Minicampings Veere vrezen problemen Yentine Boeije: 'Er ontstaan 20 Producties van Yentine Boeije Middelburgers straks gratis met bus naar Vlissingen Oud hout langs dijkwegen wijkt voor nieuwe aanplant Loskraan terug bij de haven Middelburg Uitbreiding naar 25 plaatsen op helling JONGEREN Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze helemaal voor gaan. In een serie belicht de PZC hun belevenissen of toekomstplannen. Inspiratiebron dinsdag 26 januari 2010 door Maurits Sep DOMBURG - Zo'n 40 minicampings in de gemeente Veere vrezen in de problemen te komen nu de rech ter het minicampingbeleid van de gemeente op een belangrijk punt van tafel heeft geveegd. „De grond slag onder de uitbreiding van 15 naar 25 kampeerplaatsen is wegge blazen", concludeert Adrie Boo gaard van de Vekabo. „Daar zij we van geschrokken." In een zaak die is aangespannen door minicamping De Heksenke tel heeft de rechter vastgesteld dat de uitbreiding van de minicam pings met 10 plaatsen onvoldoen de is onderbouwd. „Dat heeft: di recte gevolgen voor 40 campings. Maal 10 plaatsen. Die voor sommi ge periodes zoals Pasen en de zo mer al zijn volgeboekt. Dat treft dus ook duizenden vakantiegan gers", berekent Boogaard. Bovendien hebben de betrokken kampeerboeren de afgelopen twee jaar voor miljoenen euro's geïnves teerd in hun campings, merkt Boogaard op. Sanitair is verbeterd, er is groen aangeplant, de indeling van terreinen is gewijzigd. De Ve- kabo-woordvoerder wil nu nog niet praten over schadeclaims rich ting de gemeente als die extra plaatsen dit seizoen niet verhuurd mogen worden en er dus geen geld terugverdiend kan worden. „We willen wel zo snel mogelijk overleg met de gemeente, want die is nu aan zet." De eerste zet is de uitspraak van de rechter goed bestuderen en als B en W bespre ken, laat een woordvoerster weten. Daarna volgt een reactie. De Vekabo wil zich niet mengen in het conflict tussen De Heksen ketel en de gemeente. Boogaard wijst er wel op dat behalve De Heksenketel ook de Vekabo steeds tegen de gemeente heeft gezegd dat de term 'reëel agrarisch be drijf te vaag is als onderbouwing voor uitbreiding met tien kampeer plaatsen. „Maar de gemeente wil de een eigen beleid ontwikkelen en dat niet via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten doen." Op 1 maart begint het kampeersei- zoen. De Vekabo wil dat de ge meente dan een oplossing heeft. Boogaard: „Wij hebben ons aan de regels gehouden, dus wij mogen hiervan niet de dupe worden." De populieren langs de jonkvrouw Annadijk worden een voor een omge zaagd. KORTGENE - 485 populieren aan de Jonkvrouw Annadijk en de Scha- pendijk bij Kortgene verdwijnen in de komende twee weken uit het landschap. Staatsbosbeheer liet gisteren beginnen met het vel len van de bomen, die door leef tijd en windschade hun beste tijd gehad hebben. Het hout, circa 283 kuub, gaat naar een houthande laar. De opbrengst helpt de kosten van kap en herplant te drukken, vertelt boswachter Karei Leeftink van Staatsbosbeheer, dat de dijken in beheer heeft. In overleg met het waterschap worden de dijken op nieuw beplant met bomen. door Marijke Vael Een uitgestorven, stille straat bestaat niet voor Yentine Boeije. Wan neer de zestienjarige Zie- rikzeese door zo'n straat loopt, wordt die 'vanzelf ingevuld door haar fantasie. „Dan zie ik een bijvoorbeeld een prachtige brui loftsstoet langs komen of een groep mensen met protestborden. In mijn hoofd ontstaan constant scènes." Yentine had dat reeds als kind en ze geniet er van. Dank zij haar le vendige fantasie weet ze precies wat ze wil: regisseur worden en zelf de scripts schrijven voor de films, televisieprogramma's of to neelstukken die ze gaat maken. „Terwijl ik iets schrijf, heb ik er al beelden bij. Ik weet precies hoe het moet worden. Daarom wil ik alle touwtjes in handen hebben om dat ook te kunnen verwezenlij ken." De Zierikzeese wist al als kind dat ze regisseur wilde worden. „Ik heb nooit iets anders gewild. Alleen wist ik vroeger niet hoe dat heet te." Reeds als tienjarige creëerde ze verhaaltjes, waarvan ze wist dat het toneelstukken moesten wor den. „Meestal over gebeurtenissen in de klas, waar ik dan wat extra's bij verzon. Met vriendinnen voer den we die soms op als toneelstuk. „Ik speelde mee, maar zei wel hoe het moest." Yentine schrijft nog altijd verhalen en fragmenten. Steeds vaker in de vorm van dialogen. Scripts dus. Ze zijn gebaseerd op eigen belevenis sen, aangevuld met de fantasie scènes die zo rijkelijk in haar hoofd opkomen. Toen ze vijfjaar geleden als speelster bij de Histori sche Spelen Zierikzee kwam, viel De regisseur van de stichting Histo rische Spelen Zierikzee, Cees Möhlmann is een bron van inspira tie voor Yentine Boeije. Ze ontmoette hem vijf jaar gele den omdat hij het taxibusje be stuurde waarmee ze naar school reed. Möhlmann vertelde over het script dat hij schreef voor de HISP productie de Bruiden van Burgh en nodige Yentine uit mee te spelen. Tijdens de repetities werd ze gefas cineerd door de manier waarop Möhlmann spelers