41 binnenland TO@S Softe aanpak van jonge WK niet in 3D in huiskamer Militairen toch niet naar Uruzgan gezonden Marechaussee naar Haïti Ministerie onderzoekt 'pepperspraycontact' Al jaren overlast in Zaltbommel MAROKKAANSE JEUGD De burgemeester van Zaltbommel wordt bewaakt vanwege bedreiging door Marokkaanse jongeren. Waarom staan de autoriteiten overal zo machteloos tegenover zulke groepen? dinsdag 26 januari 2010 DEN HAAG - Zij hadden maanden lang getraind, verlof opgenomen om nog wat tijd door te brengen met familie en vrienden, maar'zij gaan toch niet naar Afghanistan. Afgelopen donderdag, vier dagen voor het geplande vertrek, kregen zes luchtmachtmilitairen te horen dat zij niet meegaan met het vlieg tuig dat vanochtend vertrekt. De technici die voor het onder houd van de in Kandahar gestatio neerde Fi6's zouden zorgen, zijn boos dat zij op het allerlaatst en zonder verklaring te horen kregen dat hun uitzending niet.doorging. Er deden in het detachement wel geruchten de ronde dat niet ieder een nodig zou zijn, maar dat is ze nooit van officiële zijde verteld. Jan Kleian, voorzitter van de mili taire vakbond Acom, noemt het 'schrijnend'. „Op de thuisfrontdag werd gezegd: 'die en die en die gaan niet mee'." Volgens een woordvoerder van de luchtmacht heeft het detachement de werkzaamheden zodanig aange past dat het werk met minder mensen gedaan kan worden. BRUSSEL - Nederland is bereid om maximaal zestig marechaussees te leveren voor een EU-eenheid, die moet helpen om de hulpverlening in Haïti in goede banen te leiden. Maar het troepenschip Hr. Ms. Jo- han de Witt dat Den Haag ook had aangeboden, gaat niet naar Haïti. De Verenigde Naties hebben laten DEN HAAG - Het ministerie van Bin nenlandse Zaken is gisteren met een onderzoek begonnen naar mo gelijke corruptie bij de keus van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) in 2002 voor een Amerikaans merk pepperspray. Volgens het Amerikaanse Open baar Ministerie heeft een mede werker van de politie Rotterdam tegen betaling vertrouwelijke infor matie over een pepperspray-aanbe- steding aan de fabrikant doorge speeld. Een woordvoerder van minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken zei gisteren dat medewer kers dezelfde dag al in de archie ven waren gedoken. De zaak kwam in het weekeinde in het nieuws. Het Amerikaanse OM stelt dat de Nederlandse politieman niet al leen cruciale informatie doorspeel de, maar er ook bij het KLPD op weten het schip, dat hulpgoederen, helikopters en mariniers aan boord heeft, niet nodig te hebben. Dat zei staatssecretaris Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken gisteren na EU-overleg in Brussel. Hoeveel marechaussees er precies naar Haïti gaan en wat zij daar gaan doen, staat nog niet vast. aandrong in de aanbesteding een specifiek type spray te vermelden, namelijk hetgeen het bedrijf uit Jacksonville fabriceerde. De politiemedewerker zou zich voor enkele duizenden dollars heb ben laten omkopen. De order die de Amerikaanse peppersprayfabri- kant vervolgens in de wacht sleep te, had een waarde van 2,4 mil joen dollar, waarvan een half mil joen winst. De politieman was binnen het KLPD verantwoordelijk voor de aankoop van materieel. De Ameri kaanse openbare aanklager be weert dat de man via 'een consul tant' werd benaderd. De Rotterdamse politieman zou vervolgens de aanbesteding heb ben aangepast, zodat een andere aanbieder niet meer in aanmer king kwant. De