Rijkswaterstaat 181 zeeland 'Als je geen keuzes maakt doe je van alles wat, maar niks goed' Algemene reserve op vijf miljoen na greep in kas voor Stadhuismuseum Gebrek zuurstof oorzaak sterfte vis Goese vijver HANDHAVING Door de nieuwe Binnenvaartwet neemt Rijkswaterstaat veel handhavingstaken op het water over van de politie. Ladies Night in de Pul met Goese dj Rafya Zeeuwse dag vrijwilligers SLZ Renovatie Havenkom begint volgende week BRUINISSE dinsdag 26 januari 2010 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland moet zich in eerste instantie rich ten op gezinnen met kinderen on der de 12 jaar met een bovenmo- daal (35.000-45.000 euro) of mo daal (25.000- tot 35.000 euro) inko men. Het kostte een aantal van de deel nemers aan de meedenksessie gis teravond in het kader van eiland- marketing grote moeite één van de gepresenteerde categorieën aan te kruisen als dé categorie waarop de gemeente Schouwen-Duive land zich zou moeten focussen. „Iedereen is toch even belang rijk?", mopperde er één. „Hoe word je hier nou wijzer van?", bromde een ander. „Wollig, ik hoor weinig concreets", bekritiseer de een derde aanwezige. Roeland Tameling van City Result, het bedrijf dat voor de gemeente de pilot eilandmarketing draait, be nadrukte in reactie het belang van scherpe keuzes. „Wat veel voor komt, is dat gemeenten geen keu zes durven maken. Daardoor doen GOES - De vissterfte in de vijver achter de Golda Meirstraat in Goes-Noord is veroorzaakt door zuurstofgebrek. Dat blijkt uit onderzoek van Wa terschap Zeeuwse Eilanden. Om wonenden ontdekten zaterdag veertig tot vijftig levenloze vissen in de vijver. Het zuurstofgebrek is ontstaan tijdens de vorstperiode. Wanneer met ijs bedekte vijvers ondersneeuwen, valt de lichtinval weg. Daardoor kunnen algen geen zuurstof produceren. Op meer plaatsen in Noord is sprake van vis sterfte, net als in Wolphaartsdijk. De gemeente heeft de dode vissen weggehaald en een medewerker gaat dagelijks bij de vijvers kijken. ze van alles wat; maar niks goed." Sterk voorbeeld van de tegenover gestelde aanpak is Rotterdam; een stad die alleen maar jonge interna tionale lefevenementen binnen haalt en ook duidelijk als 'stad met durf wordt herkend. Daar past, al dus de uitleg van Tameling, eerder een optreden van dj Tiësto bij als van André Rieu. Die laatste ver wacht je weer eerder in een stad als Maastricht te zien. De nu in drie meedenksessies ver zamelde meningen over de kracht en het (gewenste) imago van Schouwen-Duiveland zullen straks mede de bouwstenen leve ren voor de totstandkoming van een strategische visie door de ge meenteraad. Ook geeft het eiland- marketingtraject voeding aan de nog te ontwikkelen evenementen visie. En zullen er, omdat het om een door de provincie aangezwen gelde pilot gaat, masterclasses voor andere Zeeuwse gemeenten wor den georganiseerd. Wat er uiteindelijk op marketing gebied met de resultaten wordt ge daan, zal pas blijken in 2011. MEEST GELEZEN 1Pieter Zeeman moet bezuinigen 2. Verbouw schooi valt duurder uit 3. Haardrogerij Brogum BEELDEN VAN De politieke partijen op Schouwen- Duiveland die samen verkiezingsposters gaan plakken. