12 I dinsdag 26 januari 2010 Wat hebben postzegels, horloges, kleding, dekbedden, tattoos, Nike- schoenen, fietsen en Heineken-bier- flesjes met elkaar gemeen? Alle zijn te ontwerpen op het internet. door Laurens Lammers illustratie Jos Diender Sinds de opkomst van slimme online wizards, veelal gemaakt in het com puterprogramma Flash, is er bijna geen product meer dat niet ontwor pen kan worden op het internet. Niet-pro- fessionele ontwerpers worden op hun wen ken bediend. Gek van een bepaalde kleur? Klik op de kleur in het programma en ver volgens op het onderdeel van het artikel dat deze kleur moet krijgen. Op de site Schaatspakken.nl van Bram Bosch, eigenaar van de schaatswinkel Bosch Sport, kan op deze simpele manier een heel schaats- of skeelerpak worden ingekleurd. De kosten? Ruim 100 euro per pak. „Nee, het zijn er nog geen duizenden die een schaatspak ontwerpen. Was dat maar waar", zegt Bosch lachend. „Maar er wordt wel van de mogelijkheid gebruikgemaakt, zeker toen er buiten geschaatst kon worden. Rond maart stijgt meestal het aantal men sen dat een skeelerpak ontwerpt, want dan 5 gaat het skeelerseizoen weer beginnen." Bij het ontwerpen van een pak biedt de site de mogelijkheid uit een heel kleurenpalet te kiezen. In totaal zijn er twaalf kleuren te se lecteren, inclusief een aantal afwijkende kleuren, waarbij het pak zelf op zes verschil lende plaatsen is in te kleuren. Qua materi aal kan gekozen worden tussen een pak ge maakt van lycra en een thermopak. „Lycra is een veelvoorkomend materiaal als het om schaatspakken gaat", zegt Bosch. „Het is een synthetisch rubber dat je lekker warm houdt tijdens trainingen en wedstrijden en goed aansluit op je lichaam. Het thermopak bestaat uit een dikkere soort lycra. Ook de te öntwerpen schaatsjas, inclusief windstop- per, is gemaakt van dit materiaal." Het summum van online ontwerpen is Beick.nl, een site waarop fietsen te bouwen zijn vanaf het kale frame. De site kwam half januari officieel online, maar volgens Erik Kepper, een van de oprichters van Beick, was het eind vorig jaar al mogelijk een fiets te bouwen. „We hebben een tijdje proefge draaid door een loginnaam en een wacht woord te verstrekken. Zo kon iedereen al een beetje spelen met de configurator, het ontwerpprogramma op de site. Mensen kon den een ontwerp maken, dit opslaan op de computer en eventueel doorsturen naar vrienden via mail, Twitter of Facebook. Dat sloeg meteen aan. In een week tijd werd het programma door zo'n vijfhonderd bezoe kers getest. De site is echter pas uit de testfa se gehaald nadat we alle fietsonderdelen in huis hadden. Je kunt namelijk niet iets leve ren als je de onderdelen nog niet hebt." Voor de bouw van de configurator keken de oprichters van de site vooral naar ontwerpsi- tes van Ford, BMW en Opel. Beick gaat ech ter nog een stap verder dan de sites van au tofabrikanten. Ontwerpers krijgen complete keuzevrijheid in de manier waarop ze een fiets ontwerpen. Anders dan in een wizard- systeem, waarin je stap voor stap een ont werp maakt, bepaalt een ontwerper op Beick helemaal zelf het begin- en eindpunt van het ontwerp en het tempo van ontwer pen. Kepper: „In feite kun je overal begin nen, bijvoorbeeld bij de kleur van de fiets of bij de pedalen of de aandrijving. Je kunt kie zen uit licht of robuust, nostalgisch of spor tief kaal of gepimpt. Ontwerpers houden daarbij geheel controle over de kosten. Zo kun je een kaal frame selecteren en uitrus ten met een terugtraprem, trappers, een za del en een stuur. Dat kost je dan circa 380 euro. Tuig je je fiets echter verder op en neem je Shimanoversnellingen en verschil lende accessoires erbij, zoals een