Stof rond poëziebabes en -boys cultuur 113 Concert in teken van kamp Theresienstadt Bief in race voor Rembrandt-prijs agenda Voorpremière The lovely bones vmw IKS NATIONALE GEDICHTENDAG Portretten van woorden en woordenmakers -F door Ali Pankow Het kan minder stoffig, minder saai, minder zo veel van hetzelfde, vindt dichter Sandra Burgers uit Middelburg. Zij heeft het over poëzie en vooral over de manier waarop dat meestal wordt gepresenteerd. Samen met haar partner én fotograaf Jan van den Berg heeft zij het initiatief geno men tot 'Poëziebabes en -boys'. Het gaat om een combinatie van woord en beeld in een speelse pre sentatie op internet. „Toen ik de aankondigingen las voor de Nationale Gedichtendag donderdag bedacht ik dat poëzie ook wel eens op een andere ma nier aan de man kan worden ge bracht. Meestal gebeurt dat door gedichten voor te lezen in een bi bliotheek, een betere boekwinkel, of een herenhuis. Een variant daar op zijn speciaal daarvoor georgani seerde manifestaties of festi vals",zegt Burgers. Zij ziet tegen woordig in Zeeland poëzie wel mondjesmaat nog in andere vor men, op andere locaties gepresen teerd worden en soms gebeurt dat verenigd met andere kunstuitin gen. Volgens haar is daar te zien dat de presentatie van poëzie niet 'stijf hoeft te zijn, maar een dyna mischer uitstraling kan hebben. Als voorbeeld noemt zij de poetry slams. „Bij de slams zie je dat voor lezen juist leuker wordt door de bijkomstigheid van muziek of ge luid." Burgers wil het graag nog wat bre der. Voorlezen alleen is wat haar betreft niet de juiste manier. Lezen wel, het trekken van de aandacht naar dat lezen ook. „Zo kan poëzie op een bushokje of op de gevel van een gebouw, of op een koffie- bekertje ook in eens heel anders worden beleefd." Burgers en Van den Berg beproef den al eerder de mix van woord en beeld en hebben de ervaring dat die twee elkaar enorm kunnen versterken. Zo exposeerden zij eind 2008 in kunstenaarscentrum deWillem3 in Vlissingen. Hij maakt herkenba re foto's van en rond de Vlissingse binnenhaven en zij schreef er de poëtische teksten bij. Op basis daarvan is het idee van 'Poëziebabes en -boys' ontstaan. Zij hebben vier jonge dichters uit genodigd zichzelf in treffende poë tische teksten te etaleren. Vervol gens ging Van den Berg aan de slag om de essentie van het werk in beeld weer te geven. Het doel is MIDDELBURG - Blof dingt mee naar een Rembrandt Award voor beste fdmsong. De band schreef De Storm voor de gelijknamige •speel film van Ben Sombogaart. De an dere genomineerden zijn Hind (Morgen), Jim (Dat ben jij), De Kast (De hel foarbij), Kane (Love over healing), Martijn Lakemeier 8c Lucas Hamming (Eva), Natalia (All or nothing) en Stereo (Still he re). De winnaar, bepaald door het publiek, wordt 22 maart bekend. www.film1rembrandtawards.nl in het kader van de Nationale Ge dichtendag woorden en de 'woor denmakers' te portretteren. De dichters die werk leverden voor 'Poëziebabes en -boys' zijn: Emiel de Kam, Emma Burns, Sanne van Kempen, Coenraedt van Meeren- burgh en Sandra Burgers zelf Zij markeerden een kort, typerend fragment in hun werk dat zij gevi sualiseerd wilden zien. De nu gemaakte collage is een be gin. Het is de bedoeling de website uit te breiden met meerdere 'beeld gegeven gedichten' van meerdere inzenders. „Het kunnen ook ande re activiteiten worden, anders dan het voorlezen. Centraal staat in elk geval dat voor ons de traditionele manier vanaf de Nationale Gedich tendag 2010 verlaten is", zegt Bur gers. http://dedikkeophaal.nl/gedichtendag .html Programma Nationale Gedichtendag Donderdag 28 januari: De Zeeuwse dichters/schrijvers Wim Hofman, Jan J. B. Kuipers, Thom Schrijer en André van der Veeke treden op als de 'Mannen van papier' in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middelburg,Thema's van de voorstel ling zijn Waarom schrijvenen Over de grens, tevens het thema van de landelijke gedichtendag. Muzikale medewerking gitarist Albert de Vos. Vormgeving decor van beeldend kunstenaar Ko de Jonge, 16.00 uur. Feestelijke