aanstuurde om meer emotie in hun spel te krijgen. haar toekomstdroom helemaal op zijn plek. „Ik zag Cees Möhlmann aan het werk en wist gelijk dat ik dat ook wilde. Regisseren. Aan de touwtjes trekken om een voorstel ling goed in beeld te brengen, zo dat het overkomt bij het publiek. Een mooi plaatje creëren. Dat wil ik." Inmiddels zette Yentine de eerste stappen om haar toekomstdroom te realiseren. Vorig jaar rondde ze aan het Goese Lyceum de VMBO opleiding theater af. Sindsdien reist ze vier uur per dag op en neer naar Bergen op Zoom voor de opleiding audiovisueel aan het Zoomvlietcollege. „Hier leer ik al les over de technische en creatieve mogelijkheden van licht en geluid. Heel leuk, omdat je hier leert van uit de praktijk." De regisseuse in de dop be schouwt deze vierjarige opleiding slechts als een opstapje. „Mijn doel is de Nederlandse Film- en Televisie Academie in Amster dam." Of ze haar talenten later wil inzetten voor film, toneel of tv weet Yentine nog niet. „Ik vind het allemaal interessant. De uitda ging van toneel is om te laten zien wat je eigenlijk niet kunt laten zien. Daarbij moet je improvise ren, terwijl film meer technische mogelijkheden biedt." Eén van de scripts die Yentine schreef is een eigen bewerking van het Bijbelboek Esther. Behalve met toneelspelers werkt ze daarbij met een 'verteller' die de gedeelten in het verhaal overbrugt die te moeilijk zijn om op toneel te laten zien. Vorig jaar won ze, samen met Joera Pankow en Jeffery Maljers, de Zeeuwse Kunstbende prijs in de categorie expo. Dit, met een serie foto's over Jeanne d' Are waarin zij drieën figureerden. Momenteel werkt Yentine op school aan een video clip op basis van het nummer Message in a bottle van popgroep The Police. „Ik maakte daarvoor een script over een man die zijn gezin is kwijtgeraakt en op de bank een beetje dron ken naar een foto van zijn dochter kijkt. Uit verdriet en eenzaamheid stuurt hij een SOS-mail naar de we reld. In een droom ziet hij zijn dochter lopen met zijn ex, maar het lukt niet om haar aandacht te trek ken. Als hij wakker wordt loopt hij dezelfde route en vindt zijn dochter op een bankje met een foto van hem." Een happy end, dat in de originele Policeclip niet zit. „Het is mooi als je zelf kunt beslissen hoe het af loopt," vindt Yentine. Ondanks haar strakke dagschema van vroeg opstaan, reizen, school, huiswerk en vroeg naar bed, bekijkt ze veel films. Haar favoriete regisseur is James Cameron, die de films Titanic en Lord of the Rings maakte en de recen te sciencefiction kaskraker Avatar. „Een goede film met een mooi verhaal, maar vooral vanwege de bij zondere techniek. Het is heel knap om die effecten te krijgen." foto Willem Mieras Hoogstwaarschijnlijk weer popu lieren, vertelt Leeftink. „Het is een snelgroeiende boom die goed past in het landschap." in blad verleent de boomsoort de dijken het karak teristieke ruisende achtergrondge luid. Aan natuurwaarde heeft de populier weinig te bieden. Voor de opdracht tot kap uitging, is onder zoek gedaan naar eventuele bewo ning door spechten, vleermuizen en kleine knaagdieren. „Onze waarnemer vond enkel een nest van een zwarte kraai. Als er iets bij zonders zat, hadden natuurvereni- gingen ons daar wel op geatten deerd. MIDDELBURG - De monumentale loskraan die bij de Middelburgse haven staat, is gerestaureerd. De kraan wordt komende woensdag teruggeplaatst. De kraan komt om 11.00 uur terug op zijn plek langs de Rotterdamsekaai. Vooral de fundatie met de taats (as) en het draaimechanisme ver keerden in slechte staat. Ook was de natuurstenen bedekking ver zakt en op enkele plaatsen gebro ken. Bovendien waren de gietijze ren bordessen (vloertjes) op ver schillende plekken gescheurd. Vol gens de gemeente is deze kraan nog de enige in zijn soort in Ne derland. Daarom is hij ook aange wezen als Rijksmonument. VLISSINGEN - De binnenstad van Vlissingen heeft potentie genoeg maar zit al een tijdje in de hoek waar klappen vallen. En dan is pro motie voor de gratis bus naar Mid delburg net een tikje te veel. Een winkelier klaagde er gisteren in de krant al over en de Lokale Partij Vlissingen pikte het meteen op. Maandagochtend ging een ge peperde brief met scherpe vragen naar het gemeentebestuur. Vindt u het binnen de nauwe sa menwerking met de provincie en Middelburg passen dat men het winkelend publiek met zo'n aan bod uit Vlissingen probeert weg te trekken vraagt de LPV. Een tele foontje naar de provincie heldert veel op. Het gaat om een promotiecampag ne voor het openbaar vervoer in Zeeland met Connexxion en Veo- lia. „De actie is in drie stukken ge knipt", vertelt Ferry Chervet van de provincie. „Nu staan de steden Middelburg, Terneuzen en Zierik zee centraal. Dat betekent dat men sen in de omgeving van die steden een kaart hebben gekregen waar mee ze gratis met de bus kunnen. Later dit jaar komen drie andere plaatsen aan de beurt en weer la ter weer drie andere plaatsen. Vlis singen zit daar natuurlijk ook een keer bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40