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Kijk voor nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Tijdens de Ladies Night zaterdag 30 januari in de Bruse jeugdsoos De Pul mogen dames (al dan niet lid) gratis naar binnen. Voor heren geldt het gebruikelijke tarief: vijf euro voor niet-leden, gratis entree voor leden. Tijdens de Ladies Night treedt de Goese dj Rafya op. De jonge dj is (naast student) opkomend talent in de wereld van R&B en Urban muziek. Rafya draait regelmatig in disco theek El Toro in Goes. Ook heeft hij in het voorprogramma gestaan van K-Liber en heeft hij met dj Har- dwell gedraaid voor de actie Stu dents against aids. De Pul gaat om 20.00 uur open. BURGH-HAAMSTEDE De stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt op zaterdag 6 februa ri de jaarlijkse vrijwilligersdag in Burgh-Haamstede. De dag wordt samen met de werk groep actief terreinbeheer van de natuur- en vogelwacht Schou wen-Duiveland gehouden. SLZ-vrijwilligers vanuit heel Zee land zijn welkom. De buitenactiviteiten (excursies, werk en kinderspelen) vinden plaats op het terrein van Natuur monumenten in het bos en de dui nen. Tijdens de dag wordt één vrij williger extra in het zonnetje ge zet. Deze krijgt de 'gouden jirizaag' uitgereikt. SOMMELSDIJK Wethouder Philip van den Berg van de gemeente Middelharnis geeft donderdagmiddag 4 februari het startsein voor de renovatie van de Havenkom in Sommelsdijk. Er is lang gediscussieerd over het al dan niet intact laten van de histo rische kademuur in het landbouw- haventje. Eind 2008 werd op initia tief van Van den Berges partij Voor uitstrevend Dorpsbelang '78 de knoop doorgehakt en drie ton extra uitgetrokken voor herstel van de muur. De totale kosten bedragen nu onge veer een miljoen. De officiële han deling 4 februari wordt verricht door iemand van de Rijksdienst Cultureel Erfgoed. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Als de gemeenteraad eind februari toestaat dat wethou der Wijnand Renden zeven ton uit de algemene reserve haalt voor de renovatie van het Stadhuismu seum, is deze financiële buffer nog vijf miljoen groot. Dat meldt het gemeentebestuur aan de raadscommissie Samenle ving, die daar volgende week don derdag over beraadslaagt. De grote reservepot van de ge meente mag niet onder de vier miljoen euro dalen, zo hebben raad en college afgesproken. Na de onttrekking voor het Stadhuismu door Luc Oggel Vaarbewijzen die niet in orde zijn, een niet goed bijgehouden vaartijden- boek of ondeugdelijke certificaten. Voor zulk soort over tredingen zal vanaf 2011 niet lan ger de waterpolitie, maar Rijkswa terstaat het bonnenboekje trek ken. Die 'verschuiving' is het gevolg van de nieuwe Binnenvaartwet, die sinds dit jaar van kracht is. Daarnaast is het een manier om ef ficiënter te werken. Door een flink deel van het (handhavings) pakket over te doen naar Rijkswaterstaat, toch de feitelijke beheerder van de vaarweg, maakt de politie handen vrij om achter 'de echte boeven' aan te gaan. Het zal voor met name Rijkswater staat en de scheepvaart even wen nen zijn en daarom wordt dit jaar onder het motto 'Geèl en blauw sa men in touw' eerst nog gezamen lijk opgetrokken. Eens per maand zullen agenten op de boot van Rijkswaterstaat stappen en omge keerd, zodat de 'Rijkswaterstaters' de kneepjes van het vak leren en om de nieuwe werkwijze kenbaar te maken aan de schippers. Gisteren gebeurde dat voor het eerst. De schepen RWS84 van Rijkswaterstaat en de P58 van de politie voeren deze maandag een gezamenlijke controle uit op de Oosterschelde, waarbij twee KLPD'ers op de 'gele' boot opstap ten en twee waterstaters op de 'blauwe' boot. Ron Peters, toezichthouder en bui tengewoon opsporingsambtenaar (boa) bij Rijkswaterstaat en politie man Rinus van Tilburg