consultant mocht daarna 15.000 dollar delen met de politieman. PAUL KUSTERS door Mayke Calis en Dylan de Gruijl De burgemeester van Gouda was de overlast van Marokkaanse jonge ren in 2008 al beu. Hij wilde probleemgezinnen uit huis plaatsen, ouders onder toezicht stellen en 'lastpakken' hun uitke ring afpakken. Het was tijd voor 'onorthodoxe maatregelen'. Maar de ellende was al jaren gaan de. Buschauffeurs staakten, omdat zij de intimidaties zat waren. In het stadhuis lag al bijna zes jaar een rapport dat onomwonden stel de dat de Marokkaanse jongeren grote problemen veroorzaken. Grote steden wisten het al langer. Maar de laatste tijd krijgen steeds meer kleinere gemeenten er mee te maken. In Culemborg liep een vete tussen Marokkaanse en Mo lukse jongeren uit de hand en in het afgelopen weekeinde werd de burgemeester van Zaltbommel be veiligd na bedreigingen door Ma rokkaanse jongeren. Waarom slaagt Nederland er niet in die jongeren in toom te hou den, en waarom zijn het zo vaak Marokkanen? „Omdat Turken on derling beter georganiseerd zijn dan Marokkanen, komen Marokka nen meer in aanraking met de Ne derlanders", zegt antropoloog en criminoloog Hans Werdmölder, die al 25 jaar onderzoek doet naar criminele Marokkanen. Marokkanen vinden Nederlanders vaak maar mietjes. Een echte man verdedigt zich in hun ogen. De Ne derlandse man gaat conflicten meestal uit de weg. Zeker een con flict met Marokkanen, die binnen vijf minuten hun hele familie ter plekke hebben. Door brutaal en agressief te zijn profileren zij zich ten opzichte van elkaar. Het Nederlandse rechtssysteem, waarbij jongeren waarschuwing na waarschuwing krijgen, werkt niet goed voor deze groep, zegt Werdmölder. „De boodschap is dat ze toch niet gestraft worden, dus gaan ze door." Zo kan het beeld ontstaan dat autoriteiten machteloos staan. Dat de politie pas ingrijpt als de schijnwerpers op een incident worden gericht. Criminoloog Jan Dirk de Jong ha mert er op dat het gedrag van Ma rokkaanse jongeren niets met hun culturele achtergrond heeft te ma ken. Hij ging voor zijn promo tie-onderzoek uit 2007 'Kapot Moeilijk' zeven jaar om met 'Mo- cro's' in het Amsterdamse stads deel Slotervaart. Zijn conclusie: hun gedrag past in de universele straatcultuur. Intimidatie, gestunt rnet scooters en 'schijt hebben' aan de rest van de wereld komt overal voor. Zo vertonen Koreaan se probleemjongeren in de Vere nigde Staten hetzelfde gedrag. Net als groepen Chileense migranten kinderen in Barcelona. De overeenkomst is dat ze op groeien in achterstandsbuurten, hun ouders tekortschieten en dat ze zich vasthouden aan hun hech te vriendengroep op straat. De Jong: „En als die groep ook nog eens wordt weggezet als al lochtoon, of als mensen 'met een ander kleurtje', zie je een intensive ring van dat gedrag. Bij Marokka nen in Nederland is dat heel goed verklaarbaar." Werdmölder bepleit een andere aanpak, niet langer gestoeld op pappen en nathouden: „Je moet ze pakken waar de pijn zit." Jan Dirk de Jong: „Laat zo'n jon gen zijn buurt schoonvegen. Dan kan hij geen stoere verhalen op hangen, ziet de buurt dat hij boete doet en denkt hij: shit, dit wil ik niet nog eens meemaken." In Zaltbommel borrelden vorige week de problemen rond een groep Marokkaanse jongens op. Maar de overlast speelt al jaren. Burgemeester Albert van den Bosch wordt bewaakt na 'dreigen de woorden' in de nasleep van de onrust en vernielingen bij de ont ruiming van de