i6l zeeland RTii 'Treurnis om Poort' Luctor et Emergo ontmoet grootmeester op eufonium 1 pi brtti E h II zeeland in de vorige eeuw Walsen in de concertzaal maandag 25 januari 2010 r* wr mm Vandaag een mooie ansichtkaart uit de collectie van Hans Lindenberg. We houden nog even vol met de serie van winterse plaatjes. We laten de hint achterwege. De vraag luidt: Weet u waar dit is? U kunt uiteraard de oplossing vermel den zonder toevoeging, maar we zijn benieuwd naar anekdotes of verha len die te maken hebben met deze omgeving. De oplossing kan verstuurd worden naar de redactie van de PZC, post bus 91, 4330 AB Middelburg, met vermelding van Raadkaart. Of fax naar 0118-434019. Inzenden via e-mail kan naar redactie@pzc.nl. Drie inzenders van goede oplossingen krijgen een waardebon. Stond dit mooie gebouw in Kat- tendijke, Stavenisse of Goes? Nee, de Vlissingse Poort in Middelburg is afgebeeld. „Er zijn stijlkenmer ken terug te vinden van de Itali aanse bouwkunst en van de Hol landse renaissance. De Vlissingse Poort werd helaas in 1867 gesloopt voor de aanleg van het Kanaal door Walcheren", schrijft Mart Niewenhuijse. Enkelen zien dat het een prentbriefkaart is, die het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen jaren geleden heeft uitgegeven. De voor stelling is een reproductie van de MIDDELBURG - In de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg werd zaterdagavond de eerste editie van het Weens Gala gehouden. Zo'n 130 dansliefhebbers, gestoken in smoking, rokkostuum of avondja pon, namen eraan deel. Veel van hun hadden zich intensief voorbe reid op het evenement door extra walslessen te nemen. Gedeputeerde Harry van Waveren opende samen met zijn echtgenote het bal. De organisatoren zijn tevreden over het nieuwe initiatief. „In Zeeland wordt vaak nogal de kat uit de boom gekeken, maar het enthousias me is er in dit geval zeker", zegt Lonne van Liere van Stichting GA- door Ali Pankow originele aquarel van de Vlissingse poort, gezien van de oostzijde. Hij is gemaakt door Jacob Huijbrecht Hollestelle rond 1895. A. Bliek uit Vlissingen schrijft: „Ook toen speelden de betrekkin gen met België een grote rol. Het kanaal werd niet gegraven om Mid delburg te helpen,maar om de Bel gen via de binnenwateren een doorgang te verschaffen naar Rot terdam." De waardebonnen gaan naar: Jan van Berlo, Middelburg. Peter de Rooij, Vertheuil, Frankrijk, T. Goossen, Kloetinge. RENESSE - De muzikanten van fan farekorps Luctor et Emergo gaan er vrij relaxed mee om. „Daar zijn het Renessenaren voor", volgens dirigent Dirkjan de Boer. Feit is wel dat zij komend weekend met de Engelse Steven Mead een muzi kale grootmeester in huis hebben. Deze man geniet wereldfaam als eufoniumspeler. Mead treedt tij dens de jaaruitvoering van de fan fare zaterdagavond en zondagmid dag in het Dorphuis Renesse zo wel als solist als samen met het korps op. Titel van het programma is dan ook Luctor meets Steven. Volgens de dirigent is het een kwestie van goede contacten tus sen secretaris Arjan van 't Veer van Luctor et Emergo en de direc tie van Besson, producent van mu ziekinstrumenten, dat Steven Mead op zijn toer door Nederland ook Renesse aandoet. Hij geeft de ze week masterclasses in Rotter dam, Wormerveer en Zeist en treedt ook met de Marinierskapel. Volgende week speelt hij wellicht weer in één van de grootste con certzalen ergens ter wereld. „Mead is een heel grote op zijn ge bied én veelzijdig", benadrukt De Boer. Daarmee doelt hij op het feit dat deze maestro het eufonium tot solo-instrument heeft ontwikkeld, dat hij zelf een begenadigd bespe ler daarvan is, dat hij een belangrij ke bijdrage aan nieuwe composi- Eufonium-maestro Steven Mead ties levert en dat hij zijn kennis in brede kring overdraagt. Daarnaast staat hij bekend om bijzondere sa menwerkingen die hij tot stand weet te brengen zoals met een Spaans brasskwintet en met een Italiaans ensemble trombonisten. „Muziekstudenten volgen graag een masterclass bij hem, omdat eu fonium lange tijd geen hoofdvak was op het conservatorium. Nu is dat inmiddels op sommige plek ken wel het geval", zegt De Boer. Een eufonium is een koperen blaasinstrument en behoort tot de familie van de bastuba. Het instru ment heeft een breed bereik, zo wel in lage als hoge noten. Vak mensen gebruiken soms het woord Bultje als troetelnaam voor dit instrument. De dirigent is blij met de komst van Mead naar Renesse. „Natuur lijk gaat er voor Luctor et Emergo een extra stimulans van uit zo goed mogelijk te presteren. Hij is jaren geleden, voordat ik hier diri gent was, al eens eerder geweest. Hij kent het korps dus een beetje. Zijn keuze voor de nummers die wij samen met hem gaan spelen, heeft hij afgestemd op het niveau dat hij van ons verwacht. Wij heb ben er stevig voor gerepeteerd, maar het blijft natuurlijk ontzet tend spannend hoe dat straks sa men met hem als solist gaat uit pakken. Mead komt vrijdagavond al naar Renesse, dan hebben we de generale repetitie", vertelt De Boer. Een groot deel van het pro gramma staat in het teken van de brassmuziek, waar Mead uit voor komt. Korps en solist spelen sa men de nummers Benedictus van K. Jenkins, Pokarekare Ana van P.H. Tomaona en Bravura van P. Graham, alle drie in een arrange ment van L. Vertommen. Na de pauze geeft Mead een solo-optre den én hij speelt dan ook nog sa men met Arjan van 't Veer, eufo niumspeler van Luctor et Emergo. Q Zaterdag 30 januari, 19.30 uur, zon dag 31 januari, 14.30 uur, Dorpshuis Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72