zeeland 119 energie goed in de hand te houden THUlSm 's Avonds hoef ik mijn kachel niet meer zo hoog te zetten ZOA DE VOORDELIGSTE KRANT VAN NEDERLAND Ambtenaren niet op pad dankzij cyclorama's besparende maatregelen 'Deze woningen hadden het slechtste energielabel, nu het één na beste, het kan dus Wil van Helvoirt Heeft u 'm al? De FINALEKRANT van TMC. dinsdag 26 januari 2010 door Harmen van der Werf Pas op, over tien, vijftien jaar dreigen huurders meer geld kwijt te zijn aan energie dan huur. Ook mensen met een eigen woning zul len tegen steeds hogere energiere keningen oplopen, voorspelt Wil van Helvoirt. Hij is bedrijfsleider van FaktorPlus in Kloosterzande, een samenwerkingsverband van vijf bedrijven die op allerlei terrei nen in de bouw actief zijn en el kaar zo aanvullen. „Investeren in energiebesparing verdient zichzelf terug", weet Van Helvoirt zeker. „De energieprijzen mogen vorig jaar iets gedaald zijn. Dat is slechts tijdelijk. Ze stijgen al weer. Dat blijft de trend. We moe ten met z'n allen ook in energiebe sparing blijven investeren, als we minder afhankelijk willen worden van landen in het Midden-Oosten en Rusland." Het is volgens Van Helvoirt al mo gelijk energieneutrale nieuwbouw woningen te bouwen. Woningen waarin het goed toeven is, waarin het lekker warm is in de winter, terwijl nauwelijks energie wordt gebruikt. Supergeïsoleerde muren, ramen met hoog rendement glas en energiezuinige kozijnen - waar door geen zuchtje wind meer bin nenkomt - houden de warmte bin nen. Zonnepanelen leveren juist energie op en zonneboilers zorgen voor warm water. Ook in oude woningen is het mo gelijk veel energie te besparen. Fak torPlus is daar momenteel volop mee bezig aan de Vredestraat in Sas van Gent. Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen laat daar sinds maart 2009 41 klas- mee de woningcorporatie niet al leen goedkope huurwoningen wil behouden, maar ook 'een stuk cul tureel erfgoed'. „Een geweldig pro ject", oordeelt FaktorPlus-bedrijfs- leider. Hij vindt dat uiteraard om dat het samenwerkingsverband van vijf bedrijven er een mooie klus aan heeft, maar ook omdat het een voorbeeldproject is voor energiebesparende maatregelen in oudbouw. „Het zal je niet verbazen dat deze woningen een heel slecht energie- sieke arbeiderswoningen van top tot teen renoveren. „Alleen het dak en de voorgevel blijven feite lijk staan", vertelt Van Helvoirt. „Er komen nieuwe wandjes in, nieuwe vloeren, een nieuwe ketel voor de centrale verwarming en nieuwe elektra. En de woonka mers worden nog 2,5 meter uitge bouwd." Woongoed Zeeuws-Vlaanderen steekt 6,5 miljoen euro in het grootscheepse renovatieplan, waar- Willem Willemse heeft zijn werkzame leven op een binnenschip ge varen. „Ik kom uit een echte schip- persfamilie." Hij voer vaak langs Sas van Gent en besloot er aan wal te gaan na zijn pensionering, even als zijn tweelingbroer Johan. Ze wonen sinds kort naast elkaar in de Vredestraat, ieder in een eigen compleet gerenoveerde woning. „Ik woonde hiervoor aan de St. Al- bertstraat", vertelt Willem in de woonkeuken van zijn warm inge richte woning, „maar daar zit je nogal ver van de winkels af. De Vredestraat is lekker dichtbij het centrum van Sas van Gent. Het huis aan de St. Alberstraat, met drie slaapkamers, was me ook te groot geworden." Aan huur is Willem Willemse meer geld kwijt. Hij betaalde aan de St. Albertstraat 'vierhonderd eu- Het straatarme HAITI is getroffen door een hevige AARDBEVING. Duizenden SLACHTOFFERS zijn te betreuren. OVERLEVENDEN hebben water, medische zorg, eten en NOODOPVANG bard nodig. HELP ONS HELPEN. Steun onze noodhulpactie en stort uw gift o.v.v. 