5 nieuwe toekomst _r. r s Beestachtig dinsdag 26 januari 2010 _f i J n J Vervolgens worden de plantjes handmatig geoogst. foto Ylva Peddemors ver met een mes. Die sneed de wortels door. Vervolgens werden ze handmatig uit het zand getrokken (het oogsten) en tijdelijk in een van de drie depots geplaatst. Een van die depots be vindt zich bij strandpaviljoen Matour. Rijen helmgras staan te wachten op hun defintieve bestemming. De nieuwe duinenrij bij 't Killetje is al gereed. Daarom is daar gisteren begonnen met de te rugplaatsing van het helmgras. Volgens De Smet is bewust voor het gebiedsei- gen materiaal gekozen. „In de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw was er nog een kwe kerij in de binnenduinen bij Egmond aan Zee maar die kwekerij is inmiddels verdwenen. Helmgras houdt zand vast en zorgt zo voor sterkere duinen. „Door de werking van wind en water is het verrekte lastig nieuwe natuur te maken. Door de terugplaatsing van het helm gras zien de nieuwe duinen er ook minder sta tisch uit." De Smet weet niet hoe oud de plantjes zijn. „De leeftijd is wisselend. Dat is met grassoor ten lastig vast te stellen. Helmgras sterft af Op de uitlopers groeit nieuw gras." Op de duinen in de Herdijkte Zwarte Polder wordt op termijn hetzelfde kunstje toegepast. itrandpaviljoen Matour. foto Alex de Smet Bij 't Killetje is gisteren gestart met het terugplaatsen van het helmgras. foto Peter Nicolai Van alle dieren krijgen de vo gels de meeste aandacht van mensen. Niet zo verwonder lijk, want ze zijn over het alge meen het opvallendst en houden zich dikwijls, althans bepaalde soorten, in de menselijke omge ving op. Anders dan bijvoorbeeld de zoogdieren laten vogels zich ook zien. Er zijn er zowel in soor ten als aantallen ongekend veel en.... ze blijken menselijke trekjes te hebben. Dat wil zeggen dat wij die als zodanig herkennen. Wel eens een koppeltje Turkse tor telduiven gadegeslagen tijdens hun avances naar elkaar? Een lief talliger beeld is nauwelijks voor stelbaar en heeft dan ook het spreekwoordelijk gezegde 'als twee torteltjes' opgeleverd. Kauwen vertonen dikwijls een ver gelijkbaar gedrag. Vechten als kem phanen is een uitspraak die van het baltsritueel (kampen om de gunsten van een hennetje) van de gelijknamige vogels is afgeleid. Pes ten is ook vogels niet vreemd. Me nige uil is op zijn roest of rust plaats, waar hij op dat moment niets kwaads in de zin had, wegge pest door kleinere vogels die hem met meerdere bij elkaar luidkeels beschimpten en uitscholden. Tot het met uitwerpselen bestoken van het slachtoffer toe dat er uit eindelijk maar 'bescheten' van af komt. Kauwen en kraaien maken het een roofvogel in de vlucht dik wijls moeilijk door hem te besto ken met schijnaanvallen. Hoewel het de roofvogel dikwijls weinig schade berokkent wordt zijn con centratie bij het zoeken naar prooi wel heel erg verstoord. Stelen is ook zo'n menselijk trekje wat we kunnen herkennen in het gedrag van vogels. Meeuwen zijn er meesters in om soortgenoten of andere vogels zodanig lastig te vallen dat hun slachtoffers, om van het gezeur af te zijn, niet zel den hun prooi laten vallen. Er zijn zelfs soorten die niet voor niets ja gers genoemd worden. Ze hebben deze manier om aan voedsel te ko men tot hun specialiteit gemaakt. Tenslotte kent elke vogelsoort het afbakenen van een territorium: het uitzoeken van een nest of slaapplaats en het gebied er om heen verdedigen tegen, in ieder ge val soortgenoten. Roodborsten kennen zo'n sterke territorium drift dat de gevechten hoog op kunnen lopen. Soms tot de dood van een van de rivalen er op volgt. Kortom, ook bij vogels geldt: eerst ikke... Koolmees en pimpelmees in gevecht. illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83