Heerlijk toetje voor scholieren 181 zeeland Loskraan terug bij de haven Middelburgers straks ook gratis met bus naarVlissingen Zuurstofgebrek oorzaak grote vissterfte Goes KUNST- EN CULTUURDAGEN De groepen 7 en 8 van Vlissingse en Middelburgse basisscholen nemen een kijkje bij culturele instellingen. Scholen en instellingen zijn na drie edities enthousiast over het effect. dinsdag 26 januari 2010 MIDDELBURG - De monumentale loskraan die bij de Middelburgse haven staat, is gerestaureerd. De kraan wordt komende woensdag teruggeplaatst. De kraan komt om 11.00 uur terug op zijn plek langs de Rotterdamse- kaai. Het terugplaatsen van de kraan gebeurt door las- en con structiebedrijf J. van Belzen. Wet houder van monumenten Hannie Kool zal daarbij aanwezig zijn. Vooral de fundatie met de taats (as) en het draaimechanisme ver keerden in slechte staat. Ook was de natuurstenen bedekking ver zakt en op enkele plaatsen gebro ken. Bovendien waren de gietijze ren bordessen (vloertjes) op meer dere plekken gescheurd. De ge meente heeft' 85.000 euro uitge trokken voor de restauratie. De hijskraan is in i86r gemaakt door de ijzergieterij Prins van Oranje in Den Haag. De kraan ver ving een andere kraan die aan de Dam stond en ruim een eeuw ouder was, uit 1746. De loskraan de Rotterdamsekaai is de laatste in een serie Middelburgse stadskra- nen. Volgens de gemeente is deze kraan nog de enige in zijn soort in Ne derland. Daarom is hij ook aange wezen als Rijksmonument. Nadat de kraan weer op zijn plek is gezet, worden de natuurstenen bedekking en de bestrating erom heen hersteld. GOES - De mysterieuze vissterfte in de vijver achter de Golda Meir- straat in Goes-Noord is niet het ge volg van ziekte of vergiftiging. Dat blijkt uit onderzoek van Water schap Zeeuwse Eilanden. Omwonenden ontdekten zaterdag veertig tot vijftig levenloze vissen in de Goese vijver. Waarschijnlijk zijn de dieren overleden als gevolg van zuurstofgebrek, ontstaan tij dens de vorstperiode. Wanneer met ijs bedekte vijvers ondersneeu wen, valt de lichtinval weg. Daar door kunnen algen geen zuurstof produceren en daalt het zuurstof gehalte. Nu het ijs smelt, komen de vissen naar het wateroppervlak. Op meer plaatsen is sprake van vis sterfte, onder meer in Wolphaarts- dijk en in de Goese polder. MEEST GELEZEN 1. Bewoners kijken nergens van op 2. Cultuurwerf komt 2 ton tekort 3. Schoten in Vlissingen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Caya Don, groep 8c, Cypressenhof: „Wat ik het leukste vond vandaag? Nou dit, de voorstelling in de schouwburg. Verder ben ik in de Vleeshal geweest, bij de kunsteduca tie en in de Drukkerij. Het was echt een leuke dag. We hebben naar een verhaal geluisterd, geluidskunst ge hoord en bij de kunsteducatie ge kleid." door Theo Giele Alex Bruning, groep 7, Vossen- Joep Castenmiller, groep 7, Vossen- burch: In de muziekschool was een hele grote xylofoon en een grote saxo foon. We gingen ook een film ma ken. Daarvoor moesten we mensen interviewen. burch: Die trucjes van de goochelaar vond ik echt goed. Verder zijn we bij het Centrum voor Beeldende Kunst, de muziekschool en de Kunsteducatie geweest. Het was voor de groepen 7 en 8 van de Cypres senhof en de Vossen- burch het toetje van de Kunst- en Cultuurdag. Een heel lekker toetje; de scholieren geno ten met volle teugen van gooche laar Hilbert Geerling in de Middel burgse schouwburg. Geerling is viervoudig Nederlands Kampioen Goochelen. Geen man in een zwart pak of een glamourboy met wapperende manen en schaars ge klede assistentes. Nee, Geerling ge bruikt zijn goochelerij in een hila rische voorstelling waarbij hij de kinderen volop betrekt. Ze helpen mee en dan kan zomaar ineens je hoedje in brand vliegen als je op het podium staat. Als