economie n Philips boekt 424 min winst Scepsis bij Nibud over vakanties op afbetaling Baroque Masterpieces Bankiers lobbyen voor soepele behandeling Shell tempert winnen olie uit teerzanden JAARCIJFERS 2009 Kostenbesparingen houden elektronicaconcern uit rode cijfers Fors minder dividend voor aandeelhouders Toyota roept mogelijk auto met defect terug www.pzc.nl/webwinkelwww.bndestem.nl/webwinkel Sale 29,95* WEB 60 cd-box! dinsdag 26 januari 2010 DAVOS DEN HAAG - Vakantie op afbetaling, het zou wel eens dé trend kunnen worden. Je gaat eerst op vakantie om pas na afloop je schuld in maandelijkse termijnen af te los sen. Kredietverschaffer PrimeLine, die dit zogeheten paybreak-systeem aanbiedt, heeft er grote verwach tingen van. Bij het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Ni bud) zijn ze er minder over te spre ken. PrimeLine, onderdeel van La ser Nederland, geeft op internet een rekenvoorbeeld voor een va kantie van 2500 euro. Over een pe riode van anderhalf jaar betaalt de consument veertien maandtermij- nen van 190 euro af, een totaalbe drag van 2660 euro, dus inclusief 160 euro rente. De Turkse tourope rator Corendon is als eerste met het kredietbedrijf in zee gegaan. LaSer Nederland zegt met 'andere serieuze partijen in de reis branche' in gesprek te zijn over het aanbieden van vakantie op kre diet. Annemarie Koop, woordvoer der van het Nibud: „We hopen niet dat dit door gaat zetten. Va kantie is zo'n luxe, daar moet je voor sparen. Als je het geld niet hebt, moet je proberen langer te sparen, of stel je de vakantie uit. Het is heel vervelend om voor iets te betalen dat je niet meer hebt." LONDEN Shell zet de uitbreiding van de olie winning uit teerzanden de komen de jaren op een laag pitje. De groei van de reserves moet in de toe komst vooral komen uit conventio nele bronnen. Dit zei Shell-be- stuursvoorzitter Peter Voser giste ren in de Britse krant Financial Ti mes. Voser zei dat een eerdere doelstel ling voor een winning van 750.000 vaten per dag uit de teerzanden 'duidelijk is teruggeschaald'. Amerikaanse bankiers zullen het World Economie Forum in het Zwitserse Davos, dat vandaag be gint, aangrijpen om te lobbyen voor soepeler maatregelen voor de bankensector dan die van presi dent Obama, schrijft de Financial Ti mes. Obama lanceerde vorige week een plan om Amerikaanse banken aan strengere regels te onderwer pen om een nieuwe financiële cri sis te verhinderen. Hij wil voorko men dat banken te groot worden. DEN HAAG Aandeelhouders van beursgeno teerde bedrijven kregen het afgelo pen jaar veel minder dividend uit gekeerd dan het jaar ervoor. Vooral aandeelhouders van financiële in stellingen kwamen er bekaaid af. Aandeelhouders van banken en ver zekeraars ontvingen in 2009 nog geen 200 miljoen euro aan divi dend, tegen bijna 6 miljard euro in 2008, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. RAAMSDONKSVEER Autofabrikant Toyota, die onlangs meldde in de VS een massa auto's terug te roepen wegens een moge lijk defect aan het gaspedaal, onder zoekt of ook in Europa auto's terug moeten naar de leverancier. Dat zegt een woordvoerder van Toyota Nederland. Hij denkt daar vandaag uitsluitsel over te geven. De terug roepactie in de VS betrof de RAV4 uit de bouwjaren 2009 en 2010 en de Corolla uit dezelfde bouwjaren. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Ondanks een omzet daling van meer dan 12 procent heeft Philips het crisisjaar 2009 toch met een nettowinst van 424 miljoen euro kunnen afsluiten. Dat heeft het elektronicaconcern gisteren gemeld. De omzet van het elektronicacon cern daalde tot zo'n 23,2 miljard eu ro, het laagste niveau sinds 1983. Vooral door kostenbesparingen kon Philips vorig jaar buiten de ro de cijfers blijven. Het leed werd vooral in het eerste halfjaar geleden, daarin werd een nettoverlies van 14 miljoen euro ge boekt. Het tweede halfjaar maakte veel goed, met name in het vierde kwartaal is Philips weer flink winstgevend geworden. Het con cern verdiende de afgelopen drie maanden 260 miljoen euro, tegen een verlies van bijna 1,2 miljard in het dramatische laatste kwartaal van 2008. De winst van Philips over de laat ste drie maanden is iets hoger dan analisten verwacht hadden. Vooral de verbeterde prestaties van de tv-afdeling vallen op. Na ve le kwartalen op rij van forse verlie zen lijkt Philips hier eindelijk het lek boven te hebben. 'Philips Television' verdiende ope rationeel zelfs bijna 30 miljoen eu ro. Mede door de overname van de Italiaanse koffiemac-hineproducent Saeco vallen de omzetcijfers bij de sector Consumentenelektronica als geheel erg mee. Door die aankoop steeg afgelopen kwartaal het aandeel van Europa in de Philips-omzet ook weer, bijna veertig procent van alle ver kopen komen uit dit continent. Topman Gerard Kleisterlee van Philips is tevreden over het vierde kwartaal en het feit dat zijn con cern een moeilijk jaar 'weerbaar' is doorgekomen. Volgens Kleisterlee is Philips meer voorspelbaar geworden. Analisten moeten hem daarin ge lijk geven, de omzet- en winstcij fers die ze afgelopen week voor spelden, zijn redelijk in lijn met de werkelijkheid. Voorheen waren de resultaten door het afstoten van bedrijfson derdelen en afschrijvingen soms moeilijk te peilen. Inmiddels is het concern met drie divisies erg overzichtelijk, vindt topman Kleisterlee. Grote winstmaker was de medi sche divisie, met een operationele winst van meer dan 400 miljoen euro. Dat onderdeel is. het pareltje van het concern geworden en ook echt recessiebestendig gebleken. Ook de lichtdivisie (Philips Lighting) ver diende in het vierde kwartaal weer geld, al was de operationele winst met 82 miljoen euro iets minder hoog dan verwacht. De krimp vertaalde zich ook in het aantal medewerkers. In 2009 verdwenen bij Philips 5474 banen. Onder meer door flinke bezuini gingen in managementlagen en op het hoofdkantoor kromp Philips naar iets meer dan 115.000 mede werkers. Zo weinig mensen stonden voor het laatst in de jaren vijftig van de vorige eeuw op de loonlijst. Philips-topman Gerard Kleisterlee geeft tijdens de presentatie van de jaarcijfers 2009 van het elektronicaconcern uitleg over het nieuwste espresso-appa raat dat Philips op de markt brengt. foto Marcel Antonisse/ANP categorie/Wintersale categorie/Wintersale Van€70,05 Veef€30,00 exclusief 5,95 verzendkosten Dit collectors item bevat maar liefst 60 CD's vol meesterwerken uit de baroktijd. Met composities van o.a. Bach, Vivaldi, Handel en Scarlatti. Prachtig uitge voerd door gerenommeerde muzikanten, waaronder Julian Bream, Frans Brüggen, Anner Bylsma, Gustav Leonhardt en alleen de allerbeste orkesten. Geniet van bijna 65 uur klassieke topmuziek!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11