Helmplantjes krijgen Helleborus sieraad voor voorjaarstuin Noordse woelmuis Kwekerij Ferdinandushof houdt zaterdag 30 en zondag 31 januari weer de jaarlijkse Helleborusdagen. Er zijn verschillende soorten kerstrozen, maar de nadruk ligt op Helleborus orientalis hybri den. Deze laatste zijn er in de "kleu ren rood, roze, paars, wit, licht geel en zwartblauw. Naast en- kelbloemigen zijn er ook zeldza me dubbelbloemige variëteiten. Helleborus is een dankbare zeer vroegbloeiende tuinplant die ieder jaar meer bloemen geeft. In milde Zeeuwse win ters kunnen de klokvormige bloemen van de Helleborus (Nederlandse benaming, Oos ters nieskruid) al in december verschijnen. In strengere win ters zoals nu bloeien ze van fe bruari tot april. De diep ingesneden, glanzende bladeren hebben wat weg van waaiers. De planten houden van rijke, vochtige grond, zeker in het voorjaar. In droge zo mers valt de groei nagenoeg stil. Mesten is dan ook niet no dig. Helleborussen zijn vaste plan ten die zo ongestoord mogelijk willen vertoeven in de tuin. Ze blijven het liefst op dezelfde plaats staan. De kwekerij is op zaterdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het adres is Rode Sluisweg 13, 4575 NE Overslag. Nadere infor matie: 0115-482041 of www.fer- dinandushof.nl COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuurr recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeela~nd@bndestem-pzc.nl door Frank van Cooten In opdracht van Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren worden de komende weken 660.000 helmplantjes teruggeplaatst in de nieuwe duinen tussen Groede en Nieuw- vliet. Met deze omvangrijke klus, de eerste in Zeeuws-Vlaanderen, is gisteren begonnen bij 't Killetje bij Nieuwe Sluis. Helm is het forse en taaie grijsgroene gras dat in pollen op de duinen groeit. De hoogte be draagt dertig tot veertig centimeter. Het terug plaatsen van het helmgras is onderdeel van de kustversterking Nieuwvliet-Groede. De afgelo pen maanden is drie miljoen kuub zand aange bracht ten behoeve van een nieuw strand en nieuwe duinen. De nieuwe duinen worden zes tig meter breed. Eind oktober vorig jaar is be gonnen met het verwijderen van het helmgras van de 'oude' duinen. „We willen de nieuwe duinen inplanten met gebiedseigen materiaal. Vandaar het hergebruik van het helmgras", zegt Alex de Smet van het waterschap. Eind oktober vorig jaar is begonnen met het verwijderen van de plantjes. Omdat helmgras diepgeworteld is, zestig tot zeventig centimeter minimaal, gebeurde dat eerst met een minig'ra- En na het bundelen van de helmplantjes... Wat de panda is voor Chi na is de noordse woel muis voor Nederland. De Nederlandse noordse woel muis is het enige zoogdier dat al leen in Nederland voorkomt en nergens anders. Als deze onder soort hier verdwijnt, verdwijnt hij meteen uit de wereld. In het popu lair wetenschappelijke tijdschrift Zoogdier lichten muizendeskundi gen hun zorgen over de noordse woelmuis toe. De noordse woelmuis is geclassifi ceerd als kwetsbaar op de Neder landse Rode Lijst van Bedreigde Zoogdiersoorten. Reden hiertoe is de achteruitgang in verspreiding met meer dan 25 procent ten op zichtte van het referentiejaar 1950. De soort komt in Nederland op dit moment nog in vijf regio's voor (in Friesland, op Texel, in Noord-Holland midden, in het Utrechts-Hollands plassengebied en in het Delta-beneden rivieren gebied). Tussen deze regio's vindt geen genetische uitwisseling meer plaats en binnen deze regio's leidt versnippering tot steeds kleinere, van elkaar geïsoleerde deelpopula- ties. De belangrijkste oorzaken voor de recente achteruitgang van de noordse woelmuis betreffen ver dwijning van geschikt leefgebied door veranderend landgebruik en verstedelijking. Ook toenemende concurrentie door aard- en veld muizen speelt een rol. Sinds 1970 is de omvang van het bebouwde gebied toegenomen van 8 naar ruim 13 procent van de oppervlak te van Nederland. Dit heeft geleid tot een sterke versnippering van het landschap. foto Ylva Peddemors staan ze tijdelijk in depot zoals hier in de buurt van str Leefgebieden Noordse woeln Bron: Zoogdierenvereniging Een minigraver snijdt de wortels van het helmgras door met een mes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82