Philipsschool, waar de Marokkaanse vereniging Al-Amal thuis is. Het centrum werd ontruimd nadat politieagen ten werden uitgescholden toen zij er binnen stapten op zoek naar een winkeldief. Alleen al het afgelopen half jaar vernielden jongeren een flink aantal auto's, waaronder min stens twee als wraakactie op lera ren van het plaatselijke Cam bium College. Ruiten van buurt bewoners en winkeliers in het centrum sneuvelden, voorbijgan gers worden naar eigen zeggen bedreigd en beledigd. De omzet op koopavonden van winkels in het centrum loopt te rug, klagen winkeliers. Burge meester Van den Bosch kondigde in september al aan dat er came ra's komen in het centrum. De precieze omvang van de over last is lastig in beeld te krijgen, omdat tot frustratie van de poli tie slachtoffers van geweld of dief stal vaak geen aangifte (durven te) doen. De harde kern bestaat uit zo'n vijftien jonge Marokka nen. Inclusief meelopers telt de groep zo'n veertig mensen. door Tonie van Ringelestijn DEN HAAG - Na digitaal en HD-tv is 3D (driedimensionaal) de nieuw ste tv-trend. Tv's en Blu-ray-spe- lers met 3D-ondersteuning zijn vanaf juni in Nederlandse winkels te koop. In die maand filmt Sony het WK voetbal ook in 3D. Maar het toernooi is in Nederland niet in 3D te zien. „Het is nog te vroeg dit recht streeks naar de huiskamer te breng en", zegt pr-manager Hans den He- ijer van Sony. Nederlandse tv-aan- bieders zijn er nog niet klaar voor. Woordvoerder Gradus Vos van aanbieder Ziggo: „3D is nog niet aan de orde. Voordat de techniek is gestandaardiseerd, zijn we twee jaar verder." Ook de NOS onderzoekt 3D nog. „Het WK in 3D uitzenden is zin loos: nog bijna niemand heeft een geschikte 3D-tv", stelt NOS-inno- vatiechef Roeland Stekelenburg. Hij zag de nieuwe 3D-tv's onlangs. „De kijkervaring is fantastisch. Dit bereikt de huiskamer echt wel." Sony projecteert 3D-beelden van WK-duels op pleinen in zeven ste den, maar niet in Nederland. Wel probeert het bedrijf WK-beelden in 3D in winkels te laten zien. Bij uitzendingen op tv kan niet worden volstaan met goedkope brilletjes, zoals bij projectie op gro te schermen. Bij lcd-tv's zijn duur dere active shutter-brillen nodig. Deze brillen tonen synchroon met de tv de beelden voor linker- en rechteroog. „Nodig voor de opti male 3D-beleving", aldus Den He- ijer van Sony. Ook iets goedkopere tv's zijn vol gens hem binnenkort met een spe ciaal pakket met transmitter en brillen voor 3D geschikt te maken. Buitenlandse tv-zenders, waaron der het Britse Sky en Discovery, beginnen binnen een jaar met 3D- uitzendingen. De Amerikaanse zender ESPN zendt het WK voet bal zelfs al in 3D uit, net als 84 an dere sportevenementen. Programma's maken in 3D is las tig, zegt Stekelenburg van de NOS. „Je moet anders filmen en regisse ren. Bij te snel schakelen, raken kij kers de oriëntatie kwijt. En waar zet je tijdsaanduidingen of onderti tels?" Nederlandse kabelmaatschappijen zijn nog niet met 3D bezig. Grote sportevenementen zijn vaak wel hét moment om nieuwe technie ken te introduceren, maar het WK komt net te vroeg voor 3D. Neder landse tv-kijkers zijn conservatief, vindt Vos van Ziggo: „Zelfs over stappen op digitaal duurt hier erg lang. We kunnen analoge tv nog niet afschaffen, zoals in Amerika." KPN en Tele2 moeten zelfs nog he lemaal beginnen met HD-tv. KPN-woordvoerder Steve Hufton: „HD begint aan te slaan, 3D volgt later."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4