poëzie-avond in Casa Portiera, Weststraat 3 in Aardenburg met op tredens van Peer van Meer, beeldend kunstenaar en voormalig hoofdredacteur Tirade; Johan Meesters onder meer bekend van de cyclus Churse liederen; dich ter Jan Posman uit Maldegem en Jorien Brugmans, winnares van de Rabo-dicht- wedtrijd 2009 in Aardenburg; 19.30 uur. Bloemlezing in Bibliotheek Terneuzen, Oostkant 1Regionale dichters lezen voor uit eigen werk in het kader van het thema Over de grens. Muzikale medewer king door het wereldmuziekensemble van Toonbeeld; 19.30 uur. Het Schouws Dichterscollectief presenteert zich in de Hema, Appelmarkt in Zierikzee en geeft met eigen werk vorm aan het thema Over de grens. Voorbijgan gers worden spontaan getrakteerd op gedichten; vanaf 12.30 uur. dinsdag 26 januari 2010 Meer agendanieuws op de website van deze krant.. OP PAD Kamperland Zeeuws Planetarium - dagelijks wisselen de voorstellingen. Voor info" zie www.zeeuwsplanetarium.nl of bel 0113 -376302 Middelburg Herlinde de Vriese van het Centrum voor Pastorale counseling in Heverlee geeft een lezing over hoe in de drukte van het bestaan ruimte gevonden kan worden voor bezinning. Titel is: 'Hè, is het alweer kerst?' Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, 9.15 uur PODIUM Goes Tineke Schouten met Posi-Tien. Uitverkocht Theater De Mythe, 20.00 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Avatar: 20.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 20.00 uur; Sherlock Holmes: 20.00 uur; Fish tank: 20.30 uur; GOES 't Beest, Moon: 20.30 uur; Merral, Avatar: 21.00 uur; De hel van '63: 19.00 uur; It's complicated: 18.45 en 21.15 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 21.15 uur; Old dogs: 19.00 uur; Sher lock Holmes: 19.15 en 21.45 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Julie Er Julia: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Sherlock Holmes: 21.00 uur De hel van '63: 19.00 uur; Avatar; 20.15 uur; It's complicated: 19.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 20.30 uur; VLISSINGEN CineCity, The lovely bones: 14.00 en 19.30 uur; Avatar: 13.30,16.45 en 20.30 uur; De hel van '63: 17.00 uur; Brothers: 21.30 uur; De Storm: 14.00 uur; It's complica ted: 13.45, 19.00 en 21.45 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 14.00,16.30 en 19.15 uur; Millennium 2: 13.30, 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Old dogs: 16.30 uur; Sherlock Holmes: 13.30, 16.15,19.00 en 21.45 uur;"The fourth Kind: 22.15 uur; Triangle: 16.30 en 22.00 uur; ZIERIKZEE, Fizi, De Storm: 14.00 uur. MIDDELBURG - In de synagoge in Middelburg verzorgen sopraan Ire ne Maesson en pianist Marcel Worms zondag 31 januari het con cert Muziek rondom Theresienstadt. Het begint om 15.00 uur. Aanleiding voor het concert, geor ganiseerd door Stichting Docu mentatiecentrum Nieuwe Muziek i.o., is de jaarlijkse Nationale Aus- chwitz-herdenking. Er wordt werk uitgevoerd van componisten die kort vóór of in de Tweede Wereld oorlog actief waren en die in het concentratiekamp Theresienstadt zijn beland. Ëen aantal werken is in het kamp geschreven. De com ponisten zijn: Viktor Ullmann (1899-1944), Simon Laks (1901- 1983), Gideon Klein (1919-1945), Il se Weber (1903-1944) en Dick Kat tenburg (1919-1944). VLISSINGEN - The lovely bones is vanavond als voorpremière te zien bij 'Film by the Sea door het jaar'. De voorstelling in CineCity in Vlis singen begint om 19.30 uur. De film van Peter Jackson is geba seerd op de bestseller De wijde he mel van Alice Sebold en gaat over een jong meisje dat is vermoord. Vanuit de tussenwereld waarin ze zich bevindt, slaat ze haar familie - en haar moordenaar - gade. Ze ver langt naar wraak, maar wil tegelij kertijd dat haar familie rust vindt. UITAGENDA Op stap? Naar de film? Avondje naar het theater? De complete uitagenda is te vinden op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter twitter.com/pzcredactie Emiel de Kam in een visualisatie bij het gedicht Voor de Gein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13