shop als een drukke Ikea 27 'Gemeente in fout met groeibeleid coffeeshop' Zeeuwse culinaire overwinningen Aandacht volkscultuur Provincie verdeelt Haïti-geld Zorg voor kinderen met hersenletsel 'Dat was geen gedogen meer, maar stimuleren' Colofon GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 28 - 29 - 30 JANUARI woensdag 27 januari 2010 Henk Siersema, gemeentebestuurder en oud-politiebaas Tekst: Wout Bareman, Emile Calon, Raymond de Frel en Marcel Modde Fotografie: Peter Nicolai en Chris Platteeuw De aanloop hield gelijke tred met toegestane groei in vloeroppervlakte van coffeeshop Checkpoint: van 45 naar 150 vierkante meter. De gemeente Terneuzen had veel eerder moeten in grijpen bij coffeeshop Checkpoint. Professor Henny^ Sackers (hoogleraar bestuurssanc- tierecht aan de Radboud Universi teit in Nijmegen) zegt onomwon den dat Terneuzen fors in de fout is gegaan door Checkpoint maar te laten groeien zonder dat er werd opgetreden. Coffeeshops zijn bedoeld om de lo kale markt te bedienen. Als de praktijk echter duizenden klanten laat zien, waarvan het overgrote deel ook nog eens aantoonbaar af komstig is uit België en Frankrijk, had de gemeente horen in te grij pen, vindt hij. Bovenal omdat vol gens de gedoogvoorwaarden ex port van softdrugs niet werd toege staan. „De gemeente is de vergunningver lener als het om het gedoogbeleid gaat. Dan moet de gemeente ook controleren of alle voorwaarden worden nageleefd." Sackers ver wacht dat de verdediging gebruik zal maken van dat 'niet-optreden', om aan te tonen hoe Checkpoint mocht groeien. De hoogleraar meent desondanks dat het Open baar Ministerie (OM) een stérke zaak heeft als het om het strafpro ces tegen Checkpoint gaat. Vol gens hem kan eigenaar Meddie Willemsen onder meer veroor deeld worden voor medeplichtig heid aan uitvoer van softdrugs en overtreding van andere gedoogre gels. De hennepwereld in Noord-Bra bant en Limburg, 'maar ook in Zeeland' is in handen van de ge organiseerde misdaad, aldus Sackers. „Van de teelt tot en met de verkoop in coffeeshops." Hij vindt het dan ook terecht dat het OM daar tegen optreedt. Volgens hem is het wel wrang dat mede werkers van Checkpoint, die zelfs door het arbeidsbureau UWV naar het bedrijf werden doorver wezen voor een baan bij de coffees hop, nu worden beschuldigd van het lidmaatschap van een crimine le organisatie. Dat is volgens hem het gevolg dat de ene overheid (het OM) anders aankijkt tegen Checkpoint dan de andere. BROUWERSHAVEN - Middelburgse koks zijn gisteren in de prijzen ge vallen op kookwedstrijden. Marco Adriaanse en Nick Verbeek - bei den van restaurant Peper en Zout in Middelburg - werden respectie velijk eerste en derde op de kook- wedstrijd van de Vereniging van Zeeuwse Koks die in Port Greve bij Brouwershaven werd gehou den. Ron Dekker van restaurant La Bonne Auberge in Koudekerke werd tweede. De opdracht was een voorgerecht met als ingrediën ten schaal- en schelpdieren. Tien leden van de vereniging deden mee. Zij hadden in hun zaak het voorgerecht voorbereid en legden er in restaurant Gusto in Port Gre ve de laatste hand aan. In Maastricht op de European Food Fair haalde Sander de Jonge uit Middelburg, werkzaam in res taurant Scherp in zijn woonplaats, de titel Young chef of the year, een kookwedstrijd voor koks onder de 30 jaar. Hij kreeg net als drie ande re finalisten een soort zwarte doos met daarin allerlei ingrediënten en attributen waaruit hij een voor-, hoofd- en nagerecht moest berei den. Het kwam dus op heel wat improvisatie aan, gaf De Jonge na afloop te kennen. Zijn prijs is een stage bij een gerenommeerd restau rant in Ierland. MIDDELBURG - De Zeeuwse volks cultuur moet onder de aandacht van een breder publiek komen. Met dat doel heeft de provincie een inventarisatie laten maken van alle organisaties die zich in Zee land bezighouden met volkscul tuur: dat blijken er bijna vierhon derd te zijn. De organisaties houden zich met uiteenlopende activiteiten bezig: van ringrijden en klederdracht tot het vieren van carnaval en konin ginnedag. Bijna de helft van de or ganisaties is ondervraagd over hun activiteiten. Uit die vragenlijsten bleek dat bijna de helft gesubsidi eerd wordt met overheidsgeld - van een gemeente of de provincie. De provincie wil publieksacties houden om volkscultuur onder de aandacht te brengen. MIDDELBURG - Artsen zonder Gren zen, Woord en Daad/ZOA- Vluchtelingenzorg en Zeeuwse stichting Haïti Project Foundation krijgen elk 120.000 euro van de provincie om de gevolgen van de aardbeving in Haïti te helpen be strijden. Het dagelijks provinciebestuur stelt de Staten van Zeeland voor de bijdrage van één euro per inwo ner (totaal 389.000 euro) op deze manier te verdelen. Eerder heeft Zeeland geld geschonken na na tuurrampen in Zuidoost-Azië (ts unami, cycloon Myanmar en aard beving China). Een vanzelfspre kend gebaar: Zeeland ontving na de overstromingsramp van 1953 ook hulp uit binnen- en buiten land. Artsen zonder Grenzen heeft een veldhospitaal in Haïti ingericht. Woord en Daad zal het geld van de provincie gebruiken voor nood hulp in de' vorm van kleding, voed sel, water en medische voorzienin gen. Haïti Project Foundation, die vanuit IJzendijke en Axel opereert, heeft projecten op het gebied van educatie, tuinbouw, energie en op vang van wezen en alleenstaande jonge moeders. Voorlopig blijft 29.000 euro gere serveerd voor andere Zeeuwse ini tiatieven met betrekking tot Haïti. GOES - Jaarlijks belanden ruim twaalfduizend kinderen in het zie kenhuis met een vorm van hersen letsel. Toch is er na afloop bijna geen zorg voor die kinderen be schikbaar. En dat is wel nodig, zegt Yvonne van den Dungen van zorg organisatie Het Gors. „Ouders hebben vaak te weinig kennis, daardoor worstelen ze mét hun eigen gevoelens en frustratie." Het Gors begint met een proef om kinderen en hun familie te onder steunen. Want het gedrag van kin deren met Niet Aangeboren Her senletsel (NAH) is vaak anders dan toen ze nog gezond waren. De kinderen eisen vaak veel aandacht op van het gezin, of ze hebben ge dragsproblemen of emotionele uit barstingen. Hersenbeschadigingen kunnen ontstaan na bijvoorbeeld een verkeersongeluk, een val, of als gevolg van epilepsie of een wa terhoofd. De proef met de zorg voor kinde- rea met Niet Aangeboren Hersen letsel duurt een half jaar. Het Gors is één van de twaalf zorginstellin gen in Nederland waar de proef loopt. „Na de proef wordt besloten of deze vorm van zorg structureel moet worden aangeboden", zegt Van den Dungen. Medewerkers van Het Gors begelei den het kind en zijn of haar fami lie thuis, in de eigen omgeving. Wie meer wil weten, kan contact opnemen met Van den Dungen: yvandendungen@gors.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29