Grote vraag om hulp bij burenruzies 'Op het water zijn ze 'i Helder Zeeuws ziet 'centrumkern' niet zitten WD, CDA en PvdA in Sluis duiken in krimp 201 Vragen rond stand van zaken samenwerking drie gemeenten Terneuzen spant zich niet in voor schadeclaim BEMIDDELING Voortbestaan project onzeker SCHEEPVAARTCONTROLES Rijkswaterstaat neemt taken over van de dinsdag 26 januari 2010 z am door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het project Buurtbe middeling in Terneuzen dreigt slachtoffer te worden van zijn ei gen succes. Het aantal mensen dat vraagt om te bemiddelen bij buren ruzies is het dubbele dan werd ver wacht. Dat betekent flink hogere kosten voor de gemeente, ook al omdat de woningcorporaties mo gelijk minder willen gaan bijdra gen. Het driejarig project is in 2008 ge start en loopt dit jaar af Afgespro ken is dat de twee woningcorpora ties en de gemeente de kosten van 150.000 euro broederlijk zouden delen. Omdat het merendeel van de aanmeldingen niet via de wo ningcorporaties wordt aangemeld, maar via de politie, hebben Clavis en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen al laten weten dat ze zich gaan be raden over het financiële vervolg van het project. Buurtbemiddeling is een laagdrem pelige voorziening waar getrainde vrijwilligers proberen te helpen bij het oplossen van burenruzies. De bemiddeling is gratis en de vrijwil ligers hebben een geheimhoudings plicht. De bemiddelaars bestaan door Martijn de Koning OOSTBURG - Helder Zeeuws ziet niets in de komst van een aantal 'centrumkernen' in de gemeente Sluis, waar onderwijs en vereni gingsleven gecentraliseerd worden. De Sluise partij wil scholen in alle kernen behouden, onder meer door er waar mogelijk multifunc tionele centra van te maken. Vere nigingen zouden ze in de avond uren kunnen gebruiken. Dat staat in het verkiezingsprogramma van de partij. Helder Zeeuws ziet verder kansen voor de streek als watersportge meente. Daarvoor zouden kreken en watergangen geschikt gemaakt TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid Henk Siersema (CDA) wil weten hoe het staat met het plan voor samenwerking tussen de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. In juli vorig jaar namen de ge meenteraden van Terneuzen, Hulst en Sluis op initiatief van het CDA een motie aan. Daarin werd de colleges van burgemeester en wethouders opgedragen om sa men met een concreet plan van aanpak naar buiten te komen. De start van deze impuls om te ko men tot vergaande samenwerking zou dan na de gemeenteraadsver kiezingen kunnen worden opge pakt. Sinds juli is het echter stil ge bleven. Siersema wil dat het colle ge de stand van zaken in een com missievergadering of de raadsverga dering van februari uiteen zet, zo dat er nog over kan worden gedis cussieerd vóór de verkiezingen. door Luc Oggel uit een groep van rond de vijftien mensen die hun medebewoners helpen om zelf onderlinge conflic ten op te lossen. Het gaat om ru zies die doorgaans te licht zijn om er politie of justitie bij te halen. Voorbeelden zijn overlast van ge luid, huisdieren, kinderen, stank, roddels, parkeren, pesterijen of in timidatie. Op dit moment zijn er ongeveer acht aanmeldingen per maand, het dubbele van het aantal dat in het plan van aanpak werd ver wacht. In meer dan tachtig pro cent van de gevallen is de bemid deling succesvol. Eind dit jaar loopt het project af en moet de gemeente zich bera- .den over een eventueel vervolg. „Gezien het aantal meldingen wordt verwacht dat de kosten zul len stijgen en dat de beide woning corporaties minder zullen bijdra gen", schrijven B en W aan de ge meenteraad. Volgens het college moet er wellicht