zitten op de RWS84. Peters heeft zelf 26 jaar gevaren, dus weet wat er allemaal bij komt kijken. Ex-collega's op de bon slingeren is echter wat anders. „We doen vandaag een simpele controle", stelt Van Tilburg hem gerust. „We moeten niet alles tege lijk willen, dus we kijken nu voor al naar vaarbewijzen en het vaartij- seum zitten de reserves dus nog een miljoen euro boven het mini mum. Maar daar moeten we mee oppassen, melden B en W. Zij ver wachten dat het Rijk alle gemeen ten vanaf 2012 flink de duimschroe ven aandraait met een jaarlijks vol te houden korting van 20 procent op de algemene uitkering. Boven dien is de economische crisis nog niet achter de rug. Bij elke ge plande besteding uit dat miljoen zal deze afweging gemaakt moe ten worden, waarschuwen B en W. De renovatie van het Stadhuismu seum aan de Meelstraat in Zierik- zee is al ruim een jaar bezig. De ze denboek. Dat zijn de dingen die het vaakst niet in orde zijn." De mannen besluiten richting Krammer te varen, in de hoop daar wat binnenvaartschepen te treffen. Het is deze maandagoch tend namelijk redelijk rustig op de Oosterschelde. Even later komt de 'Unicum' uit Terneuzen in beeld en Peters en Van Tilburg besluiten tot een controle. De schipper voelt nattigheid, want hij is zijn papie ren al aan het zoeken. „Het is voor al belangrijk hoe je iemand bena dert", zegt Van Tilburg. „Die schip pers hebben over het algemeen een heel andere mentaliteit dan au tomobilisten, die over het alge meen toch wat agressiever kunnen reageren. Bovendien moet je ook wel een bepaalde tolerantie be trachten, voor futiliteiten kun je waarschuwen." Behendig wordt de RWS84 langs zij gemanoeuvreerd, zodat de con troleurs al varende over kunnen stappen. „Hou je schoenen maar aan", grapt de schipper ('ik hoef niet met naam en toenaam in de krant' daar heb ik geen zin in'). Hij is met 312 ton kunstmest on derweg naar Hansweert. „Ah, dus als we in het vervolg een boot van Rijkswaterstaat zien, moeten we zenuwachtig wor den", zegt de schipper licht cy nisch als hem de nieuwe werkwij ze wordt uitgelegd. „Ik ben drie maanden geleden in Frankrijk nog helemaal doorgelicht door de zwar te bende, zoals wij dat noemen. Kwamen ze met tien man aan boord." Alles lijkt in orde, tot Van Tilburg naar het vaarbewijs vraagt. De schipper blijkt alleen een klein vaarbewijs te hebben, terwijl voor de Oosterschelde een groot vaarbe wijs is vereist. Dat komt hem op een fikse boete te staan, waarvan de hoogte door de officier van jus titie wordt bepaald. De schipper heeft eigenlijk pure pech dat hij - juist nu wordt gecontroleerd, want hij is op weg om in Wemeldinge de tweede schipper op te pikken die wel de juiste papieren heeft. ven ton die Renden nodig heeft, is bedoeld voor de fasen 3 en 4; af werking en inrichting. Uit subsi dies en sponsoring hebben B en W bijna 5,5 ton bijeen gesprok keld. Verder is er nog een bedrag van 2,5 ton uit de pot stads- en dorpsvernieuwing gehaald. Ten slotte wordt gerekend op geld uit de verkoop van de panden Meel straat 14 (een gemeentelijk kan toor) en Verrenieuwstraat 1 (de we reldwinkel). Aan deze financiële constructie zitten twee risico's, melden B en W. De opbrengst van de panden kan tegenvallen en er kunnen tegenvallers opduiken bij de verbouwing van het museum. Roeland Tameling van City Result gooit diverse stellingen in de groep in een Lagerhuisachtige opzet. foto Dirk-Jan Gjeltema r;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38