vanavond wordt ge-msn-ed hoe het was. Nou: vet l.o.L, dikke pret in Oudhol lands. Het is voor het derde schooljaar dat de stichting Kunsteducatie Walcheren kinderen laat kennis maken met kunst en cultuur. In november waren de Vlissingse basisscholieren al aan de beurt ge weest. Gisteren en vandaag de Mid delburgse. De kinderen komen op plaatsen waar ze vaak nog nooit eerder geweest zijn. Zo trokken gis teren zes groepen scholieren langs tien culturele instellingen zoals de muziekschool, de Vleeshal, Kunst educatie Walcheren en het Zeeuws Museum. Volgens de stich ting Kunsteducatie Walcheren zijn de dagen een schot in de roos. De instellingen merken dat kinderen terugkomen nadat ze aan de Kunst- en Cultuurdagen hebben meegedaan. Scholen die mee wil len doen kunnen zich elk jaar op geven. Vandaag zijn de Leeuwen- burch, de Franciscusschool en de Lonneboot aan de beurt. door Maurits Sep VLISSINGEN - De binnenstad van Vlissingen heeft potentie genoeg maar zit al een tijdje in de hoek waar klappen vallen. En dan is pro motie voor de gratis bus naar Mid delburg net een tikje te veel. Een winkelier klaagde er gisteren in de krant al over en de Lokale Partij Vlissingen pikte het meteen op. Maandagochtend ging een ge prikkelde brief met scherpe vragen naar het gemeentebestuur. Vindt u het binnen de nauwe sa menwerking met de provincie en Middelburg passen dat men het winkelend publiek met zo'n aan bod uit Vlissingen probeert weg te trekken? Zeker de formulering in de flyer dat 'de richting Middel burg' wordt geafficheerd als 'de goede kant op' steekt de partij bij zonder. En dan worden ook nog eens alleen de vertrektijden rich ting Middelburg genoemd, en niet de tijden terug naar Vlissingen, klaagt de LPV. Die vervolgens vraagt of het college van Vlissin gen 'correctie en genoegdoening' wil eisen van provincie en andere initiatiefnemers van de actie. Een telefoontje naar de provincie heldert veel op. Het gaat om een promotiecampagne voor het open baar vervoer in Zeeland met Con- nexxion en Veolia. „De actie is in drie stukken geknipt", vertelt Fer ry Chervet van de provincie. „Nu staan de steden Middelburg, Ter- neuzen en Zierikzee centraal. Dat betekent dat mensen in de omge ving van die steden een kaart heb ben gekregen waarmee ze gratis met de bus kunnen. Naar Middel burg, maar ook ergens anders heen. Dat moeten ze zelf weten. Later dit jaar komen drie andere plaatsen aan de beurt en weer la ter weer drie andere plaatsen. Vlis singen zit daar natuurlijk ook een keer bij." Dat de actie nu over Middelburg gaat en in Vlissingen kwaad bloed heeft gezet, was Chervet al duide lijk. „We hebben intern ook al een reactie gehad van een ambtenaar die raadslid is in Vlissingen." Wanneer in Middelburg kaarten worden verspreid om mensen te verleiden gratis met de bus naar Vlissingen te gaan voor een dagje winkelen, is nog niet bekend. Vol gens Wilma Koevermans van Con- nexxion kan dat na de zomerva kantie zijn, of voorjaar 2on. Overigens moet raadslid Coen van Dalen van de Christenunie in Vlis singen er niet aan denken dat men sen dat echt doen. In een e-mail- reactie op de vragen van de LPV vraagt hij zich af of bezoekers dan alleen een rondrit krijgen of dat ze 'een blinddoek' krijgen als ze uit stappen bij de Jacobspassage. In plaats van het college deze vragen te stellen zou de LPV dat college onder druk moeten zetten om har der te werken aan een betere bin nenstad, vindt Van Dalen. Im mers: „De LPV zit in het college en is mede verantwoordelijk voor de malaise waar we als stad in ver keren." Applaus voor Hilbert Geerling die de kinderen wist te boeien met zijn voorstelling sten doorspekte met veel humor. waarin hij toneel en goochelkun- foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20