8| natuurbescherming Natuurbescherming is mooi, maar in tijden van economische tegenspoed is brood op de plank belangrijk. Premier Balkenende vroeg Europa soepel om te gaan met Natura 2óoo-gebieden. Hij kreeg de deksel op zijn neus: Nederland is zélf zo streng. 'Aantrekkelijke natuur is zeker ook voor de recreatiesector belangrijk' Voorbeelden van beschern 1 dinsdag 26 januari 2010 Een beetje minder strer door Joost Sijtsma illustratie Jos Diender Kan het een beetje min der met de bescher ming van de natuur? Dat was de strekking van een brief van pre mier Jan Peter Balken ende aan de voorzitter van de Euro pese Commissie, Jose Manuel Barro- so. Balkenende vroeg meer aan dacht voor de economie, die door de natuur in de knel komt. Balkenende richt zich met name op het Europese natuurbeschermings programma Natura 2000, waardoor boeren, vissers en recreatieonderne mers zich beperkt voelen. De pre mier schreef Barroso dat onderne mers hun inkomen dreigen te verlie zen. Het hoeft niet minder streng, was de reactie van Barroso. Binnen Natu ra 2000 zijn er nog genoeg economi sche activiteiten mogelijk. En, stelt Barroso, natuur heeft óók economi sche waarde. Balkenende kreeg dus nul op het re kest. Vandaag wil de Tweede Kamer weten wat de premier heeft bezield om, nota bene zonder medeweten van zijn minister Jacqueline Cramer van Milieu, Barroso te benaderen. Wanneer vaststaat dat menselijke ac tiviteit de natuur in beschermde ge bieden schade berokkent, moet vol gens de Europese Commissie wor den ingegrepen. Nederland is daar bij zeer streng: eco nomische activi teit is bij voorbaat verboden, tenzij wordt aangetoond dat er géén effect is op de bescherm de natuur. Critici vertalen die hou ding graag in de bekende beeld spraak: Nederland wil weer het bes te jongetje van de klas zijn. Dat stuit op stevige bezwaren van Land- en Tuinbouw Organisatie Ne derland (LTO). „Er zijn zo'n 25.000 veehouderijbedrijven in de buurt van Natura 2000-gebieden. Die zit ten klem: veranderen of uitbreiden van het bedrijf is er niet bij," zegt woordvoerder Gerbrand van 't Klooster van LTO. „Het zit vast op het criterium dat de veehouder moet aantonen dat veranderingen in zijn bedrijf, bijvoorbeeld een nieuwe stal of een andere samenstel ling van de veestapel, geen 'belang rijke' negatieve gevolgen hebben voor de natuur. Dat is lastig om te bepalen: wat is nou 'belangrijk'? De bewijslast ligt bij de veehouder." „Het grootste probleem voor de vee houderij is de ammoniakuitstoot. Vrijwel alle beschermde gebieden hebben een bepaalde mate van am- moniakgevoeligheid. In Nederland is geen plekje te verzinnen, behalve op Texel misschien, waar niet meer stikstof in de lucht zit dan de na tuur kan hebben. Dat betekent dat elke toename door een veehouderij bedrijf slecht is voor de natuur." Het is goed dat Balkenende zijn brief heeft geschreven, vindt Van 't Klooster. Want dat zorgde voor een antwoord van Barroso waaruit blijkt dat volgens hem natuur en economische activiteiten wél samen kunnen gaan. „Het gaat bij ons voor al om familiebedrijven die niet meer kunnen uitbreiden." Natura 2000 heeft niet alleen gevol gen voor de landbouw maar ook voor de recreatie. „De vraag is of bij voorbeeld fietsen en wandelen een negatief effect hebben op de natuur doelstelling voor het gebied", zegt woordvoerder Ivo Gelsing van Re- cron, de koepel van recreatieonder nemers. „Als dat zo is, moeten - vol gens de Natuurbeschermingswet - de recreatieve mogelijkheden wor den beperkt." Het probleem is dat er nog teveel onbekend is over effecten van recrea tie op de natuur. Wanneer een on dernemer nabij een Natura 2000-ge- bied nieuwe activiteiten wil ont plooien, zal hij wel wetenschappe lijk moeten aantonen dat die geen negatieve gevolgen hebben voor de natuur. En dat is een lastige en kost bare verplichting voor hem." Volgens Gelsing moet de overheid geld vrijmaken om dat onder zoek naar de ge volgen te laten verrichten. „Aan trekkelijke natuur is zeker ook voor de recreatiesector zeer belangrijk, maar het recreatieve gebruik van de beschermde gebieden moet wel ver zekerd blijven. We willen Natura 2000 niet onderuit halen, maar we willen dat ecologen in concrete si tuaties aangeven waar de knelpun ten liggen en vervolgens bekijken op welke haalbare manier daar reke ning mee gehouden kan worden." Het probleem ligt volgens LTO-woordvoerder Van 't Klooster bij de Raad van State die de wet strikt interpreteert. „Daar komt bij dat het kabinet risicomijdend met het probleem omgaat. We zullen toch de grenzen van de mogelijkhe den moeten opzoeken. Die indivi duele bewijsplicht voor onderne mers, daar moeten we van af. Er moeten afspraken komen dat er per saldo niet meer ammoniak en stik stof in de lucht komt. De individue le boer moet dat niet worden aange rekend, daar zijn landelijke afspra ken voor nodig." De ortolaan is een bedreigde vogel. Door de aanwijzing van Natura 2000-gebie den zou'dit vogeltje betere kansen krijgen. Adder PLANTEN Blauwe zeedistel Daslook Been breek Bleek bosvogeltje Blaasvaren Breed klokje Dotterbloem Gele helmbloem Groot zeegras Jeneverbes Steenbreekvaren Zwanenbloem VOGELS Blauwe kiekendief Boerenzwaluw Brilduiker Gele kwikstaart Grauwe kiekendie' Groene specht Grote karekiet Grote mantel meeuw Grote zilverreiger Grutto Huismus 1 Natura 2000-gebieden infographic: CRW bron: Ministerie van LNV Blauwe zeedistel Natura 2000-gebieden Om de natuur in Europa als geheel te beschermen en te ontwikkelen, werken de lidstaten van de Europese Unie samen aan Natura 2000. De Nederlandse bijdrage aan dit Europese netwerk van beschermde natuurgebieden bestaat uit 162 gebieden. N AT IJ B A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8