Gezond leven doe je uit overtuiging W Op de schop dinsdag 26 januari 2010 De Verenigde Naties heeft 2010 uitgeroepen tot het Inter nationaal Jaar van de Biodiversi teit. In Nederland gaat het jaar donderdag 28 januari in mu seum Naturalis in Leiden van start met de oprichting van het NCB, het Nederlands Centrum voor Biodiversiteit. De familie Van de Winckel bij Groede weet al hoe je in diver siteit kunt leven. door Wilma Valk Biologisch, vaak denken we dan aan eten van biologi sche groente, aan ons mi lieu of het gebruik van spaarlampen. Maar de diversiteit, de verscheidenheid op dit gebied is heel erg groot. Het is een ma nier van leven die heel ver gaat. Ronald en Marleen, van de Win ckel van het biologisch kruiden- teeltbedrijf 'Marleen Kruiden' bij Groede en hun kinderen brengen dit al vele jaren in de praktijk. Dat blijkt uit het grote fornuis in de ruime woonkeuken, het infiltratie- bed met rietplanten voor het zui veren van afvalwater, de heat- pipes, zonnecollectoren voor het verwarmen van woning en labo, de meer dan bejaarde personenwa gen, die het nog steeds doet en an dere aanpassingen aan hun huis: „Wij maken geen scheiding tus sen werk en privé, wij doen dit uit overtuiging. Bioboeren vinden het vaak moeilijk om hun werk los te koppelen van hun privé, bij ons gaat het vooral om duurzaam le ven." „Wij hebben onze levensstijl hele maal aangepast. Hiermee moet je vroeg beginnen. Jonge gezinnen moeten dit hun kinderen van jongs af aan leren. Kleine kinderen zijn nog kneedbaar en flexibel. Ie dereen in het gezin moet er achter Tips voor duurzaam en divers 1Laat zeker een keer per week de auto staan 2. Kook zo vaak mogelijk biologisch ►•3. Eet zeker een keer per week vegetarisch »- 4. Gebruik spaarlampen 5. Zet je thermostaat lager in de winter, draag een trui in huis en geen T-shirt 6. Doe langer met je spullen, koop niet te snel iets nieuws staan. Geen eten bij McDonald's, geen verre vakanties, maar de kin deren consequent leren goed om te gaan met ons milieu. Daarvoor moet onze visie heel breed zijn en moeten we weten waarom we dit doen. Wij zelf kopen de meeste goederen bij een biologische web winkel hier in Zeeland. Zij leveren aan huis, producten zonder al te veel verpakking. Sommige dingen 7. Gebruik geen pesticiden in de moestuin 8. Koop alleen dingen die echt nodig zijn 9. Koop meer losse producten, al die verpakkingen betekenen meer afval 10.Praat erover met familie en buren zijn iets duurder, maar per saldo blijkt alles toch ook voedzamer en daardoor ook weer goedkoper. Of het ook gezonder is, dat is niet be wezen, maar het is wel lekkerder." Hun zoon Cyriel studeert in Velp tropische bosbouw: „Ik koop daar ook in een winkel met biologische producten. Wel duur voor iemand met een studiefinanciering, maar ik kijk altijd wat er in een product verwerkt is. Veel medestudenten zijn ook van het nut hiervan over tuigd, maar gaan dan toch na schooltijd naar een hamburger tent! Privé en vak moeten één zijn, pas dan is het goed." De familie is ervan overtuigd dat deze manier van leven voor velen moeilijk is: „Vaak gaat het fout door de kinderen. Ouders realise ren zich vaak pas op latere leeftijd hoe belangrijk een goed milieu voor iedereen is. We moeten ons er allemaal van bewust worden dat een gezonde leefwereld goed is voor de komende generaties." Ronald, Cyriel en Marleen van de Winckel bij het rietbedfilter voor het zuiveren van afvalwater, foto's Peter Nicolai Natuurwatertje op het erf. Heatpipes zorgen voor warm water op zonne-energie. Mini-Herefords staan de hele win ter buiten en nemen genoegen met goedkoop ruwvoer. Daardoor zijn ze wat minder belastend voor het milieu. e hebben voor het eerst meegedaan aan de natio nale tuinvogeltelling. Een actie van de vogelbescher ming Nederland. Een leuk initiatief, maar de in structies zijn toch niet helemaal helder. 'Tel alle vogels in uw tuin of op uw balkon' schrijft de vogel bescherming. Maar wat te doen met al die mus sen die heen en weer hippen tus sen onze tuin en die van de bu- rep. Moet je die iedere keer note ren? Daar geven de instructies geen helderheid over. Ik heb de tekst maar letterlijk genomen en ben er voor gaan zitten. Pen en papier in de aanslag, verre kijker binnen handbereik. Zoals het altijd gaat met dit soort acties: de eerste vijf minuten ge beurde er helemaal niets. Geen vo gel te bekennen. Daarna brak het los. Het bekende spreekwoord 'als er één schaap over de dam is' gaat helemaal op voor de mussen. Eén mus ging in de boom zitten, kwet terde er vrolijk op los en lokte de rest. Vervolgens vlogen ze met z'n allen in het voederhuisje en hap pen maar. Nu doen mussen dat slordig. Ze vegen Wat met die sna vels door het voer waardoor veel zaad op de grond valt. Daarom heb ik ieder jaar ook de mooiste veldbloemen in de tuin staan. Een deel wordt gelukkig opgepeu zeld door grondzoekertjes, zoals de heggenmus bijvoorbeeld. Een mooi vogeltje met een parelgrijs koppie en - in tegenstelling tot de naam doet vermoeden - geen fa milie van de mus maar van de vink. De uitslag van een half uur tellen viel me tegen. Door de dooi is het aantal soorten flink minder dan pak 'm beet een week geleden. Toen zagen we nog een reiger, bonte specht en een ringmus. Nu bleef de tuinvogeltelling be perkt tot de algemene soorten. Twee merels, 22 huismussen, vijf turkse tortels, drie kauwen, twee heggenmussen, zes koolmezen, een pimpelmees, een ekster, een roodborstje en twee vinken. Dat de huismus bij ons bovenaan staat klopt met het landelijke beeld, al hebben we wel wat twij fels over de aantallen. We weten bijvoorbeeld dat de groep mussen die altijd in de tuin zit, niet groter is dan tien en tij dens de vorst hadden we dagelijks meer dan vijf merels gelijktijdig in de tuin. Een heggenmus is neergestreken in de taxus. foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85