II Vreemdelingen die ooit illegaal in Nederland zijn geweest, kunnen straks geen verblijfsvergunning meer krijgen. Hulporganisaties, hoogleraren en gemeenten zijn verbijsterd. „Hiermee voorkom je geen illegaliteit, je creëert het." 'Bijna alle asielzoekers die doorprocederen zijn eventjes illegaal' Meer aanscherpingen woensdag 27 januari 2010 foto Abbie Trayler-Smith/Hollandse Hoogte wordt illegaal door Jacqueline Steenwijk en Dewi Cigengack Grote groepen men sen zullen de ille galiteit worden in gejaagd. Dat vre zen hulporganisa ties, hoogleraren, advocaten en gemeenten als een wetswijziging die het kabinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, doorgaat. In een poging het illega- lenprobleem te bestrijden, maakt het kabinet het probleem door de wetswijziging alleen maar groter, stellen zij. Gisteren boden hulporganisaties en de kerken de Tweede Kamer een petitie aan, waarin wordt ge vraagd de nieuwe regel uit de wets wijziging te halen. Meer dan dui zend organisaties en burgers on dertekenden de petitie. Eerder stuurden de vier grote steden, Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag al een brandbrief Het kabinet wil dat illegalen die langer dan drie dagen illegaal in Nederland hebben verbleven geen -verblijfsvergunning meer kunnen krijgen. Hierdoor kunnen grote groepen ex-asielzoekers en slacht offers van mensenhandel niet meer worden gelegaliseerd, stellen tegenstanders. Wie niet weg kan, is gedwongen permanent illegaal te blijven. Hoogleraar sociologie Godfried Engbersen: „Hiermee voorkom je geen illegaliteit, je creëert die." Hulporganisaties reageren met af grijzen op het voorstel, dat binnen kort in de Tweede Kamer wordt besproken. „Een krankzinnige re gel", zegt Petra Schultz van het Amsterdamse vluchtelingensteun- punt ASKV. „Juist de meest kwets baren worden hiermee gepakt: de mensen die niet terug kunnen of zeer ernstig ziek zijn", zegt Rianne Ederveen van het Landelijk Onge documenteerden Steunpunt (LOS). „Slachtoffers van mensen handel durven dan helemaal geen aangifte meer te doen", zegt een woordvoerder van de gemeente Utrecht. „Bijna alle uitgeprocedeer de asielzoekers die doorprocede ren zijn eventjes illegaal in Neder land. Dit komt doordat bijna geen enkele vervolgprocedure recht geeft op verblijf Dat moeten ze eerst via een rechter opeisen", zegt een woordvoerder van Vluchtelin genwerk Nederland. De gevolgen zijn volgens Vluchte lingenwerk 'desastreus'. Meer ille galen zullen gedwongen op straat leven, voor overlast zorgen en in de criminaliteit belanden. Daar naast dreigen vreemdelingen bij De Vreemdelingenwet wordt op meerdere manieren aangescherpt. Vreemdelingen kunnen geen ver blijfsvergunning meer krijgen als zij ooit illegaal zijn geweest of in een eerdere procedure foutieve in formatie hebben verstrekt. In Nederland wonende familie en partners die vreemdelingen hier heen willen halen, moeten aan strikte eisen voldoen. Zo krijgen zij een informatieplicht opgelegd. Wie hier niet aan voldoet, krijgt een boete van tweeduizend euro. Ook worden de kosten van uitzet ting voortaan op hen verhaald. De regels voor uitzetting van cri minele vreemdelingen die al een verblijfsvergunning hebben, wor den aangescherpt. Zo wil het kabi net veelplegers voortaan uitzetten na vijf overtredingen. Nu is de straf maat nog bepalepd. voorbaat al voor illegaliteit te kie zen om te voorkomen dat de over heid weet dat zij in het land zijn. Ook is de wetswijziging in strijd met talloze internationale verdra gen en met Europese wetgeving, waarin het recht op gezinshereni ging en gezinsvorming is vastge legd, stellen de Nederlandse Orde van Advocaten en diverse hooglera ren, onder wie emeritus hoogle raar rechtssociologie Kees Groe nendijk. Nationale overheden mo gen geen drempels opwerpen voor mensen die een gezin willen vor men. Volgens het kabinet blijft er met de nieuwe wet altijd de mogelijk heid om persoonlijke belangen van de vreemdeling mee te laten wegen. Een vergunning kan, maar hóeft niet geweigerd te worden. Toch biedt dit volgens PvdA-Ka- merlid Hans Spekman niet genoeg garanties. „Het mag niet afhanke lijk zijn van de zittende staatssecre taris of minister hoe deze wet straks wordt uitgelegd." De meeste illegalen komen niet naar Nederland om zich te legalise ren, blijkt uit vierjarig onderzoek van docent sociologie Masja van Meeteren onder Belgische en Ne derlandse illegalen. „Ze komen om tijdelijk hier te werken of een permanent illegaal bestaan op te bouwen", legt ze uit. „Voor veel il legalen is het leven hier zelfs on danks alle restricties toch aantrek kelijker dan het leven dat ze had den." Vóór deze groep verandert de nieuwe wet dus niets. Alleen de groep die permanent op straat komt te staan, zal groeien. Nadat ze zijn uitgeprocedeerd of omdat ze bij voorbaat al geen asiel meer aanvragen. „En daarmee zal ook de overle- vingscriminaliteit stijgen", vrezen Van Meeteren en Engbersen. Want juist dat beetje hoop op een mogelijke verblijfsvergunning houdt illegale asielzoekers van het criminele pad, zegt Van Meeteren, „Als je die weg afsluit, valt ook die drempel weg." Asielaanvragen in Nederland, 1990-2009 52.576 45-217 43.895 29.233 34.443 22.866 14.465 15.275 35.399 J 39.299 21.615 21.208 20.346 13.402 9.782 9.731 1990 91 92 93 94 95 96 97 98 99 2000 01 02 03 04 05 06 07 08 09 32.579 .18.667 13.402 12.350 16.370* cijfers december 2009 nog niet bekend infographic: crwbron: ind

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11