'aardbeving Haiti'. Afstemming heeft plaats gevonden met Tear, Dorcas en Red een Kind. Woord -Daad www.woordendaad.nl giro 733, Gorinchem VLUCHTSUNGSNZORQ www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn label hadden, dat er veel moest worden verstookt om ze warm te krijgen", vertelt Van Helvoirt. „Ze waren totaal niet geïsoleerd, had den nog een geiser voor de warm watervoorziening en een ouder wetse verwarmingsketel. Ze had den dan ook het slechtste energie- label, G. Na de grondige renovatie zitten ze op energielabel B, het één na beste. Dat scheelt de bewo- ners, zeker in de toekomst, enorm veel geld." Muren en daken zijn geïsoleerd. Er zijn ketels voor de centrale verwar ming en warmwatervoorziening in geplaatst met een zeer hoog ren dement. De ramen zijn voorzien van dubbelglas met ook een zeer hoog rendement. FaktorPlus timmert verder aan de weg met dit soort energiebesparen de maatregelen. Vorige week don derdag vond op initiatief van Fak torPlus een algemene, vrij toegan kelijke informatiebijeenkomst over energiebesparing plaats in het ROC in Terneuzen. Zo'n honderd bezoekers kwamen erop af Voor komende donderdag, 28 ja nuari, staat eenzelfde bijeenkomst op de rol in het dorpshuis aan het Molenplein 3 in Hoek, vanaf 19.00 uur. „Vier zonnepanelen kosten vier-, vijfduizend euro", geeft Van Hel voirt een voorproefje, „in negen, tien jaar verdien je dat terug." In FaktorPlus werken overigens de volgende vijf bedrijven samen: schildersbedrijf De Schrijver, Kloosterzande; Poppe Installatie techniek, Kloosterzande; bouwfir- ma Risseeuw, Axel; ECS Technics, Terneuzen; en projectinrichting La- voir, Middelburg. ro zoveel'. Zijn 'nieuwe' woning aan de Vredestraat doet 550 euro per maand. Hij lijkt er niet mee te zitten. Integendeel. Behalve dat de winkels dichterbij zijn, bevalt het hem uitstekend dat zijn huis aan de Vredestraat comfortabel aan voelt. ,,'s Avonds, als ik op de bank zit voor de televisie, hoefik de ka chel tenminste niet zo hoog te zet ten." Hoeveel minder hij aan gas kwijt is dankzij de energiebespa rende maatregelen, durft hij niet te zeggen. „Ik moet de eerste afre kening nog krijgen." Hoewel hij met zichtbaar plezier aan de Vredestraat woont, heeft Willem Willemse ook een kritiek puntje. „De carport achter is aan de kleine kant. Ik heb mijn auto, een Ford, daarom maar vervangen door een Suzuki. Zoveel hoefik er niet meer mee te rijden, met de winkels vlakbij." Willem Willemse met hond Chetty en zijn vriendin in zijn praktisch nieuwe woning aan de Vredestraat in Sas van Cent. „Lekker behaaglijk." OOSTBURC - De gemeente Sluis laat de komende tijd verschillende cyclorama's maken in de gemeen te. Cyclorama's zijn foto's die 'een rondje draaien', dus vanaf een be paald punt de volledige omgeving in beeld brengen. De foto's wor den gemaakt met een toestel in de vorm van een bol op het dak van een auto van het bedrijf Cyclome- dia. De maatregel moet vooral tijd winst opleveren. Ambtenaren die nu om de situatie te bekijken nog vaak ter plaatse moeten gaan, kun nen straks achter hun bureau blij ven en de foto's raadplegen. Het gaat om een proef van een jaar. Be valt deze, dan worden er volgend jaar meer foto's gemaakt. Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53