de Zeeuwse Vereniging van Kleine Kernen zit ting. Voorstel en advies gaan ver volgens naar het dagelijks provin ciebestuur, dat een besluit neemt over de tarieven. Volgens Chervet heeft het Reizigeroverleg niet ge klaagd over de stijging van de fiets abonnementen. „Wel is er wat ge mopperd over de algemene prijs stijging van 4,3 procent", verklaart hij. Die houdt nog altijd in dat de prijs van een jaarabonnement zon der korting met meerdere tientjes omhoog gaat. Volgens Chervet is die stijging naar verhouding niet erg hoog. „Het Rijk bepaalt jaar lijks met welk percentage de tarie ven in het openbaar vervoer mo gen stijgen. Dat gaat volgens een ingewikkelde berekening, die on der meer te maken heeft met de kosten die openbaarvervoerbedrij ven maken. De prijzen mogen dit jaar met 6,6 procent omhoog. Veo lia haalt dus niet eens het onderste uit de kan." Korteweg erkent dat. „De stijging zou dan te fors zijn- Bovendien jagen we daarmee mis schien klanten weg." De maatregel dat brommer- en fietsprijzen gelijk worden, blijft. Daardoor wordt de korting voor brommergebruikers nog hoger dan al de bedoeling was. De winst kan oplopen tot 120 euro. De tarieven worden per 1 fe bruari hersteld. De mensen die in januari al een maand- of jaarkaart gekocht hebben, krijgen het teveel betaalde geld terug. T essica van Espen uit Breskens reist drie keer per I week op en neer met het fiets-voetveer. „Ik werk I bij Rijkswaterstaat in Vlissingen", verklaart ze. Van Espen reist met haar fiets naar de overkant. Dat dit flink wat geld kost, is haar bekend. „Toevallig stond ik gisteren nog op dat bord met die prijzen te kijken. Mijn abonnement kostte vorig jaar bijna 900 euro, geloof ik." Dat de prijzen begin dit jaar fors om hoog gingen, wist ze niet. „Daar hebben ze volgens mij geen voorlichting over gegeven." Van Espen mag zich gelukkig prijzen: ze hoeft het be drag niet zelf op te hoesten. „Mijn werkgever betaalt alle reiskosten." Toch heeft ze een stellige mening over de hoogte van de tarieven. „Natuurlijk is zo'n abonnement te duur. Je zou maar een werkgever heb ben die dat niet vergoedt." De oplossing heeft ze ook. „Dan moet er maar subsidiegeld naar toe. Betaalt de provincie nu al mee? Dat wist ik niet. Nou ja, dan moet er maar een beetje meer bij." Jessica van Espen uit Breskens door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De oranje opslag plaats voor hoogradioactief afval van de Covra in Vlissingen-Oost dient als voorbeeld voor de Spaan se overheid. Die wil zo snel moge lijk beginnen om ook zo'n opslag plaats te bouwen, zei de Spaanse staatssecretaris van Energie, Pedro Ruiz Marin, gisteren. Zo'n dertig journalisten en enkele vertegenwoordigers van de over heid bezochten de Centrale Orga nisatie voor Radioactief Afval (Covra). Zij kregen uitleg over de opslag van hoogradioactief afval en zij stelden vragen aan burge meester Jaap Gelok van de ge meente Borsele en Covra-direc- teur Hans Codée. 'Krijgen de om wonenden compensatie, omdat ze dichtbij de opslagplaats wonen? En is er militaire bescherming, vanwege dreiging van terreuraan slagen?' Dat waren de prangende vragen van de journalisten. Ook wilden zij weten hoe de besluitvor ming over de komst van de opslag plaats in Zeeland verlopen is. David Robles van het Spaanse na tionale radiostation Onda Cero vindt het maar vreemd dat de in woners van Borsele niet gecom penseerd worden door de over heid. „In Spanje krijgt het dorp waar de opslagplaats komt zes mil joen van de overheid. Bovendien biedt hij werkgelegenheid voor driehonderd mensen." De inwoners van twee Spaanse dorpen hebben zich uitgesproken voor de opslagplaats. „Maar er is veel verdeeldheid", zegt Cristina Ji- minez van de Spaanse nationale krant ABC. „Sommige mensen wil len 'm heel graag, omdat het helpt hun woongebied te ontwikkelen. Anderen zijn tegen, zij houden zelfs demonstraties. De mensen zijn bang voor terreuraanvallen." Ji- minez is inmiddels gerustgesteld. „Ik heb vandaag gehoord dat een F16 kan neerstorten op het ge bouw, zonder dat iets met het nu cleaire afval gebeurt." Ook Robles is overtuigd van de veiligheid van de opslagplaats. „Nu is het onze taak om het over te brengen aan het publiek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2