al voor dit jaar een keuze gemaakt worden tussen minder projecten bemiddelen, eer der stoppen met het project of het budget verhogen. Ook moet wor den bepaald of er in 2011 met Buurtbemiddeling wordt doorge gaan en zo ja, op welke manier. Vaarbewijzen die niet in orde zijn, een niet goed bijgehouden vaartijden- boek of ondeugdelijke certificaten. Voor zulk soort over tredingen zal vanaf 2011 niet lan ger de waterpolitie, maar Rijkswa terstaat het bonnenboekje trek ken. Die 'verschuiving' is het gevolg van de nieuwe Binnenvaartwet, die sinds dit jaar van kracht is. Daarnaast is het een manier om ef ficiënter te werken. Door een flink deel van het (handhavings)pakket over te doen naar Rijkswaterstaat, toch de feitelijke beheerder van de vaarweg, maakt de politie handen vrij om achter 'de echte boeven' aan te gaan. Het zal voor met name Rijkswater staat en de scheepvaart even wen nen zijn en daarom1 wordt dit jaar onder het motto 'Geel en blauw sa men in touw' eerst nog gezamen lijk opgetrokken. Eens per maand zullen agenten op de boot van Rijkswaterstaat stappen en omge keerd, zodat de Rijkswaterstaters de kneepjes van het vak leren en om de nieuwe werkwijze kenbaar te maken aan de schippers. Giste- ren gebeurde dat voor het eerst. De schepen RWS84 van Rijkswa- moeten worden. Water zou met el kaar verbonden kunnen worden, waardoor een netwerk van water wegen ontstaat. De partij wil ook dat inwoners van de gemeente Sluis overal gra tis kunnen parkeren. Ze wil de ge- biedscommissie afschaffen, ziet lie ver tweede woningbezit dan leeg stand en wil het particulieren en bedrijven makkelijker maken duur zame maatregelen te nemen. Helder Zeeuws vindt dat er ge noeg nieuwe natuur is in Sluis en spreekt zich uit tegen de komst van plan Waterdunen. Bestaande natuur (en -ook landbouwvelden) moeten ontsloten worden door middel van wandelpaden. Ron Peters (links) van Rijkswaterstaat stelt zich voor aan Rinus van Tilburg van de waterpolitie, de 'Unicum' uit door Martijn de Koning SCHOONDIJKE - Landelijke partijen WD, CDA en PvdA gaan op vrij dag 5 februari met elkaar in debat over het thema krimp in de ge meente Sluis. Dat doen ze in aan loop naar de gemeenteraadsverkie zingen in maart. De lokale par tijen uit Sluis zijn niet uitgeno digd. De partijen hebben hun best ge daan enkele 'zwaargewichten' naar Schoondijke te laten komen. De WD en de PvdA vaardigen een Tweede Kamerlid af, in de vorm van Brigitte van der Burg (WD) en Marianne Besselink (PvdA). Voor het CDA komt Europarle mentariër Lambert van Nistelrooij in actie. Vanuit de provincie doen gedepu teerde Harrie van Waveren (CDA) en de Statenleden Carla Schönknecht (WD) en Peter Holt- ring (fractievoorzitter PvdA) mee aan het debat. Ook de drie lijsttrekkers in Sluis, Stan Lauret (WD), Peter Ploeg- aert (CDA) en Robert Evers (Pv dA), doen hun zegje. De bijeenkomst vindt plaats in dienstencentrum De Moaneblus- ser aan de Buys Ballotstraat in Schoondijke en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen vraagt het kabinet niet om een forse schadeclaim bij de Bel gische staat neer te leggen wegens vervuiling van de Westerschelde. Burgemeester en wethouders ant woorden dat op raadsvragen van Cees Freeke (LCF). Het raadslid deed de oproep omdat als gevolg van een storing afvalwater uit Brussel dagenlang ongezuiverd in de Scheldewater is geloosd. „Wij gaan er vanuit dat Rijkswaterstaat als bevoegd gezag de kwaliteit van het oppervlaktewater van de Wes terschelde zal controleren en kan vaststellen of er al dan niet sprake is van (grootschalige) verontreini ging", betoogt het college. n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54