io vreemdelingen 'Ze bleven vragen: hoe ben je hier gekomen? Maar niemand vroeg waaróm' 'De procedure is technisch, de realiteit is wat me te wachten staat als ik terug moet' Nima (24) uit Iran Naya (44) uit Nigeria woensdag 27 januari 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Zijn ouders waren politiek actief tegen het Iraanse regime en zijn oudere broer was dat ook. Zij werden ver moord. Dus was ook de toen 15-jari- ge Nima verdacht. „Zo lang ik me kan herinne ren was er ellende. Ik werd drie keer zomaar opgepakt." Na een gewelddadig verhoor besloot zijn oma dat het genoeg was. Nima zou het lot van zijn ouders en broer te wachten staan, en moest vluchten. Dat is nu acht jaar geleden. Met hulp van een kennis kon hij via Turkije richting het Westen. Met twee Afghanen ver stopte hij zich in een vrachtwagen. „Het duur de negen of tien dagen. Op een gegeven mo ment stopten we, gingen de deuren open en riep iemand 'Irani, Irani!' Ik kroop over de do zen en stapte uit. De vrachtwagen reed ver der." Bij een tankstation vroeg hij om de poli tie. Pas op het politiebureau begreep hij dat hij in Nederland was. „Hun eerste vraag was hoe ik hier gekomen was. Ze bleven maar vragen: hoe ben je hier gekomen? Maar niemand vroeg me waaróm ik hier gekomen ben. Dat gebeur de pas veel later." De Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) ge looft zijn verhaal, kreeg Nima uiteindelijk te ho ren. „Maar het is niet sterk genoeg om een ver blijfsvergunning te krijgen. Wat had ik dan moeten doen, wachten tot ze me écht probeer den te vermoorden?" Na de afwijzing was Nima illegaal. Hij leefde op straat of logeerde bij andere asielzoekers. Het is deze illegale periode die hem volgens de nieuwe asielregels dreigt op te breken. „De IND wil dat ik terugga. Mijn oma is inmiddels over leden. Ik heb niemand meer in Iran en ik heb ook geen papieren." Pogingen om die te krijgen via de ambassade, mislukten. Dus startte zijn advocaat twee jaar geleden een buitenschuldprocedure. Uitsluitsel daarover heeft Nima nog niet. In de tussentijd is Nima in Utrecht opgevangen door de stich ting Noodopvang Dakloze Vreemdelingen. Hij woont met twee andere asielzoekers in een flat je in Utrecht-Oost. Emotioneel gaat het niet goed. Hij gebruikt antidepressiva en kalme ringsmiddelen. Dankzij stichting UAF studeert hij nu civiele techniek aan de Hogeschool Utrecht. Hij zit in het eerste jaar. „Ik heb in Iran veel ellende achtergelaten, maar heb er hier andere problemen voor teruggekre gen." Hij wil hier iets opbouwen, aan zijn toe komst denken. Een 'basisleven' noemt hij dat. „Maar ik maak me zorgen om die wet. Wat moet ik als ik niet mag blijven? Wat denken de mensen in de politiek? Ze zouden eens een maand moeten leven als wij, meemaken wat ik heb meegemaakt. Ik was minderjarig toen ik in Nederland kwam. Wat zouden ze doen als hun kind in zo'n situatie zat? Ze spelen met ons lot en met onze toekomst." Dit is de tweede keer dat ik mijn ver haal aan iemand vertel." Ogenschijn lijk rustig doet de 44-jarige Naya uit Nigeria verslag waarom hij is ge vlucht uit zijn vaderland. Zijn dossier ligt voor hem op tafel. Hij is getraumatiseerd, gebruikt antidepressiva en antipsychotica en is bang voor alles dat ervoor kan zorgen dat hij terug moet naar 'huis'. De homoseksuele muzikant vluchtte in 2007 van Nigeria via Ghana naar Canada. Althans, dat wilde hij. Na een tussenstop in Nederland werd hij uit de rij geplukt en gearresteerd. In zijn thuisland was Naya een bekende reg- gae-artiest. Vanwege zijn Igbo-achtergrond (de bevolkingsgroep die in 1967 de onafhankelijke staat Biafra uitriep), raakte hij betrokken bij de politieke groep Massob (Movement for the Ac- tualisation of the Sovereign State of Biafra). Op een bijeenkomst in de zuidelijke stad Calabar werd de artiest herkend door infiltranten van de regering. Hij werd opgepakt, gemarteld en verkracht. Korte tijd later werd hij tijdens een concert weer aangevallen. Gewond vluchtte Na ya naar Ghana. Ook daar wisten de autoritei ten de muzikant te vinden. Hij werd gebeld. „Ik herkende de stem van de agent die me had verkracht. Hij zei: je bent vuil, je hebt me be smet. Ik was bang, ik dacht dat ik echt besmet was. Als homo, en al helemaal als je hiv hebt, ben je in Nigeria je leven niet zeker." Naya wil de weg, ver weg. In Canada zouden ze hem wel beschermen, had hij gehoord. Dat land zou hij nooit bereiken. In Nederland werd Naya direct in vreemdelin gendetentie geplaatst, waar hij werd verhoord door de IND. Onzeker over wie hij kon vertrou- wen, gaf hij alleen de voornaam van zijn vriend in Nigeria. „Ik wilde hem niet in nog meer problemen brengen. Maar toen de IND in mijn adresboek zijn volledige naam zag, von den ze me niet meer betrouwbaar. Bovendien had ik door mijn muziek zelf de aandacht op me gericht, zeiden ze. Mijn asielaanvraag werd, na bijna een jaar in detentie, geweigerd." Inmiddels was de zanger onder behandeling van een arts. Hij had pijn, was depressief en had psychoses. Zijn advocaat begon een nieu we procedure, voor een verblijfsvergunning op medische gronden. De IND zette hem op straat. Hij had niets en kende niemand. De stichting ASKV Steunpunt Vluchtelingen ving hem op in Amsterdam. Nu, anderhalfjaar la ter, wacht Naya nog op de uitslag. Omdat hij tussen twee procedures even illegaal is geweest, is Naya huiverig voor de wetswijzi ging. „Ik word medisch behandeld voor een trauma. Ik ben bang dat ik terug moet naar de plek waar ik dat trauma heb opgelopen. Daar zal het nog slechter met me gaan, ook omdat in Nigeria geen goede medicijnen zijn. De bron nen van de IND zeggen van wel, maar die krij gen hun informatie van een corrupte regering." Naya heeft weinig hoop op een positief besluit, en vreest voor zijn toekomst. „De rapporten, adviezen, de procedure: dat is allemaal tech nisch. De realiteit is wat me te wachten staat als ik terug moet." Een uitgeprocedeerde asielzoeker uit Congo zit met zijn bezittingen op straat in Londen. De man op deze foto komt niet voor in het verhaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10