voordrager of fietstassen, dan kost je dat ongeveer 700 euro. De kosten worden daarbij in realti me in beeld gebracht en aangepast na elke gemaakte 'keuze in het ontwerpproces." Volgens Kepper zijn er door het combine ren van fietsonderdelen maar liefst vijf mil joen combinaties mogelijk. „Reken je de ac cessoires erbij, zoals sloten of bellen, dan kom je uit op een indrukwekkend aantal mogelijke variaties. Ie ontwerp is dus vrij wel altijd uniek." In de toekomst zal het aantal variaties ech ter nog toenemen, zegt Kepper, bijvoor beeld als Beick ook bepaalde nieuwe soor ten verlichting op de site gaat introduceren. Kepper gelooft echter niet dat de site een verzamelplaats zal worden van groepen fiets- fanatici. Iedereen kan er terecht. Of je nou op zoek bent naar een hippe, moderne city- bike of meer de voorkeur hebt voor een tra ditionele fiets. De site is ook gemaakt voor een breed publiek." Is er na levering iets kapot? Beick biedt een reparatieservice aan huis. „Als een pro bleem niet telefonisch is op te lossen, dan proberen we mensen zo snel mogelijk weer op weg te helpen en sturen we een mon teur langs om de boel te maken." www.schaatspakken.nl www.beick.nl reageren? consument@wegener.nl - LOL: poolse vrouw die yetrotlen is door 1 stroomstoring vanwege extreme kou (-20) Waagt dat de ijskast het niet meer doel. Mag ikde keeper van Kozakken Boys?RT Wat een wereldidee. die voetbalplaatjes van lokale voetballers! Heel 2,0 - Wal een wereldidee. die .V«r* voetbalplaatjes van lokale voetballers! Heel 2,0 Televisie kijken met actueel twittercommentaar Met de nieuwe dienst Chitter.tv kun je 27 tv-kanalen en diverse tv-programma's bekijken met ac tueel twittercommentaar. Je kunt dus online een aflevering van bij voorbeeld 'Pauw Witteman' of uitzendingen van MTV bekijken en tegelijkertijd de actuele tweets van kijkers lezen. Natuurlijk kun je zelf naar hartelust meetwitte- ren. www.chitter.tv Studenten bieden hulp bij computerproblemen Een gecrashte computer in huis of gewoon een digibeet? Student- aanhuis.nl biedt hulp. In heel Ne derland zijn 160 informaticastu denten geselecteerd, die thuis langskomen om computerproble men op te lossen. Ze installeren software, leggen een draadloos netwerk aan of maken trage com puters sneller. Het is natuurlijk niet gratis. Kijk voor prijzen op: www.studentaanhuis.nl Het grootste pretpark van Nederland is Nederland! Dat is handig: een zoekmachine voor recreatieve en toeristische uitjes in Nederland. Plattelandva- kantieland.nl heeft duizenden at tracties voor een dagje uit of een weekendje weg bij elkaar gezet. Op de site kun je ook kiezen uit overnachtingsmogelijkheden, eet- en drinkgelegenheden en andere activiteiten die het dagje uit com pleet maken. www.plattelandvakantieland.nl Je eigen meter natuur inclusief kwakende kikker De natuur in Nederland staat steeds meer onder druk, zegt Na tuurmonumenten. De organisatie wil meer aaneengesloten natuur in het land en heeft daarom de si te Maakeenmeter.nl in het leven - geroepen. Op de site kun je gratis een virtueel stuk natuur aanma ken, met bijbehorend geluid. Je kunt kiezen uit duinen, bos, hei de, moeras, weide en-water. www.maakeenmeter.nl Word videodeejay met Youtube Find, Mix, Watch is het nieuwste project van videogigant Youtube. Met de toepassing kun je je eigen videoclipafspeellijst samenstellen. In de zoekbalk voer je je favoriete artiest in en prompt verschijnt een lijst van video's op je scherm. Youtube speelt ze vervolgens ach ter elkaar af. De afspeellijst kun je opslaan, aanpassen en natuurlijk delen met je vrienden. www.youtube.com/disco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12